SME
Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

Ako zažiť na vlastnej koži putovanie sv. Cyrila a Metoda?

Vydajte sa na cestu po ich stopách vďaka jedinečnému projektu Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda.

(Zdroj: Bratislava Region Tourism)

Objavte odkaz solúnskych vierozvestcov! Vydajte sa na cestu po ich stopách vďaka jedinečnému projektu Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda.

Misia sv. Cyrila a Metoda bola dôležitým míľnikom v dejinách Veľkomoravskej ríše a teda aj Slovenska a susedných krajín. Solúnski bratia priniesli významný odkaz, ktorý je dôležité zachovať a šíriť ďalej. O to sa snaží aj projekt s názvom Partnerstvá a aktívne inštitucionálne siete Cyrilometodskej cesty v moravsko-slovenskom prihraničí.

Víziou tohto projektu je budovanie Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda (EKCSCaM). Už tento rok očakávame, že sa Cesta zaradí medzi Európske certifikované kultúrne cesty, čo zvýši záujem o ňu a aj jej navštevovanosť. Vďaka nej môžeme zviditeľniť Slovensko, prezentovať výnimočné turistické destinácie a napomôcť tak k zachovaniu jedinečného dedičstva, ktorého súčasťou je autentický príbeh cyrilo-metodskej misie. Projekt predstavuje i značnú osvetu a zážitkové vzdelávanie pre všetky vekové kategórie.

Vydať sa po stopách sv. Cyrila a Metoda a zažiť na vlastnej koži putovanie solúnskych bratov môže každý. Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda sa v rámci Bratislavského kraja začína na pútavom a zároveň kľúčovom mieste trasy – hrade Devín. Pokračuje cez Marianku a Svätý Jur, kde môžu návštevníci odkryť tajomstvá starodávneho veľkomoravského hradiska Neštich a hradu Biely Kameň, ďalej cez Pezinok, Modru, Hrad Červený Kameň či ďalšie miesta. Všade tam nájdu množstvo zaujímavostí, ktoré im pomôžu spoznať dôležitú časť našej minulosti a lepšie ju pochopiť. Do projektu sú v rámci Slovenska zapojené aj kraje Nitriansky a Trnavský, ktoré v rámci nášho spoločného kultúrneho bohatstva ponúkajú jedinečné zážitky.

Jednotlivé trasy Cyrilometodskej cesty sú navrhnuté tak, aby prepájali pútnické miesta s významnými sakrálnymi pamiatkami a miestami s veľkým kultúrnym významom a tak boli relevantným zdrojom informácií o kultúrnom dedičstve raného stredoveku v celom kontexte. Okrem archeologických nálezísk a archeoparkov pomôže návštevníkom v bádaní aj nehmotné kultúrne dedičstvo. Sú to myšlienky, umenie, symbolické a kognitívne systémy, ako sú jazyk, písmo a reč.

Návštevníkom bude na trase k dispozícii viacero orientačných pomôcok. Okrem značiek na smerovníkoch osadených na trasách a exteriérového interaktívneho infopanela pod Devínskym hradom, budú môcť využiť trhaciu mapu celého územia. Ďalšou atraktívnou pomôckou bude skladacia mapa, ktorú ocenia tiež pedagógovia a žiaci, lebo bola navrhnutá tak, aby im zjednodušila výuku. Vďaka nej je možné ľahko realizovať napríklad poznávacie výlety žiakov, ale aj stakeholderov (partnerov) v jednotlivých krajoch.

Prostredníctvom novej webovej aplikácie s názvom Storymapa si zasa budú záujemcovia môcť naplánovať trasu vopred. Tento moderný, interaktívny online pomocník zabezpečí, aby na trase neprehliadli nič dôležité.

V rámci projektu sa samozrejme myslelo aj na najmenších. Knižná publikácia, ktorá prerozpráva príbehy a legendy o dvoch vierozvestcoch, dokáže naviesť na autentickú cestu významných slovanských predkov aj naše budúce generácie.

Bližšie informácie nájdete na oficiálnej webovej stránke http://www.cyril-methodius.eu/. Návštevník tu získa údaje o trasách, produktoch, publikáciách, možnostiach vzdelávania či pripravovaných akciách.

Realizované s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky – program podpora regionálneho rozvoja.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 4. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
 7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov
 1. Spoločnosť AGEL SK a VŠZaSP podpísali zmluvu o spolupráci
 2. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
 3. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
 4. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 7. Verve services - upratovacia firma, ktorá vznikla z nuly
 8. Kedy s dieťaťom prvýkrát k zubárovi? Odpoveď vás prekvapí
 1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 13 469
 2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 12 824
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 890
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 8 931
 5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 702
 6. Aké sú NAJ slovenské chute? Prezradili ich známi výrobcovia 5 518
 7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 2 552
 8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 454
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týka sa vedeckovýskumnej a vzdelávacej oblasti a taktiež prepojenia teórie s praxou.


6 h

Fasáda je viac ako len estetický prvok domu.


INZERCIA 7 h

Priamo pod svahmi Devínskej Kobyly vyrastie projekt Stockerka. Ide o výnimočné bývanie, ktoré disponuje skvelými parametrami.


9 h
SkryťZatvoriť reklamu