SME
Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Cudzinci na MS nemusia vedieť po slovensky, stačí vichodňarsky

Živé sochy, kráľovská lóža, pivo Lapačka, výlety. Košice budú hlavné mesto hokejovej republiky.

KOŠICE. Blížiace sa Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji v Košiciach, ktoré štartujú 10. mája, prinesú okrem pútavých bojov na ľadovej ploche aj atraktívne prekvapenia pre návštevníkov.

Každý z fanúšikov sa bude môcť odfotiť so živou sochou hokejistu vo farbách každej reprezentácie, ktorá hrá v košickej skupine (Kanada, USA, Fínsko, Nemecko, Slovensko, Dánsko, Francúzsko, Veľká Británia).

Prekvapením je aj špeciálny zábavný východniarsky slovník, ktorý špecifické frázy vyslovené v nárečí ponúka preložené do angličtiny.

Živé sochy hokejistov stvárnia umelci

„Každý jeden turista bude spokojný a bude odchádzať s najlepším dojmom. V to pevne dúfam,“ hovorí šéfka organizačného výboru šampionátu pre Košice Aneta Büdi.

Atraktívny program pre fanúšikov i návštevníkov mesta aj celého regiónu pripravila krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus.

Zameriava sa na to, aby návštevníci mesta spoznali nielen samotné Košice, ale celý kraj a región.

Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka zdôrazňuje, že hokejový šampionát berie ako príležitosť pre celé východné Slovensko.

„Preto sme sa rozhodli zorganizovať veľa aktivít a osloviť zahraničných turistov, aby vedeli, čo všetko tu máme. Príkladom sú živé sochy, ktoré mnohí poznajú z Festivalu živých sôch v Spišskej Novej Vsi. Hráčov všetkých ôsmich tímov, ktoré sa v Košiciach na MS predstavia, stvárnia umelci svetoznámeho zoskupenia Big Names z Košického kraja. Každý fanúšik si bude môcť obstarať fotografiu so sochou prezentujúcou hokejistu zo svojej krajiny,“ hovorí župan Trnka.

Do you speak Ponashom?

Dodáva, že turistom chcú ukázať, že východ Slovenska je bohatým lákadlom a správnou voľbou, aby sa sem aj vrátili.

„Naša organizácia Košice Región Turizmus zorganizuje jednodňové výlety do celého kraja. Pripravili sme aj krátky východniarsky slovník pre zahraničných turistov, už ak sa nebudú učiť slovenčinu, tak východniarčinu určite budú musieť ovládať,“ dopĺňa Trnka.

Východ teda neprehrá ani boj s jazykovou bariérou. Ide o veselýhokejový anglicko-východniarsky slovník. Preklady fráz typu „Koľko je hodín?“ alebo „Koľko stojí táto pizza?“ v ňom ale nehľadajte.

Namiesto toho sú v ňom zhrnuté všetky podstatné výrazy, ktoré by fanúšik v Košiciach mal ovládať.

Na hokeji sa môžete cítiť ako králi

Lákavou novinkou budeKráľovská hokejová lóža. Výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková vysvetľuje, že prichádzajú s kreatívnym konceptom.

„Záujemcovia, ktorí vyhrajú súťaž, budú môcť užiť si majstrovstvá sveta v kráľovských hokejových lóžach a cítiť sa ako králi v Tokajskej vínnej pivnici z 13. storočia, prípadne v stredovekých múroch Spišského hradu. Takto si užijú zápasy Slovensko – Fínsko a Slovensko - USA. Všetky informácie sú na webovej stránke Kráľovskej hokejovej lóže,“ opisuje Lenka Vargová Jurková.

Lákavé výlety a zaujímavé suveníry

Pripravené sú aj zaujímavé výlety do okolia. Ľudia si môžu odskočiť ochutnať pivo do pivovaru Kaltenecker v Rožňave, prípadne zájsť na ochutnávky tokajských vín či zrelaxovať v atraktívnom Thermal Šírava Spa Resort.

Výber je bohatý, stačí si vybrať na špeciálnom webe trip.kosiceregion.com.

Pripravený je tiež výlet Plnou parou vpred do najstaršej ľadovej arény, Dobšinskej ľadovej jaskyne.

Vlak potiahne parný rušeň Ventilovka z roku 1926. Lístky sú k dispozícii v Regionálnom informačnom bode v Košiciach alebo online na vylety.kosiceregion.com.

Jedinečným lákadlom je i pivo Lapačka, ktoré je vyrobené v limitovanej edícii.

Tretinkové pivo uvarili podľa špeciálnej receptúry a okrem uvítacích balíčkov pre hostí niektorých hotelov v regióne si ho bude môcť kúpiť aj široká verejnosť.

Pamätným suvenírom bude iste i puk s hokejovým motívom Košického kraja.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pokusy, diskusie aj 10 fascinujúcich nových objavov, ktoré môžu zachrániť život.


46m
Moderná vila z betónu

Máme pre vás tip na stavebný materiál, s ktorým to ľahko dosiahnete.


11 h

V Bratislave mali okoloidúci možnosť ochutnať 4 druhy vegánskych bagiet, ktoré chutia ako klasické bagety so syrom a šunkou.


INZERCIA 11 h
Skryť Zatvoriť reklamu