SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Stala sa mi dopravná nehoda. Čo mám robiť?

Stačí pár sekúnd nepozornosti a dopravná nehoda je na svete. Zistite, či aj vy viete, ako v takejto situácii správne postupovať.

Hoci nie je problém dopredu si premyslieť, ako by ste sa v prípade dopravnej nehody zachovali, faktom je, že v stresových a nečakaných situáciách sa ľudia správajú nepredvídateľne. Veľmi často sa stáva, že bezprostredne po nehode ľudia panikária a nevedia racionálne rozmýšľať. Autá sú poškodené, v horšom prípade je niekto aj zranený a človek netuší, čo skôr. Viete, čo robiť ak sa stane dopravná nehoda?

V prvom rade nepanikárte!

Či už ste vinníkom nehody vy alebo druhý vodič, snažte sa zachovať chladnú hlavu. Dôležité je zabezpečenie miesta nehody, poskytnutie prvej pomoci a privolanie záchrannej služby, ak je niekto zranený, a spísanie Správy o nehode. Ak ide o malú nehodu, pri ktorej sa nikto nezranil a škoda podľa vášho odhadu nepresahuje sumu 3 990 €, políciu volať nemusíte. Toto je však niekedy veľmi ťažké zistiť. Ak však bol niekto zranený, usmrtený, jeden z vodičov je pod vplyvom alkoholu alebo iných látok, alebo sa s druhým účastníkom neviete dohodnúť na tom, kto je vinníkom, políciu určite zavolajte. V každom prípade sa odporúča, či už ste vinník alebo poškodený, vyhotoviť si dôkladnú fotodokumentáciu miesta nehody, ktorá sa vám môže neskôr hodiť.

Dopravné nehody majú tradične dohru v poisťovni. Na mieste nehody je potrebné vyplniť tlačivo Správa o nehode, ktoré dostane každý vodič pri uzatvorení PZP. Toto tlačivo musí byť správne a korektne vyplnené a podpísané obomi účastníkmi nehody. Správu o nehode je potrebné doručiť poisťovni do 15 dní (v prípade nehody v zahraničí do 30 dní) a tá následne začne šetrenie a likvidáciu poistnej udalosti. Taktiež je potrebné poistnú udalosť nahlásiť poisťovni, a to buď online, telefonicky alebo osobne. Akékoľvek nedodržanie či zanedbanie potrebných krokov pri poistnej udalosti môže mať za následok zníženie, prípadne odmietnutie poistného plnenia zo strany poisťovne.

PZP vám v najhoršom kryje chrbát

Dopravné nehody sú realitou našich ciest bez ohľadu na to, ako opatrne jazdíte. Dôležité je však vedieť, že v prípade nehody sa môžete spoľahnúť na vaše PZP, vďaka ktorému za vás škodu preplatí poisťovňa. Navyše, ak v prípade nehody nebudete vedieť robiť, môžete sa obrátiť na asistenčné služby vašej poisťovne, ktoré sú klientom dostupné nonstop. Nie je preto rozumné ani výhodné túto zákonnú povinnosť zanedbávať. Povinné zmluvné poistenie si za pár minút môžete uzatvoriť aj online. Vďaka online porovnaniu cien PZP si výhodnú poistku ľahko vyberiete presne podľa toho, čo potrebujete. Navyše za najvýhodnejšiu cenu. A ak sa vám jedného dňa smola prilepí na päty a stanete sa účastníkom dopravnej nehody, na vaše poistenie sa budete môcť spoľahnúť.

Zdroj obrázka: bigstockphoto.com

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Úprava osobného motorového vozidla

Zníženie podlahy v osobnom automobile je ideálnou úpravou pre prepravu telesne postihnutých osôb sediacich na invalidnom vozíku.

Bezbariérové vozidlo pre vozičkára Fiat Doblo
Tlačové správy

Important information for Brazilians living in Slovakia

Take action to receive information about the elections in Brazil and the Embassy of Brazil's activities.

Tlačové správy

Prečo sú dnes ryby také dôležité?

Vitamín D je pre ľudský organizmus prospešný na viacerých frontoch.