SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Nabrali odvahu bojovať ďalej

Zákerná choroba neobchádza ani najmenších. Nabrať odvahu a postaviť sa chorobe im pomáha aj Tábor odvahy.

Aj ťažko choré deti túžia byť „len“ obyčajnými deťmi. Smiať sa, objavovať, hrať sa a užívať si čas strávený s kamarátmi. To všetko môžu absolvovať v jedinečnom Tábore odvahy určenom detským pacientom, ktorí úspešne absolvovali liečbu. Už jedenásty rok im Nadácia Bátor Tábor Slovakia pomáha vrátiť sa späť do života po náročnom období.

Jedinečné miesto

Týždenný pobyt v letnom Tábore odvahy je pre všetkých účastníkov nezabudnuteľným zážitkom. Popasujú sa tu so svojou chorobou adomov odchádzajú plní zážitkov, pozitívnej energie a nových kamarátstiev.Areál tábora v maďarskom meste Hatvan je jediný svojho druhu v celej strednej Európe. Od roku 2008 v ňom Nadácia Bátor Tábor Slovakia realizuje tábory aj pre slovenských pacientov. Minuloročný absolvovalo 27 detí úspešne liečených na rakovinu úplne bezplatne vďaka zdravotnej poisťovni Dôvera.

Množstvo zážitkov

Cieľom tábora je zotavovanie a integrácia onkologicky chorých detí do spoločnosti, posilnenie ich sebavedomia, viery vo vlastné sily a uzdravenie prostredníctvom intenzívnej zážitkovej terapie. V tábore sú pod neustálym lekárskym dohľadom a každé z nich má prideleného dobrovoľníka, ktorý mu pomáha s každodennými činnosťami.„Deti v tábore vraciame späť do života, stretnú sa tu so svojimi rovesníkmi s podobnou diagnózou, podstupujú rôzne výzvy. Prežijú to, čo pre svoju chorobu nemajú možnosť zažiť,“ vysvetľuje Vladimíra Masaryková z Nadácie Bátor Tábor. Deti majú možnosť vyskúšať si v tábore aktivity, ako lanové centrum, jazda na koni, kanoistika, rybolov, lukostreľba, fotografovanie, ručné práce, divadlo, šport, hudba, tanec. „Deti v tábore rozosmievame a dávame im silu bojovať,“ dodala Vladimíra.

Domov nabití energiou

Pobyt detí v tábore je pre rodinu každého dieťaťa úplne zadarmo, a tak je záujem o týždenné dobrodružstvo zo strany rodičov aj od malých pacientov veľký.Po týždni nabitom zážitkami a novými podnetmi sa psychický aj fyzický stav detí vždy zlepší. „Dostávame množstvo pozitívnych reakcií od lekárov, ale aj od rodičov. Po návrate domov sú deti omnoho sebavedomejšie, myslia viac pozitívne a majú väčšiu chuť do života,“ dodáva Vladimíra.

Víkendové programy priamo na onkológii

Žiaľ, nie všetkým malým pacientom dovoľuje ich zdravotný stav pobyt v tábore.„Deti, ktoré sú nútené tráviť čas v nemocnici, zabávame prostredníctvom našich GO! Programov. Organizujeme ich v rámci víkendov na Klinike detskej hematológie a onkológie a v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave,“predstavuje Vladimíra Masaryková ďalšiu aktivitu nadácie. Ide o zábavný program, ktorý pre deti a ich rodiny realizujú priamo v nemocnici vyškolení dobrovoľníci. Deti zabúdajú na to, že sú v nemocnici, a z ťažko chorých pacientov sa na pár hodín stávajú zase „obyčajné deti” s radosťou a s úsmevom na tvári. Rodičia nám dôverujú a personál oddelenia s nami úzko spolupracuje. Počas programu sa o malých pacientov starajú úplne „neviditeľne“, aby sa deti mohli nerušene venovať aktivitám a hrám.

Projekt Bojovníci za zdravie pre organizácie

Unikátny grantový program Bojovníci za zdravie od zdravotnej poisťovne Dôvera sa rozšíril a otvára sa aj pre právnické osoby. O finančný príspevok na aktivity, týkajúce sa skvalitnenia zdravotnej starostlivosti, môžu požiadať všetky inštitúcie, ktorých náplňou je starostlivosť o pacientov. Žiadateľmi môžu byť zdravotnícke zariadenia, kliniky, nemocnice, ambulancie, ale aj rôzne pacientske a neziskové organizácie či humanitárne združenia.

Stačí vyplniť elektronickú prihlášku na tejto stránke v čase od 16. apríla do 30. mája a máte možnosť získať financie na modernizáciu priestorov, nákup materiálneho vybavenia či realizáciu projektu pre chorých alebo zdravotne znevýhodnených.

Všetky informácie a podmienky grantového programu sa dozviete na stránke www.prezdravotnictvo.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kvôli kríze spojenej s ochorením COVID-19 čelia mnohí naši podnikatelia skutočne ťažkej situácii.

4 h

DOXX ako špecialista na stravné prináša stravovanie pre živnostníkov vo forme balíka s najžiadanejšími službami.

22. jan

Slovenská investičná skupina pôsobí na trhu od roku 2009.

22. jan