SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Spojili sa a vytvorili lepšie miesto pre život

Grantový program Spojme sa pre dobrú vec dáva príležitosť neformálnym skupinám občanov a mimovládnym organizáciám.

Grantový program Spojme sa pre dobrú vecdáva príležitosť neformálnym skupinám občanov a mimovládnym organizáciám realizovať aktivity, kto ré zvyšujú kvalitu života v ich komunite. Vďaka nemu vzniklo na Slovensku množstvo projektov, ktoré spríjemňujú trávenie voľného času všetkým z okolia. Tento program pomáha aktívnym a tvorivým ľudom s realizáciou ich užitočných nápadov. To je aj jedným z cieľov Nadácie Orange, ktorá už 20 rokov spája ľudí pre lepší svet, prispieva k pozitívnej zmene spoločnosti a mení Slovensko na lepšie miesto pre život.

Grantový program Spojme sa pre dobrú vec prispel počas svojej existencie k vybudovaniu, obnoveniu a skvalitneniu množstva verejných priestranstiev. Za jednotlivými projekt mi pritom stoja nielen neziskové organizácie, ale často práve skupiny aktívnych občanov, ktorým záleží na kvalite ich okolia a zlepšení možností trávenia voľného času všetkých ľudí v komunite. Program dokazuje, že ktokoľvek môže prispieť k lepšiemu životu vo svojom okolí, stačí mať dobrý nápad a motiváciu ho zrealizovať.

ZÁTOKA PRE RADOSŤ

Príkladom aktívnych občanov je skupina Ľudia zo zátoky. Projekt Zátoka pre radosť mal za cieľ priniesť do Zátoky pokoja v Trenčínenajmä radosť zo športu. Vďaka skupine aktívnych občanov, s podporou Nadácie Orange, sa podarilo zrealizovať projekt mini workoutového i hriska. Okrem cvičebných prvkov, sa v zátoke vytvorili aj cykloprvky a vyčistil sa nový prírodný priestor pre oddych - Zelený pavilón, ktorý sa nachádza pod korunou starej košatej vŕby.

Pôvodný zámer, postaviť pumptrackovú dráhu, sa síce naplniť nepodarilo, avšak idea radosti zo športu zostala zachovaná . „Myšlienka na pôvodný projekt pumptrack vznikla ešte pri projekte Nábrežie, ktorý sa realizoval tiež vďaka podpore Nadácie Orange a bol zameraný na vznik chodníka pri rieke v spojení s vyčistením územ ia. Nápad sa rodil prirodzene - ako využitie terénnych nerovností. Vytvorenie workoutového ihriska prišlo aj na základe otázok ľudí, ktorí využívajú bežecký ovál pri Zátoke a pýtali sa nás, či neplánujeme umiestniť nejaké cvičebné prvky do tohto priestoru, “ objasňuje motiváciu vzniku projektu Elena Gogálová zo skupiny Ľudia zo zátoky. „Reakcie ľudí sú dobré. Ihrisko sa využíva a okrem neho sa vytvoril v zátoke aj Zelený pavilón, ktorý je určený na rôzne komunitné akcie v lete. Zatiaľ sme zaznamenali najmä pozitívne ohlasy na celý projekt,“ teší sa pani Gogálová.

MIESTO PRE SPOLOČNÉ STRETNUTIA

Absencia oddychovej a športovej zóny motivovala aj dobrovoľníkov z obce Hrašovík, pod vedením Emílie Bučkovej, k vytvoreniu Vyhliadky na kline - drevenej vežičky s výhľadom na rieku Torysu aokolité obce i kopce. S podporou Nadácie Orange tak vznikla v prostredí pod lesom oddychová zóna s vyhliadkou na okolie pre občanov, návštevníkov i cykloturistov, ktorí navštevujú neďaleký lesopark.

„Pri nedeľných prechádzkach sme sa náhodnestretávali s obyvateľmi i okoloidúcimi na mieste, kde práve teraz stojí vyhliadková vežička. Vždy sme prehodili zopár slov a starší spomínali, ako kedysi obrábali okolité polia. Preto sme sa rozhodli vybudovať také miesto, kde sa ľudia zastavia, pozhovárajú, niečo nové dozvedia a spoznajú okolie našej obce, “ hovorí o projekte Vyhliadka na kline Emília Bučková. Stačilo pritom vyplniť elektronickú prihlášku priamo na webovej stránke grantu. „Získali sme finančný príspevok, oslovili sme známych i podnikateľova každý pomohol ako vedel. Projekt sme realizovali vo svojom voľnom čase. Stavali sme ako kedysi naši dedovia - používali sedliacky rozum, ruky a podarilo sa, “ opisuje vznik vyhliadky pani Bučková.

VYNOVENÝ CYKLOAREÁL

O grant sa môžu uchádzať aj občianske združenia. Práve vďaka OZ ENJOY THE RIDE sa zlepšili podmienky trávenia voľného času v cykloareáli Dirtpark Drábova. V rámci projektu skvalitnili podmienky jazdenia zmenou jazdného povrchu pumptracku z hlineného na asfaltový. Ten, okrem iného, umožňuje návštevníkom využiť areál aj v horšom počasí. Oceňujú to aj rodiny s deťmi, ktoré toto miesto využívajú na trénovanie a rovnako materské školy, pre ktoré členovia združenia zrealizovali dva workshopy.

