SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Námetom bola tragédia

Vynašli systém, aby sa na dieťa v aute nezabudlo.

Slovenskí IT inžinieri vyvíjajú produkty, ktoré posúvajú medicínu a automobilový priemysel skokmi dopredu.

KOŠICE. Pred piatimi rokmi to vyzeralo na malú komornú firmu s pár stolmi a zamestnancami. Dnes je však všetko inak.

IT spoločnosť GlobalLogic sa v metropole východu a rovnako aj na Slovensku etablovala. Momentálne zamestnáva 400 odborníkov a tým sa v ich práci darí natoľko, že je slovenská pobočka tejto medzinárodnej firmy považovaná za kľúčovú a preto sa výrazne rozšíri o ďalších členov.

Kto by navštívil firemné priestory GlobalLogic v Košiciach, prekvapil by ho pomerne mladý kolektív a tiež fakt, že „ajťáci“ nemusia byť vždy len chlapi, keďže mužský element vyvažuje viacero sympatických žien.

Laikov môže v kancelárii zneistiť tabuľa popísaná vzorcami, ktoré nápadne pripomínajú matematické rebúsy z filmu Dobrý Will Hunting, ale len do času, kým sa nepustí do uvoľneného rozhovoru s talentovanými odborníkmi.

Menia životy k lepšiemu

GlobalLogic je lídrom vo vývoji digitálnych produktov. Aj v Košiciach, rovnako ako v ďalších dvoch pobočkách na Slovensku v Žiline a v Banskej Bystrici, vyvíjajú softvéry novej generácie. Dopyt je po nich najmä v západoeurópskych krajinách či v USA.

V poslednom období sa slovenským IT inžinierom darilo najmä vo vývoji pre automobilový priemysel a taktiež v medicínskom odbore. Firma netají spokojnosť s tým, že jej zamestnanci slovenských pobočiek menia k lepšiemu životy ľudí na celom svete.

Často sa pritom inšpirujú skutočným životom. Tak ako v prípade tragédie, ktorá otriasla Slovenskom pred tromi, kedy otec zabudol na svoju dcérku a nechal ju v rozhorúčenom aute tak dlho, až zomrela.

Snímače v aute odhalia zabudnuté dieťa

Vývojári GlobalLogic vyvinuli systém, ktorý pomocou mikrovlnných snímačov pohybu a prostredia odhalí živé organizmy v aute.

Prototyp dokáže monitorovať život ohrozujúce situácie a taktiež, ak je to potrebné, automaticky spustí upozornenie prostredníctvom esemesiek vopred určeným osobám.

Systém tiež sleduje podmienky vo vozidle ako vlhkosť vzduchu, teplotu či kysličník uhličitý, dokáže rozpoznať tlkot srdca a dýchanie.

V praxi by to vyzeralo asi tak, že ak rodič odíde do obchodu a zabudne pritom, že má na zadnom sedadle dieťa, jeho akýkoľvek pohyb či zmenu životných funkcií mu softvér nahlási textovou správou.

Riešenie pre moderné autá

Rodičia by si tento systém rozhodne nemali zamieňať s baby sitterom, skôr je to riešenie, ktoré im má pomôcť vyvarovať sa pred nešťastnou tragédiou.

„Mnohí z nás sú rodičia - ľudskí a náchylní robiť chyby. Uvedomujeme si, že nikto z nás nie je absolútne chránený voči podobným tragédiám. Preto naša spoločnosť GlobalLogic prispela svojím interným projektom k hľadaniu technologického riešenia pre dnešné moderné autá,“ vysvetľuje Marek Antal, Managing Director spoločnosti GlobalLogic Slovakia.

Tento prototyp ešte nie je dostupný v automobilovom priemysle, ale je pripravený na nasadenie na trh.

Softvér pomôže autám komunikovať

Predstavte si, že autá jazdia samé, sledujú značky na cestách, reagujú na cestnú svetelnú signalizáciu, vedia o nebezpečenstve na ceste v ich blízkosti, vedia o tom, ak má nejaké vozidlo pred nimi poruchu, dokážu medzi sebou vzájomne komunikovať.

