SME
Streda, 10. august, 2022 | Meniny má Vavrinec

Inteligentní pomocníci s neustále rastúcou popularitou

Žijeme v rýchlej dobe. Pracujeme dlhé hodiny a voľný čas tak túžime prežívať čo najefektívnejšie.

Vrátiť sa po práci do čistého bytu alebo naopak, prísť ráno do upratanej kancelárie bez prachu či nečistôt je skutočne príjemné. Práve preto do našich hektických životov čoraz častejšie vstupujú automatizovaní pomocníci. Vedia nám, nie len s upratovaním, výrazne pomôcť, prípadne spraviť určitú prácu celú za nás. Typickými predstaviteľmi novej generácie takýchto pomocníkov pre domácnosti, ale aj kancelárie či konferenčné priestory, sú robotické vysávače.


Robotické vysávače nachádzali uplatnenie najskôr v bazénoch. Až postupom času našli výrobcovia recept, ako vyrobiť robotický vysávač schopný upratovať aj členité plochy a rôzne podlahové materiály v interiéroch bytov či domov.

Robotický vysávač – investícia, ktorá sa oplatí.

Hneď v úvode je potrebné povedať, že robotické vysávače sú drahšie ako tie klasické. Ich cena sa môže pohybovať od pár stoviek až do tisícky eur. Ich podstata je však iná ako v prípade upratovania s klasickými vysávačmi. Vďaka tomu, že pracujú autonómne, Vaša prítomnosť počas upratovania nie je nutná. Práve naopak. Ak investujete do inteligentného robotického vysávača, upratovať bude sám, kým Vy budete v práci, na výlete či nákupe. Čiže ak hovoríme o jarnom upratovaní, toho sa vysávanie nijak zvlášť týkať nebude. Povysávané totiž môžete mať každý deň...

Pri výbere robotického vysávača zohráva dôležitú rolu rozpočet, ktorý ste ochotní naň vyčleniť. Následne je potrebné sa, ešte pred jeho kúpou, poradiť s odborníkom, či za Vami plánovanú sumu dokážete kúpiť robota, ktorý uspokojí Vaše potreby. Kupovať ho totiž bez ohľadu na to, či bude schopný efektívne vysávať konkrétne miestnosti, môže byť zbytočné.

Zamerať sa treba najmä na:

  • veľkosť plochy a členitosť miestností, ktoré plánujeme vysávať
  • druh vysávanej podlahy

Čím väčšia a členitejšia je miestnosť, tým musí byť navigácia robotického vysávača kvalitnejšia. Pokiaľ máte kompaktné miestnosti pravidelných tvarov s minimom prekážok vo forme nábytku či detských hračiek, stačí Vám jednoduchšia navigácia. V prípade tvarovo zložitejších miestností a s viacerými prekážkami je potrebné investovať do inteligentnejšieho robota. Inak sa môže stať, že vysávanie robotickým vysávačom bude neefektívne a jeho kúpa nesplní Vaše očakávania.


Ak hovoríme o druhu podlahy, je potrebné si uvedomiť, že robotické vysávače fungujú najlepšie na rovných a hladkých podlahách. Ideálne využitie tak majú na vinylových, drevených, laminátových či PVC podlahách. Ak plánujete vysávať koberce, opäť je dôležité investovať do robota, ktorý je výkonnejší a určený aj na koberce. Inak pravdepodobne opäť vyhodíte peniaze do vzduchu.

Ak nájdete robotický vysávač vhodný na váš typ miestností za cenu, ktorú ste ochotní zaplatiť, získate skutočne veľkú pomoc. Ušetrí Vám kopec času a zároveň sa každý deň budete vracať do čistej domácnosti. Prach či iné nečistoty sa nebudú mať čas usádzať, nebudete ich Vašim pohybom v miestnosti víriť, prenášať a vdychovať. Vďaka tomu budete Vy aj Vaše deti v hygienicky čistom prostredí.

Aké funkcie by mal mať spoľahlivý robotický vysávač?

Tak, ako pri iných zariadeniach, aj robotické vysávače sa líšia funkciami, ktoré v nich nájdete. Niektoré sú skutočne užitočné, iné možno dokážete oželieť. Ako príklad sme vybrali robotický vysávač od spoločnosti Kärcher. Tá bola donedávna známa najmä výrobou vysokotlakových čističov či priemyselných vysávačov, ale v súčasnosti sa intenzívne venuje aj domácim pomocníkom. Jedným z nich je šikovný smart robotický vysávač Kärcher RC 3, na ktorom popíšeme niektoré zaujímavé funkcie, vďaka ktorým popularita robotických vysávačov neustále rastie.


Ak má robotický vysávač označenie smart, je to, podobne ako pri mobilných telefónoch, vysávač inteligentný. Kärcher RC 3 má kamerový a laseronavigačný systému, pomocou ktorých vypracúva dočasný plán čistenia, priestor vyčistí systematicky a efektívne aj v jeho rohoch. Je pripojiteľný na domácu internetovú sieť, vďaka čomu ho prostredníctvom užívateľskej aplikácie môžete obsluhovať cez smartphone či tablet.

Tento konkrétny model zvládne okrem rovných povrchov aj vysávanie kobercov s nízkym vlasom. Duálny kefový systém dokáže efektívne pozbierať veľké množstvo nečistôt do odnímateľnej zbernej nádoby. Pred nárazom do prekážok či pádom zo schodov vysávač chránia infračervené senzory.

Cestu do nabíjacej stanice si nájde sám, keď ukončí svoje pracovné povinnosti. Pri výbere robotického vysávača sú dôležité aj ďalšie parametre. Sledujte, koľko vydrží na jedno nabitie, (Kärcher RC 3 môže upratovať 90 – 120 minút), akú plochu zvládnete povysávať za hodinu (160 m2), akú veľkú nádobu na čistenie obsahuje (0,35 l), prípadne aký je hlučný (71 db).

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Shell predstavil svoju stratégiu rozvoja Powering Progress, ktorá v sebe spája enviromentálne aj spoločenské ciele.


9 h

Sladké, extra veľké maliny či melóny bez jadierok nájdete v BILLA.


10 h

Jesenné cesty do exotiky sa oplatia teraz. Pomôžeme vám ich získať so zľavou.


INZERCIA 21 h
SkryťZatvoriť reklamu