SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Z Popolušky kráľovná. Poštová známka je vzácna vďaka chybe

Poštové známky skrývajú dávne príbehy, tajomstvá, ale aj obrovskú hodnotu.

Písal sa rok 1920, keď vtedajšie československé Ministerstvo pôšt a telegrafov oznámilo vydanie ďalšej poštovej známky z emisie Osvobozená republika.

Známka bola vytlačená v Prahe v tom čase najbežnejšou tlačiarenskou technikou – kníhtlačou – na bielom papieri so žltkastým lepidlom. Len známka s nominálnou hodnotou 50 halierov sa do obehu dostala v celkovom náklade 41 840 000 kusov, takže zo zberateľského hľadiska bola celkom nevýraznou „Popoluškou“. Autorom motívu známky bol ilustrátor Vratislav Hugo Bruner a možno ju dobre poznáte z albumov svojich rodičov či starých rodičov – na červenom pozadí sa vyníma postava ženy s rozpaženými rukami, ktorá pretrháva symbolické reťaze neslobody.

Zrejme nikto by si vtedy netrúfal predpovedať, že niekoľko exemplárov známky bude mať o desiatky rokov obrovskú hodnotu a pre filatelistov v Česku a na Slovensku sa stane doslova ikonickou záležitosťou, pre ktorú budú zberatelia ochotní obetovať desiatky tisíc eur.

Čo stojí za jej prerodom na „kráľovnú“ medzi slovenskými a českými známkami?

Filatelisti sa zhodujú v tom, že známka je špecifický tovar. Na to, aby nadobudla veľkú hodnotu, musí byť výnimočná, a rozhodne neplatí, že najstaršie známky sú najvzácnejšie, a teda najdrahšie.

Poštová známka z edície Osvobozená republika bola v rôznych nominálnych hodnotách masívne používaná v celom Československu až do ukončenia jej platnosti v roku 1923. V roku 1927 sa rozhodlo o tom, že časť nespotrebovaných zásob bude pretlačená tmavomodrým nápisom „DOPLATIT“, čím sa z nich stanú tzv. doplatné známky (poštový poplatok sa v tomto prípade uhrádza až po doručení zásielky). Zrejme omylom sa do tlače zamiešal aj jeden hárok (100 ks) známok s nominálnou hodnotou 50 halierov, ktorý bol rovnako ako ostatné známky pretlačený nápisom „DOPLATIT 50/50“. Logicky ide o nezmysel, vďaka ktorému sa však známka stala medzinárodne uznávanou raritou.

Doteraz bolo zadokumentovaných len 18 pečiatkovaných kusov, pričom hodnota jednej známky dosahuje zhruba 70 000 eur. Mnohí ešte stále veria v objavenie „svätého grálu“ v podobe nepečiatkovanej známky, ktorej hodnota by sa pohybovala v stovkách tisícov eur.

Inšpirovali sme vás? Omnoho viac inšpirácie nájdete na Bratislavských zberateľských dňoch, ktoré sa uskutočnia už 7. a 8. júna v Inchebe. Najväčší slovenský zberateľský veľtrh, na ktorý mieria vystavovatelia z celého sveta, do nášho hlavného mesta každý rok prináša množstvo zaujímavých zberateľských exponátov – mince, medaily, poštové známky, pohľadnice, starožitnosti, minerály a polodrahokamy, telefónne karty, odznaky, historické šperky, ale aj staré knihy či platne, ktoré budú mať na tohtoročnom veľtrhu premiérové zastúpenie.

Vďaka medzinárodnej účasti môžete na veľtrhu objaviť skutočné skvosty, na ktoré by ste bežne nenatrafili. Bratislavské zberateľské dni budú po roku aj exkluzívnym miestom predaja slovenských nulových eurobankoviek, a to hneď dvoch motívov. V špeciálnych automatoch si budete môcť zakúpiť opravené vydanie Bratislavského hradu a nový motív s Grasalkovičovým palácom. Bankovky budú dostupné v limitovanej edícii po 5 000 kusov. Už teraz je o ne medzi zberateľmi obrovský záujem a ich cena tak určite opäť rýchlo porastie. Okrem slovenských motívov sa začne exkluzívne predávať aj talianske vydanie nulovej eurobankovky s vyobrazením pápežov Františka a Benedikta XVI.

Veľkým lákadlom bude aj výstava najvzácnejších československých poštových známok, medzi ktorými nebude chýbať ani spomínaná „Osvobozená republika“.

Viac informácií získate na www.incheba.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 2 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 2 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 2 h
SkryťZatvoriť reklamu