SME
Piatok, 17. september, 2021 | Meniny má OlympiaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Výstupy projektu Restaura na EU v Bratislave

Výstupy projektu RESTAURA a prínos pri revitalizácii kultúrneho dedičstva prostredníctvom schém PPP.

Skúsenosti s využívaním schém PPP v rámci Slovenska sú pomerne slabé. Azda najvýznamnejší PPP projekt, ktorý bol zrealizovaný, bola výstavba časti rýchlostnej cesty R1 – Pribina. Uplatnenie schém PPP možno nájsť aj pri menších projektoch. Podľa Pamiatkového úradu SR je až 25 % nehnuteľných kultúrnych pamiatok v narušenom resp. dezolátnom stave. Až 36 % z celkového počtu týchto pamiatok je vo verejnom vlastníctve (štát, resp. samospráva obcí). Projekt RESTAURA sa zaoberá využitím schém PPP pri revitalizácii kultúrneho dedičstva.

Schémy PPP

Všeobecne schémy PPP predpokladajú vznik verejno-súkromného partnerstva za účelom poskytovania verejnej služby. Takýmto spojením verejného a súkromného partnera dochádza ku synergickému efektu, kde sa využíva stabilita verejného a flexibilita súkromného partnera. Zároveň dochádza k transferu technológii a know-how zo súkromného sektora do verejného. Súkromný partner realizuje investíciu a stáva sa prevádzkovateľom nehnuteľného majetku na vopred dohodnuté obdobie. Verejný partner ostáva vlastníkom tohto majetku a po skončení projektu sa stáva jeho užívateľom.

Projekt RESTAURA

V rámci aktivít projektu Interreg CE č. 339 RESTAURA sa skúmali možnosti využitia schém PPP pri revitalizácii kultúrneho dedičstva. Projekt otvára možnosti využitia takejto formy obstarania verejnej služby aj pre menšie samosprávy, ako sú obce a mestá, ale aj verejné inštitúcie, ktoré vlastnia nehnuteľné kultúrne dedičstvo.

Do projektu je zapojených desať projektových partnerov zo štyroch krajín z regiónu strednej Európy a to z Poľska, Slovenska, Slovinska a Chorvátska. V každej z týchto krajín sa realizuje jedna pilotná akcia, ktorej predmetom je príprava PPP projektu na revitalizáciu nehnuteľného kultúrneho dedičstva. Pre každú pilotnú akciu sa vykonala analýza legislatívneho prostredia, ktorej predmetom bolo zistiť stav právnej úpravy schém PPP, technická analýza, ktorá mala za účelom nastaviť technické podmienky realizácie PPP projektu, ako aj finančná analýza, kde boli nastavené peňažné toky týkajúce sa počiatočných investičných výdavkov, ako aj následnej prevádzky PPP projektu. Projektoví partneri si vzájomne vymieňali svoje skúsenosti na pravidelných stretnutiach, kde sa hodnotil postup realizácie projektu RESTAURA a rozdelili sa úlohy, ktoré bolo potrebné splniť.

Zapojenie Ekonomickej univerzity v Bratislave do projektu RESTAURA

Fakulta podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave pristúpila do projektu v jeseni 2017, kedy nahradila mesto Hnúšťa, ktoré muselo projekt opustiť. Ekonomická univerzita vlastní nehnuteľnosť – Heckenastov dom, ktorá je zapísaná v Registri nehnuteľných kultúrnych pamiatok Pamiatkového úradu SR. Táto nehnuteľnosť bola predmetom pilotnej akcie v rámci Slovenska. Pre realizáciu PPP projektu bola vypracovaná štúdia využiteľnosti objektu, ktorá odhaduje výšku kapitálových výdavkov potrebných na rekonštrukciu budovy. Štúdia predpokladá dva varianty využitia budovy. V prvom variante pôjde o využitie budovy na ubytovanie pre účastníkov podujatí organizovaných Ekonomickou univerzitou, kde časť budovy bude vyčlenená na organizáciu rôznych prednášok, konferencií a podobne. V druhom variante sa predpokladá využitie ako multifunkčného objektu, kde obsahom budovy bude podnikateľský inkubátor, co-workingový priestor, knižnica, kancelárske priestory. Časť ubytovacích kapacít ostane zachovaná pre účastníkov podujatí. Primárne bude tento priestor slúžiť pre študentov a zamestnancov univerzity. V čase keď nebude obsadený, bude môcť súkromný partner nájsť aj alternatívne využitie.

Realizácia projektu RESTAURA ukázala, že PPP projekty môžu nájsť svoje opodstatnenie aj pri revitalizácii kultúrneho dedičstva. Dôležitá je príprava, ktorá musí dôkladne nastaviť spoluprácu verejného a súkromného sektora a tiež stanoviť, ako postupovať v prípade neočakávaných resp. konfliktných situácii. Schéma PPP tak môže byť využitá aj pri omnoho menších, komunálnych projektoch, ktoré by ináč nemohli byť realizované.

Viac informácií o projekte sa dozviete prostredníctvom RESTAURA HELPDESK: https://www.interreg-central.eu/Content.Node/helpdesk-slovak.html .

Viac informácií o medzinárodnom projekte RESTAURA: http://www.interreg-central.eu/Content.Node/RESTAURA.html

Projektový partner:

  • Fakulta podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave,
  • PP12

Koordinátor projektu:

  • Ing. Marián Smorada, PhD.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Moderná vila z betónu

Máme pre vás tip na stavebný materiál, s ktorým to ľahko dosiahnete.


8 h

V Bratislave mali okoloidúci možnosť ochutnať 4 druhy vegánskych bagiet, ktoré chutia ako klasické bagety so syrom a šunkou.


INZERCIA 9 h

Výsledky hlasovania verejnosti v ankete Shell Parádna jazda.


12 h
Skryť Zatvoriť reklamu