SME
Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

Spojili sa a vytvorili lepšie miesto pre život

Grantový program Spojme sa pre dobrú vec dáva príležitosť neformálnym skupinám občanov a mimovládnym organizáciám.

Grantový program Spojme sa pre dobrú vecdáva príležitosť neformálnym skupinám občanov a mimovládnym organizáciám realizovať aktivity, kto ré zvyšujú kvalitu života v ich komunite. Vďaka nemu vzniklo na Slovensku množstvo projektov, ktoré spríjemňujú trávenie voľného času všetkým z okolia. Tento program pomáha aktívnym a tvorivým ľudom s realizáciou ich užitočných nápadov. To je aj jedným z cieľov Nadácie Orange, ktorá už 20 rokov spája ľudí pre lepší svet, prispieva k pozitívnej zmene spoločnosti a mení Slovensko na lepšie miesto pre život.

Grantový program Spojme sa pre dobrú vec prispel počas svojej existencie k vybudovaniu, obnoveniu a skvalitneniu množstva verejných priestranstiev. Za jednotlivými projekt mi pritom stoja nielen neziskové organizácie, ale často práve skupiny aktívnych občanov, ktorým záleží na kvalite ich okolia a zlepšení možností trávenia voľného času všetkých ľudí v komunite. Program dokazuje, že ktokoľvek môže prispieť k lepšiemu životu vo svojom okolí, stačí mať dobrý nápad a motiváciu ho zrealizovať.

ZÁTOKA PRE RADOSŤ

Príkladom aktívnych občanov je skupina Ľudia zo zátoky. Projekt Zátoka pre radosť mal za cieľ priniesť do Zátoky pokoja v Trenčínenajmä radosť zo športu. Vďaka skupine aktívnych občanov, s podporou Nadácie Orange, sa podarilo zrealizovať projekt mini workoutového i hriska. Okrem cvičebných prvkov, sa v zátoke vytvorili aj cykloprvky a vyčistil sa nový prírodný priestor pre oddych - Zelený pavilón, ktorý sa nachádza pod korunou starej košatej vŕby.

Pôvodný zámer, postaviť pumptrackovú dráhu, sa síce naplniť nepodarilo, avšak idea radosti zo športu zostala zachovaná . „Myšlienka na pôvodný projekt pumptrack vznikla ešte pri projekte Nábrežie, ktorý sa realizoval tiež vďaka podpore Nadácie Orange a bol zameraný na vznik chodníka pri rieke v spojení s vyčistením územ ia. Nápad sa rodil prirodzene - ako využitie terénnych nerovností. Vytvorenie workoutového ihriska prišlo aj na základe otázok ľudí, ktorí využívajú bežecký ovál pri Zátoke a pýtali sa nás, či neplánujeme umiestniť nejaké cvičebné prvky do tohto priestoru, “ objasňuje motiváciu vzniku projektu Elena Gogálová zo skupiny Ľudia zo zátoky. „Reakcie ľudí sú dobré. Ihrisko sa využíva a okrem neho sa vytvoril v zátoke aj Zelený pavilón, ktorý je určený na rôzne komunitné akcie v lete. Zatiaľ sme zaznamenali najmä pozitívne ohlasy na celý projekt,“ teší sa pani Gogálová.

MIESTO PRE SPOLOČNÉ STRETNUTIA

Absencia oddychovej a športovej zóny motivovala aj dobrovoľníkov z obce Hrašovík, pod vedením Emílie Bučkovej, k vytvoreniu Vyhliadky na kline - drevenej vežičky s výhľadom na rieku Torysu aokolité obce i kopce. S podporou Nadácie Orange tak vznikla v prostredí pod lesom oddychová zóna s vyhliadkou na okolie pre občanov, návštevníkov i cykloturistov, ktorí navštevujú neďaleký lesopark.

„Pri nedeľných prechádzkach sme sa náhodnestretávali s obyvateľmi i okoloidúcimi na mieste, kde práve teraz stojí vyhliadková vežička. Vždy sme prehodili zopár slov a starší spomínali, ako kedysi obrábali okolité polia. Preto sme sa rozhodli vybudovať také miesto, kde sa ľudia zastavia, pozhovárajú, niečo nové dozvedia a spoznajú okolie našej obce, “ hovorí o projekte Vyhliadka na kline Emília Bučková. Stačilo pritom vyplniť elektronickú prihlášku priamo na webovej stránke grantu. „Získali sme finančný príspevok, oslovili sme známych i podnikateľova každý pomohol ako vedel. Projekt sme realizovali vo svojom voľnom čase. Stavali sme ako kedysi naši dedovia - používali sedliacky rozum, ruky a podarilo sa, “ opisuje vznik vyhliadky pani Bučková.

VYNOVENÝ CYKLOAREÁL

O grant sa môžu uchádzať aj občianske združenia. Práve vďaka OZ ENJOY THE RIDE sa zlepšili podmienky trávenia voľného času v cykloareáli Dirtpark Drábova. V rámci projektu skvalitnili podmienky jazdenia zmenou jazdného povrchu pumptracku z hlineného na asfaltový. Ten, okrem iného, umožňuje návštevníkom využiť areál aj v horšom počasí. Oceňujú to aj rodiny s deťmi, ktoré toto miesto využívajú na trénovanie a rovnako materské školy, pre ktoré členovia združenia zrealizovali dva workshopy.