Nemusí to byť len námet do sci-fi filmov. Vývojári z GlobalLogic už reálne pracujú na vývoji prototypu, ktorý toto všetko vozidlám na cestách umožní. Simulujú reálne dopravné situácie, aby tak vyvíjaný softvér naučili, aby sa auto dokázalo samo rozhodnúť, čo ďalej.

Vďaka tomu by sa mohli v budúcnosti vyriešiť zápchy, pretože všetky autá by odštartovali naraz, vozidlá by automaticky dokázali vytvoriť koridor pre sanitky. Taktiež by sa zamedzilo reťazovým nehodám, pretože ak by začalo jedno z áut brzdiť, informovalo by o tom zároveň ďalšie autá v okolí a tie by tiež začali brzdiť.

Otvorí okná, zapne klímu z pohodlia domova

Popri dvoch prototypoch je na svete už aj produkt, ktorý sa už bežne využíva v autách. Ide o komunikačnú bránu medzi autom a okolitým svetom. Aj tu vývojári mysleli na bezpečnosť a ochranu životov a tak je systém nastavený tak, že pri nehode sa automaticky spojí so záchrannými zložkami, pošle im informáciu, kde sa vozidlo nachádza a uskutoční hlasový hovor.

Systém je však ešte dokonalejší – cez počítač alebo mobilnú aplikáciu – je možné presne na mape zobraziť aktuálnu polohu vozidla, ovládať otváranie či zatváranie okien, zapnúť klimatizáciu, či nastaviť, ako dlho by mala pracovať.

Softvér tiež informuje o technickom stave auta (dozviete sa tak napríklad, či sú v poriadku brzdové platničky, kedy ísť na servis, o aký čas vymeniť olej). Popri tom nie je problém poslať si cez telefón alebo počítač do auta navigáciu do vami vybranej lokality.

A čo ak by vám niekto auto ukradol? Digitálny produkt myslel aj na to, vozidlo by sa vďaka nemu dalo ľahko vysledovať.

Veľkosť implantátu vypočíta umelá inteligencia

Dva ďalšie prototypy, ktoré v GlobalLogic pri príležitosti piateho výročia firmy na Slovensku predstavili, sú z medicínskej oblasti.

Jeden z nich má uľahčiť prácu lekárov pri výmene kolenného kĺbu za umelý. V súčasnosti sa to, akú veľkú náhradu konkrétny pacient potrebuje, rozhoduje počas operácie prikladaním umelých náhrad. Druhou možnosťou je pomerne presné zobrazenie rozmerov kĺbu na CT prístroji, pri ktorom je však pacient vystavený silnej dávke radiácie.

Úloha pre tím z GlobalLogic znela, či by nevedeli z röntgenovej snímky, teda dvojrozmerného obrazu, pomocou správne nastaveného softvéru, vytvoriť 3D obraz, ktorý by tak odhalil potrebnú veľkosť kolenného implantátu.

Raz možno aj kĺb z 3D tlačiarne

Chcelo to natrénovať neurónovú sieť pomocou 1600 CT snímkov tak, aby si vytvorila algoritmus, ktorým by rozmery kolenného implantátu z röntgenovej snímky dokázal vypočítať s pár milimetrovou odchýlkou. Ambíciou inžinierov je dostať sa na asi milimetrovú odchýlku, s ktorou rozlišuje aj CT prístroj.

Do budúcna sa črtá ešte jedna výhoda takéhoto postupu a uplatnenia v praxi – z 3D rekonštrukcie možno pomocou 3D tlačiarne vyrobiť personalizovaný kolenný kĺb, teda šitý na mieru konkrétnemu človeku.

Keď infarkt odhalí počítač...

Posledný z vynálezov sa raz tiež stane dôležitým pomocníkom v medicíne, ktorý dokáže rýchlo odhaliť infarkt myokardu. Ak sa vyvíjaný softvér dostane do praxe, mohlo by to vyzerať nasledovne.

