SME
Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

Revitalizácia kultúrneho dedičstva na Slovensku cez PPP

Využitie novodobého prístupu cez schémy PPP v oblasti revitalizácie kultúrneho dedičstva.

Využitie novodobého prístupu cez schémy PPP v oblasti revitalizácie kultúrneho dedičstva prináša nové príležitosti cez hranice tradičných možností obstarania verejnej služby.

Čo je to projekt PPP?

PPP (z angl. Public Private Partnership) môžeme charakterizovať ako dlhodobú zmluvu medzi súkromným partnerom a verejným subjektom na poskytovanie služby vo verejnom záujme, kde súkromná strana financuje prevádzku verejného majetku a poskytuje verejné služby a taktiež nesie významnú zodpovednosť za súvisiace riziká. Verejný subjekt zasa poskytuje svoj majetok do užívania súkromnému partnerovi a za poskytovanie služby vo verejnom záujme mu odvádza pravidelné kompenzácie.

Využitie PPP pri revitalizácii kultúrneho dedičstva

Schéma PPP v oblasti revitalizácie historických budov sa považuje za inovatívny prístup, ktorý spája stabilitu verejného sektora a flexibilitu súkromného sektora najmä v oblasti transferu technológie a know-how.

PPP umožňuje kombinovať majetok verejného a zručnosti súkromného sektora pri obnove kultúrneho dedičstva. S limitovaným množstvom verejných zdrojov, sa účasť súkromného investovania a odbornosti v rámci PPP zdá byť ako forma spolupráce veľmi výhodná na ochranu unikátneho kultúrneho dedičstva v rámci Slovenska, či Európy.

PPP v oblasti kultúrneho dedičstva sa vynikajú niekoľkými špecifikami v porovnaní s PPP zameranými na klasický rozvoj infraštruktúry:

 • ide o dlhodobú spoluprácu medzi verejnými a súkromnými subjektmi zameranými na zachovanie a zhodnotenie jedného alebo viacerých častí nehnuteľného kultúrneho dedičstva,
 • ide o súbor súkromných investícií vyčlenených na účely zachovania a zhodnotenia kultúrneho dedičstva za predpokladu, že majetok ostáva vo vlastníctve verejného partnera a súkromnému partnerovi vyplývajú práva na používanie nehnuteľnosti na určitý čas, čo je výhodnejšie pre verejného partnera ako v prípade klasického predaja,
 • zdroje a riziká sú zdieľané úmerne a sú založené na vysokej odbornosti každej zo zúčastnených strán, s cieľom čeliť zložitým, neistým a rizikovým situáciám,
 • ide o administratívny model, ktorý umožňuje získavanie finančných prostriedkov na dosiahnutie cieľov orientovaných na ziskové i neziskové účely. Ziskovosť by sa nemala posudzovať iba z hľadiska účtovnej evidencie, ale taktiež z hľadiska hodnôt ako sú napríklad rozvoj regiónov a zvyšovanie kapitálu do týchto oblastí, podpora pozitívnych externalít, rast pracovných miest, kultúrny a sociálny rozvoj, atď.

Implementácia PPP v oblasti kultúrneho dedičstva, projekt RESTAURA

Fakulta podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave realizuje pilotnú akciu v rámci projektu Interreg CE RESTAURA, ktorý je financovaný z fondov EÚ. Do projektu je zapojených 10 partnerov zo štyroch krajín strednej Európy. Agentúra pre rozvoj Gemera je druhým projektovým partnerom zo Slovenska. Predmetom projektu je príprava implementácie pilotného PPP projektu pri revitalizácii zariadenia kultúrneho dedičstva - Heckenastov dom na Konventnej ulici v Bratislave. Ekonomická univerzita ako vlastník tejto nehnuteľnosti vystupuje ako verejný partner. Počas realizácie projektu sa vypracovali mnohé užitočné dokumenty ako Integrovaný revitalizačný plán pre nehnuteľné dedičstvo, štúdia uskutočniteľnosti s vizualizáciami, finančná a právna analýza implementácie PPP projektu. Na základe skúseností s realizáciou pilotnej akcie, boli vypracované rôzne návody a príručky, ktoré následne uľahčia realizáciu PPP projektu ďalším záujemcom z verejného sektora. V rámci projektu sa uskutočnila aj séria workshopov a stretnutí, ktoré boli venované problematike PPP a kde sa diskutovalo o možnostiach implementácie PPP projektov pri revitalizácii kultúrneho dedičstva v SR z viacerých hľadísk.

Viac informácií o projekte sa dozviete prostredníctvom RESTAURA HELPDESK: https://www.interreg-central.eu/Content.Node/helpdesk-slovak.html .

Viac informácií o medzinárodnom projekte RESTAURA: http://www.interreg-central.eu/Content.Node/RESTAURA.html

Projektový partner:

 • Fakulta podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave,
 • Agentúra pre rozvoj Gemera

Za projektových partnerov:

 • Ing. Marián Smorada, PhD., EUBA
 • JUDr. Monika Štesková, APRG

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 4. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
 7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov
 1. Spoločnosť AGEL SK a VŠZaSP podpísali zmluvu o spolupráci
 2. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
 3. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
 4. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 7. Verve services - upratovacia firma, ktorá vznikla z nuly
 8. Kedy s dieťaťom prvýkrát k zubárovi? Odpoveď vás prekvapí
 1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 13 471
 2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 12 919
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 914
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 8 971
 5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 702
 6. Aké sú NAJ slovenské chute? Prezradili ich známi výrobcovia 5 518
 7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 2 804
 8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 512
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týka sa vedeckovýskumnej a vzdelávacej oblasti a taktiež prepojenia teórie s praxou.


8 h

Fasáda je viac ako len estetický prvok domu.


INZERCIA 9 h

Priamo pod svahmi Devínskej Kobyly vyrastie projekt Stockerka. Ide o výnimočné bývanie, ktoré disponuje skvelými parametrami.


11 h
SkryťZatvoriť reklamu