SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Pri hypotéke už nemusíte mať znalecký posudok, môžu stačiť fotky

Banky vo veľkom inovujú a chcú ľuďom šetriť čas.

Od druhej polovice minulého roka platia opatrenia Národnej banky Slovenska, ktoré mali trochu schladiť apetít po hypotékach. Nič dramatické sa však zatiaľ neudialo. Dopyt poklesol, no zanedbateľne. Pre obmedzenie v LTV (pomer úveru k hodnote nehnuteľnosti), keď môžu poskytovať len 90 percentné hypotéky, banky ešte viac zatraktívnili ponuku úverov. Okrem najvýhodnejších ponúk sa zamerali aj na to najcennejšie – úsporu času, vďaka čomu dnes už môžete vybaviť hypotéku napríklad v Slovenskej sporiteľni aj na diaľku a na jedno stretnutie v pobočke banky, znalecký posudok zašlete tiež online a na kataster za vás zájde banka.

Teraz je najlepší čas na kúpu

Pravdou zostáva, že tak dobré podmienky na získanie hypotéky, aké sú dnes, by sme v minulosti hľadali len veľmi ťažko a už o rok možno nebudú realitou. Európska centrálna banka drží úrokové sadzby na minime už veľmi dlhý čas a zrejme do konca tohto roka s nimi hýbať nebude. A komerčné banky taktiež nemajú dôvod zvyšovať úroky. To zaručuje, že si Slováci môžu aj naďalej užívať jedny z najlacnejších hypoték v Európe. Na porovnanie, naše hypotéky sú až o polovicu lacnejšie ako v susednej Českej republike, máme dokonca výhodnejšie podmienky ako Nemci, či ako priemer celej eurozóny.

Ušetria peniaze aj čas

Úverovanie na Slovensku rastie už dlhodobo a pred dvomi rokmi atakovalo hranicu 15 percent medziročne. Tento trend sa snažila zmierniť NBS rôznymi opatreniami, no podarilo sa jej to len veľmi mierne – na konci minulého roka dosiahol medziročný rast 12 percent. Aktuálne musí byť podľa nariadení NBS drvivá väčšina úverov maximálne do výšky 80 percent hodnoty nehnuteľnosti. Banky však poskytujú rad ďalších výhod, vďaka ktorým môžete získať aj viac. Slovenská sporiteľňa ide v tomto smere cestou odmeňovania a ak si na bývanie pravidelne sporíte, môžete od nej získať na desaťnásobok nasporenej sumy najvýhodnejší úrok. Banka chce týmto motivovať najmä mladých, ktorí riešia svoje prvé bývanie.

Budeme mať plne digitálnu hypotéku?

Je možné, že výlučne digitálna hypotéka nebude realitou tak skoro. Existuje na to viacero dôvodov. Hypotéka je veľký finančný záväzok, je preto prirodzené, že ľudia sa chcú pri jej vybavovaní aspoň raz stretnúť „so živým človekom“ a porozprávať sa o nej. No na druhej strane už teraz nemusia banku navštevovať niekoľkokrát, ako tomu bolo dodnes.
Slovenská sporiteľňa si uvedomuje, že ľudia radi vybavia veci rýchlo, ideálne online. Preto si už v drvivej väčšine nepýta od klientov doklad o príjme, ďalších úveroch či dlhoch. Banka totiž akceptuje širokú škálu príjmov žiadateľov o úver. A ak si teda banka vie príjem zistiť sama, doklad o príjme nežiada ani v prípade, ak výplata chodí na účet inej banky.

Na ocenenie stačia fotografie

Slovenská sporiteľňa však urobila v digitalizácii služieb niekoľko krokov v prospech klientov. Akceptuje napríklad digitálny znalecký posudok, ktorý stačí zaslať mailom. Pri refinancovaní hypotéky v krajskom či okresnom meste si banka sama určí hodnotu nehnuteľnosti, vy už jej len pošlete niekoľko fotografií, aby ste ju potvrdili. Všetko bezplatne. Klasický znalecký posudok, ako ho poznáme dnes a ktorý stojí desiatky eur, tak už nepotrebujete.

Hypotéka roka

Aj za svoj inovatívny prístup a digitalizovanie ako aj za výhodné podmienky pre klientov a komplexné služby v poskytovaní úverov získala Slovenská sporiteľňa ocenenie Hypotéka roka 2019.

Dobrých rád pri takomto finančnom záväzku nikdy nie je dosť. S výberom správnej nehnuteľnosti vám môže pomôcť aj špeciálne vytvorená stránka www.slsphypoteka.sk, kde je možnosť si overiť aj to, či nekupujeme príliš draho, alebo nepredávame príliš lacno, overiť si občiansku vybavenosť v okolí a pozrieť sa aktuálne inzeráty. Stránku nedávno ocenili aj organizátori ankety Hypotéka roka – Slovenská sporiteľňa získala špeciálnu cenu týždenníka Trend za užitočnosť.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 58m

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 58m

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 58m
SkryťZatvoriť reklamu