SME
Sobota, 20. august, 2022 | Meniny má Anabela

Začal sa jeden z najstarších hudobných festivalov na Slovensku

Festival Košická hudobná jar včerajším slávnostným koncertom otvoril svoj 64. ročník.

Sólista z Metropolitnej opery v New Yorku

Dramaturgia festivalu každoročne ponúka poslucháčom netradičné hudobné lahôdky. Tie prinesú koncerty pod taktovkami a šéfdirigenta košických filharmonikov Zbyňka Müllera. Raritná kantáta Májová noc operného skladateľa Ruggiera Leoncavalla patrí medzi zriedka hrané diela i vo svete. V jej náročnom tenorovom sóle sa pred domácim publikom predstaví renomovaný operný spevák z Mexika, Luis Chapa, ktorý pôsobí na jednej z najprestížnejších svetových operných scén, Newyorskej Metropolitnej opere.

Prekvapenie à la Janoska Style

Rodáci zo Slovenska, bratia Jánoškovci spolu so švagrom Júliusom Darvasom účinkujú prevažne v zahraničí a ak zavítajú na Slovensko o ich koncerty je vždy veľký záujem. Dôvodom je najmä ich originálny hudobný štýl, ktorý publikum a hudobní kritici vo svete nazývajú „Janoska Style“. V Košiciach spolu s orchestrom ŠfK premiérovo uvedú svoj najnovší projekt Janoska Symphony, ktorý s orchestrom ŠfK naštuduje jeden z najrešpektovanejších hudobníkov súčasnosti, huslista, violista a dirigent Julian Rachlin.

Vypredané koncerty

„Nenapodobiteľná hudba Fryderyka Chopina v podaní prestížneho klaviristu z Južnej Kórei už v apríli vypredala priestory Východoslovenskej galérie.“ približuje riaditeľ Štátnej filharmónie Košice Július Klein. Koncerty mimo sídla filharmónie, košického Domu umenia, odohrajú aj Zemlinsky Quartet a súbor Musica Aeterna. Pozvanie do Košíc prijal aj herec Juraj Kukura, ktorý spolu s harfistkou Klárou Bábel prednesie úryvky z tvorby košického rodáka Sándora Máraia.

Virtuóz Dalibor Karvay a veľkolepý záver

Slovenský husľový virtuóz Dalibor Karvay patrí medzi obľúbených miláčikov domáceho publika. Jeho bravúrne výkony tentoraz zaznejú v sprievode Slovenského mládežníckeho orchestra pod vedením Igora Karška. Koncert hosťujúceho orchestra z Miškolca na festivale Košická hudobná jar ponúkne skutočnú dávku romantiky uvedením diel Sergeja Rachmaninova a Piotra Iľjiča Čajkovského. Vyvrcholením tohtoročnej hudobnej jari bude najpopulárnejšia a najstrhujúcejšia hudobná kantáta Carmina Burana Carla Orffa, ktorú ŠfK uvedie v spolupráci so Slovenským filharmonickým zborom a trojicou vynikajúcich operných spevákov pod taktovkou legendárneho Ondreja Lenárda.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pripravené sú hodnotné ceny, tombola aj bohatý sprievodný program.


INZERCIA 14 h

50 percent áut, ktoré boli registrované pred embargom, je stále funkčných.


INZERCIA 19. aug

Hyundai chce spojiť ľudí v záujme trvalej udržateľnosti.


INZERCIA 19. aug
SkryťZatvoriť reklamu