SME
Piatok, 17. september, 2021 | Meniny má OlympiaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Gemerský expres priblíži nádherný kraj

Prevezie turistov po tratiach, ktoré už nie sú využívané.

KOŠICE. Mimoriadny turistický vlak Gemerský expres bude lákadlom pre všetkých, ktorí radi spoznávajú zákutia východného Slovenska. Počas víkendov všetkým vekovým kategóriám priblíži skvosty prírody a histórie v lokalite Gemera. A to na tratiach, po ktorých už osobné vlaky nejazdia.

Lákajú aj návštevníkov hokejového šampionátu

Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka vníma spustenie Gemerského expresu ako pokračovanie úspešného príbehu, ktorý začiatkom roka odštartoval Ľadový expres.

„Gemerský expres odštartuje svoju púť v sobotu 4. mája z Košíc a bude premávať deväť sobôt. Všetci návštevníci si budú môcť pozrieť krásy Gemera. Sám sa chystám na prvú jazdu. Snažili sme sa poprepájať všetkých aktérov cestovného ruchu, snažíme sa spolupracovať s obcami a podporovať rozvojové aktivity. Radi by sme zatraktívnili Ochtinskú aragonitovú jaskyňu. Takmer na každej zastávke si budú môcť návštevníci pozrieť niečo zaujímavé. Otvárajú sa nám nové možnosti, pretože Gemerský expres bude premávať po regionálnych trasách, ktoré sa už pre osobnú dopravu nevyužívajú. Verím, že si jednodňové výlety využijú aj tí, ktorí prídu do Košíc počas majstrovstiev sveta v hokeji,“ uviedol R. Trnka.

Cestovný ruch sa rozvíja

Milovníci aktívneho života tak dostanú možnosť naplánovať si výlety či turistiku počas mája a júna.

Gemerský región im pomôže lepšie spoznať mimoriadny turistický vlak, ktorý nadväzuje na podobný spoj, ktorý vlani v lete i počas tejto zimy prevádzkovala krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko.

„Rozvoj cestovného ruchu je behom na dlhé trate. Z pohľadu príjazdovej štatistiky bol rok 2018 pre Košický kraj pozitívny. Zaznamenali sme vyšší rast návštevnosti ako je celoslovenský priemer. Počet návštevníkov vzrástol o 5,45 percenta, rekordy padli aj v počtoch prenocovaní, kde sme prekonali predkrízový rok 2008. Gemer patrí medzi destinácie s najnižším počtom prenocovaní, čo je ovplyvnené aj tým, že je v tejto lokalite obmedzený počet lôžok. Návštevnosť na Gemeri však narástla o 1,8 percenta. Táto oblasť má úžasné jaskyne, hrady, kaštiele, či unikátne prírodné zákutia. Je to kraj prírodných pamiatok, či národných buditeľov. Aj preto si zaslúži pozornosť, aj v podobe vlaku Gemerský expres,“ vysvetlila výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

Železnica chce spájať

Riaditeľ Odboru obchodu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Karol Martinček zdôraznil, že nápad spojenia prírodných krás východného Slovenska so železnicou je unikátny.

„Železnica spája nielen ľudí, ale aj krásy Slovenska a históriu. Trate, po ktorých bude expres premávať, sú veľmi staré. Trať do Muráňa bola vybudovaná v roku 1893 a trať na Slavošovce o rok neskôr. Obe slúžili ako spojnica s Budapešťou.“

Gemerský expres bude premávať každú sobotu od 4. 5. do 22. 6. 2019 vrátane, s odchodom o 8. hodine z košickej železničnej stanice. V stanici Plešivec sa súprava rozpojí.

„Cestujúci si môžu zvoliť, ktorým smerom budú pokračovať. Buď na Slavošovce, alebo Muráň. Môžu si tak naplánovať aj viacero sobôt a objavovať množstvo zaujímavých lokalít,“ vraví L. Jurková.

Návrat do Košíc je o 18.50 hodine.

Cestovné lístky si môžu záujemcovia kúpiť v Regionálnom informačnom bode v Košiciach, ale aj na novom webe vylety.kosiceregion.com.

V predaji sú len obojsmerné lístky s jednotnou cenou 14 eur pre dospelých, 9 eur pre osoby 3 – 18 rokov, nad 62 rokov, držiteľov preukazov ŤZP a ich sprievodcov. Deti do 3 rokov cestujú zdarma, avšak bez nároku na miesto.

Lákavá Rušňoparáda chýbať nemôže

Tradičné podujatie, ktoré už roky láka nadšencov železníc v rušňovom depe v Košiciach, zaujme aj tento rok.

Najväčšie železničiarske podujatie ponúkne zmes histórie a súčasnosti vlakovej dopravy.

„Sme veľmi radi, že si toto podujatie ľudia obľúbili natoľko, že im ho môžeme každoročne sprostredkovať. Akcia má vysokú návštevnosť, veď len vlani sa prišlo pozrieť 15-tisíc ľudí,“ hovorí riaditeľ Odboru obchodu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Karol Martinček.

Zámerom železničiarov je neustále akciu vylepšovať a inak to nebude ani v tomto roku.

„Lákadlom bude historický klenot, ktorým je 80-ročný motorový vozeň Strieborný šíp. Vznikol tesne pred druhou svetovou vojnou a má za sebou pohnutú históriu. Podujatie sa zároveň ponesie aj v hokejovom duchu.“

Predstavia Porsche na koľajniciach

Rušňoparáda sa uskutoční 4. a 5. mája 2019 v priestoroch rušňového depa. Chýbať nebudú nostalgický vlak so salónnym vozňom z Maďarska, starobylé parné rušne či historická drezina Škoda 1202.

Návštevníkov iste uchváti prerobené Porsche (Porchelíno - auto na koľajniciach), na ktorom sa môžu aj povoziť.

Oko milovníka železníc potešia aj ukážka zbrojenia rušňa vodou a uhlím, práca kuriča, či minisvet železničných tratí a vlakov.

Ľudí na podujatie odvezie bezplatne aj cestný vláčik. Čaká na nich aj parný rušeň 498.104 Albatros, ktorý bol uvedený do prevádzky v roku 1954 a venovať sa bude najmä Majstrovstvám sveta v ľadovom hokeji 2019.

Plánovaná je tiež spanilá jazda dvoch rušňov Vectron. V modrej farbe a v špeciálnej úprave pre hokejový IC vlak Macejko.

Obľúbená „točňoparáda“ predstaví všetkým historické i dnešné železničné skvosty.

Vo vodnej veži bude prebiehať prezentácia dopravných povolaní aj učebných predmetov či odborov pod názvom Študuj dopravu.

Na nebi sa objavia historické lietadlá, ktoré preletia ponad depo. Nudiť sa nebudú ani deti, na ktoré čaká kopec hier.

Kristián Sabo

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Bratislave mali okoloidúci možnosť ochutnať 4 druhy vegánskych bagiet, ktoré chutia ako klasické bagety so syrom a šunkou.


INZERCIA 11m

Výsledky hlasovania verejnosti v ankete Shell Parádna jazda.


4 h

Ako dopadlo testovanie špičkových schodolezov? Najväčšou bariérou, s ktorou sa stretávajú imobilní ľudia, sú schody.


4 h
Skryť Zatvoriť reklamu