„Všetk y aktivity sme realizovali formou dobrovoľníckej práce, na ktorej sa zúčastňovali zástupcovia nášho združenia, ako aj ostatní dobrovoľníci,“ hovorí Martin Boršč z OZ ENJOY THE RIDE. Finančné prostriedky na zakúpenie asfaltu, štrku a zabezpečenie služieb dopravy a prenájmu, získali z grantového programu Nadácie Orange.

Vďaka zmene povrchu pumptracku sa rozšírili možnosti využívaniacykloareálu aj o iné ako cyklistické kategórie, napríklad skateboard a kolobežky, čo rovnako prispelo k zvýšeniu jeho návštevnosti . „Okolie na projekt reagovalo veľmi pozitívne, predovšetkým rodičia malých detí, ktorí navštevujú náš areál, ocenili toto skvalitnenie. Čas ukázal, že to bolo výborné rozhodnutie a denne je pumptrack najvyťaženejším miestom v našom areáli. Miestami sa stáva, že kapacitne nepostačuje pokryť záujem návštevníkov, čo je pre nás signál toho, že do budúcna ho plánujeme, pri získaní ďalších finančných prostriedkov, rozšíriť, “ vyjadril nadšenie z projektu Martin Boršč.

PRÍRODNÁ UČEBŇA A NÁUČNÝ CHODNÍK

OZ Párnický rybár zrealizovalo projekt EKOcentrum Pod širákom, ktoré vyrástlo v strede náučného chodníka. Z tejto lokality satak stala zaujímavá a interaktívna učebňa v prírode pod holým nebom, kde sa množstvo zaujímavostí dozvedia nielen deti, ale aj dospelí .

OZ Párnický rybár je síce mladé združenie, avšak ľudia, ktorí za ním stoja, pracujú pre komunitu dlhodobo. Už pred vznikom združenia - neoficiálne, bez propagácie – sa snažili organizovať komunitný život v obci a okolí . „Odkedy však máme OZ oficiálne, snažíme sa, aj prostredníctvom grantov, stmeľovať komunitu pre spoločnú vec. Keďže žijeme v obci Párnica a radi navštevujeme miestne jazerá, už sme sa nemohli pozerať na nelegálne skládky odpadu, ktoré každoročne zlikvidujeme, ale vznikajú opäť. Preto sme v spolupráci s obcou zrealizovali Náučný chodník Párnické jazerá a jeho prirodzeným pokračovaním je EKOcentrum Pod širákom, “ hovorí Zdenka Prílepková z OZ Párnický rybár, ktoré aj vďaka podpore Nadácie Orange vytvorilo zaujímavú učebňu v prírode.

V rámci projektu sa podarilo zrealizovať niekoľko prvkov ako drevený mobiliár, interaktívny stôl so zaujímavosťami zo života zvierat a hmyzu, obrovský dendrofón tunajších drevín, ale aj vežu poznania, ktorá interaktívne a hravo naučí, ako sa starať o vtáctvo, ako rozlíšiť vajíčka či ako sa správať v lese.

SPOJTE SA PRE LEPŠÍ SVET

Spojiť sa s Nadáciou Orange pre lepší svet môžete aj vy v rámci 15. ročníka grantového programu na podporu komunitného a regionálneho rozvoja, ktorý dáva príležitosť neformálnym skupinám občanov a mimovládnym organizáciám možnosť realizovať aktivity, ktorézvyšujú kvalitu života v ich komunite. Stačí mať nápad, ako zlepšiť svoje okolie a elektronicky sa prihlásiť.

„Prostredníctvom grantového programu Spojme sa pre dobrú vec chceme motivovať ľudí k záujmu o veci verejné, k zodpovednosti za stav spoločnosti,svojho prostredia a komunity, v ktorej žijú. Chceme podporiť užitočné nápady, ktoré prispievajú k pozitívnemu dianiu v komunite, rozvíjajú a utužujú v nej dobré vzťahy a skrášľujú verejné priestranstvá, “ hovorí Milica Danková, manažérka Nadácie Orange.

Grantový program Spojme sa pre dobrú vec je otvorený od 25. apríla a svoj projekt môžete prihlásiť do 22. mája. V programe Nadácia Orange rozdelí celkovo 80 000 eur na komunitné projekty v rámci celého Slovenska. Spojte sa s Nadáciou Orange a prispejte takk pozitívnej zmene spoločnosti a zmene Slovenska na lepšie miesto pre život.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ohorky sú jeden z najrozšírenejších odpadov obsahujúcich plasty.


INZERCIA 5 h

Peter Ďuriš, Master Blender Karpatské brandy


INZERCIA 5 h

Už v sobotu 25. septembra si pripomenieme Svetový deň lekárnikov.


14 h
Skryť Zatvoriť reklamu