Záchranári si nechajú vytlačiť pacientovo EKG, odfotia si ho a pošlú na server, kde sa už spracúvajú údaje. Umelá inteligencia vyhodnotí z fotografie, či ide o infarkt myokardu alebo nie.

Sanitka tak odvezie pacienta priamo do špecializovanej nemocnice, čím sa šetria cenné minúty, dôležité pri srdcovom infarkte.

Slovensko kľúčovým hráčom

Keď slovenský tím ukázal svoje projekty Igorovi Byedovi, CEE Regional Head spoločnosti GlobalLogic, netajil nadšenie.

„Na Slovensku sa nám podarili úžasné výsledky, sme hrdí na to, že u nás pracujú odborníci s takýmto talentom. Slovensko považujeme za kľúčovú pobočku, pretože tu pracujú na naozaj unikátnych projektoch v oblasti zdravotníctva a automobilového priemyslu.“

Igor Byeda pokračuje, že stredoeurópsky región zaznamenal medziročne 30 percentný nárast, v segmente pracuje na Slovensku, Chorvátsku, Poľsku a Ukrajine viac ako 6-tisíc inžinierov v 13 vývojových centrách.

Plánujú prijímať nových ľudí

Spoločnosť GlobalLogic plánuje svoje posilnenie na európskom trhu. V horizonte nasledujúcich troch rokov plánuje zdvojnásobiť počet svojich zamestnancov na Slovensku, v regióne strednej a východnej Európy chce taktiež rásť – počas nasledujúcich piatich rokov chce zamestnávať až 15-tisíc odborníkov.

„Inžinieri spoločnosti GlobalLogic na diaľku spolupracujú so spoločnosťami, ktoré sú lídrami vo svojich odvetviach na celom svete. GlobalLogic tak dáva svojim zamestnancom možnosť pracovať s tými najlepšími bez toho, aby sa museli presťahovať do Silicon Valley alebo do niektorého z ďalších technologických centier,“ doplnil CEE Regional Head spoločnosti.

Firma myslí na svoju budúcnosť aj tým, že si vychováva ďalšiu generáciu pracovníkov. Spolupracuje s viac než 20 univerzitami na Slovensku, v Poľsku, Chorvátsku či na Ukrajine. Vlani investovala do IT vzdelávania a dovybavenia univerzít vyše 1,5 milióna dolárov.

Skvelá IT budúcnosť

Marek Antal, Managing Director hovorí, že popri univerzitách spolupracujú aj so strednými školami, napríklad Súkromnému gymnáziu na Dneperskej ulici v Košiciach prispievajú na platy trom učiteľom informatiky.

Verí, že študenti si vyberú slovenské univerzity, ostanú študovať v našej krajine a nebudú odchádzať za štúdiom do Prahy či Brna.

„Pracujeme systémovo na tom, aby sme mali kvalitných absolventov. Bol by som rád, keby sme našou prácou inšpirovali mladých ľudí a ich rodičov, aby išli študovať IT, aby sa vzdelávali v tejto oblasti, pretože budú mať skvelú budúcnosť. A to nielen po finančnej stránke. Naša práca je zaujímavá a nazvem ju multidisciplinárnou, pretože zďaleka nie je len o sedení za počítačom, ale umožňuje vzdelávať sa v rôznych odboroch.“

Kto má záujem o prácu v GlobalLogic, informácie o voľných pracovných miestach nájde na https://www.globallogic.com/sk/careers/.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 042
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 638
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 557
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 523
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 181
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 900
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 867
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 219
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nové číslo Ona Vie plné praktických návodov je v predaji.


INZERCIA 9. máj

Niektoré stoja priamo pri mori, iné sú ukryté v zeleni s výhľadom na pobrežie.


INZERCIA 9. máj

Malí futbalisti a futbalistky z Vranova nad Topľou opäť mieria na finále McDonald’s Cupu.


7. máj

Sečovce ovládli Košice a mieria na finále McDonald’s Cupu.


7. máj
SkryťZatvoriť reklamu