„Všetk y aktivity sme realizovali formou dobrovoľníckej práce, na ktorej sa zúčastňovali zástupcovia nášho združenia, ako aj ostatní dobrovoľníci,“ hovorí Martin Boršč z OZ ENJOY THE RIDE. Finančné prostriedky na zakúpenie asfaltu, štrku a zabezpečenie služieb dopravy a prenájmu, získali z grantového programu Nadácie Orange.

Vďaka zmene povrchu pumptracku sa rozšírili možnosti využívaniacykloareálu aj o iné ako cyklistické kategórie, napríklad skateboard a kolobežky, čo rovnako prispelo k zvýšeniu jeho návštevnosti . „Okolie na projekt reagovalo veľmi pozitívne, predovšetkým rodičia malých detí, ktorí navštevujú náš areál, ocenili toto skvalitnenie. Čas ukázal, že to bolo výborné rozhodnutie a denne je pumptrack najvyťaženejším miestom v našom areáli. Miestami sa stáva, že kapacitne nepostačuje pokryť záujem návštevníkov, čo je pre nás signál toho, že do budúcna ho plánujeme, pri získaní ďalších finančných prostriedkov, rozšíriť, “ vyjadril nadšenie z projektu Martin Boršč.

PRÍRODNÁ UČEBŇA A NÁUČNÝ CHODNÍK

OZ Párnický rybár zrealizovalo projekt EKOcentrum Pod širákom, ktoré vyrástlo v strede náučného chodníka. Z tejto lokality satak stala zaujímavá a interaktívna učebňa v prírode pod holým nebom, kde sa množstvo zaujímavostí dozvedia nielen deti, ale aj dospelí .

OZ Párnický rybár je síce mladé združenie, avšak ľudia, ktorí za ním stoja, pracujú pre komunitu dlhodobo. Už pred vznikom združenia - neoficiálne, bez propagácie – sa snažili organizovať komunitný život v obci a okolí . „Odkedy však máme OZ oficiálne, snažíme sa, aj prostredníctvom grantov, stmeľovať komunitu pre spoločnú vec. Keďže žijeme v obci Párnica a radi navštevujeme miestne jazerá, už sme sa nemohli pozerať na nelegálne skládky odpadu, ktoré každoročne zlikvidujeme, ale vznikajú opäť. Preto sme v spolupráci s obcou zrealizovali Náučný chodník Párnické jazerá a jeho prirodzeným pokračovaním je EKOcentrum Pod širákom, “ hovorí Zdenka Prílepková z OZ Párnický rybár, ktoré aj vďaka podpore Nadácie Orange vytvorilo zaujímavú učebňu v prírode.

V rámci projektu sa podarilo zrealizovať niekoľko prvkov ako drevený mobiliár, interaktívny stôl so zaujímavosťami zo života zvierat a hmyzu, obrovský dendrofón tunajších drevín, ale aj vežu poznania, ktorá interaktívne a hravo naučí, ako sa starať o vtáctvo, ako rozlíšiť vajíčka či ako sa správať v lese.

SPOJTE SA PRE LEPŠÍ SVET

Spojiť sa s Nadáciou Orange pre lepší svet môžete aj vy v rámci 15. ročníka grantového programu na podporu komunitného a regionálneho rozvoja, ktorý dáva príležitosť neformálnym skupinám občanov a mimovládnym organizáciám možnosť realizovať aktivity, ktorézvyšujú kvalitu života v ich komunite. Stačí mať nápad, ako zlepšiť svoje okolie a elektronicky sa prihlásiť.

„Prostredníctvom grantového programu Spojme sa pre dobrú vec chceme motivovať ľudí k záujmu o veci verejné, k zodpovednosti za stav spoločnosti,svojho prostredia a komunity, v ktorej žijú. Chceme podporiť užitočné nápady, ktoré prispievajú k pozitívnemu dianiu v komunite, rozvíjajú a utužujú v nej dobré vzťahy a skrášľujú verejné priestranstvá, “ hovorí Milica Danková, manažérka Nadácie Orange.

Grantový program Spojme sa pre dobrú vec je otvorený od 25. apríla a svoj projekt môžete prihlásiť do 22. mája. V programe Nadácia Orange rozdelí celkovo 80 000 eur na komunitné projekty v rámci celého Slovenska. Spojte sa s Nadáciou Orange a prispejte takk pozitívnej zmene spoločnosti a zmene Slovenska na lepšie miesto pre život.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 4. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
 7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov
 1. Spoločnosť AGEL SK a VŠZaSP podpísali zmluvu o spolupráci
 2. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
 3. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
 4. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 7. Verve services - upratovacia firma, ktorá vznikla z nuly
 8. Kedy s dieťaťom prvýkrát k zubárovi? Odpoveď vás prekvapí
 1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 13 487
 2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 12 998
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 929
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 000
 5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 702
 6. Aké sú NAJ slovenské chute? Prezradili ich známi výrobcovia 5 519
 7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 057
 8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 579
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týka sa vedeckovýskumnej a vzdelávacej oblasti a taktiež prepojenia teórie s praxou.


10 h

Fasáda je viac ako len estetický prvok domu.


INZERCIA 11 h

Priamo pod svahmi Devínskej Kobyly vyrastie projekt Stockerka. Ide o výnimočné bývanie, ktoré disponuje skvelými parametrami.


14 h
SkryťZatvoriť reklamu