SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

​​​​​​​Bratislavský kraj reformuje stredné školstvo

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) zriaďuje 54 škôl a na nich ukazuje, že školstvo nemusí reformovať len ministerstvo.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) zriaďuje 54 škôl a na nich ukazuje, že školstvo nemusí reformovať len ministerstvo. Reforma vie prísť aj zdola.

Po župných voľbách v roku 2017 nastúpil do vedenia kraja Juraj Droba. „Jasne sme si určili priority: doprava a školstvo. Rozhodli sme sa, že v týchto oblastiach prinesieme skutočné výsledky,“ hovorí Droba.

„S reformou školstva netreba čakať na ministerstvo. Na župe nechceme školy iba udržiavať pri živote. Chceme podmienky v školstve zlepšovať a to pre študentov aj pre učiteľov,“ hovorí Branislav Gröhling, ktorý na župe pôsobí ako poradca pre školstvo.

Župa sa zamerala na to, ako podporiť a motivovať učiteľov a ako modernizovať štúdium.BSK novým učiteľom zvyšuje platy, končiacim navyšuje odchodné a všetkým učiteľom prepláca krúžky a umožňuje im bezplatne študovať cudzí jazyk.

Učiteľom župných škôl preplácajú aktivity so študentmi mimo vyučovania – krúžky, semináre, súťaže a iné činnosti, za ktoré doposiaľ nebol platení. Mesačne tak BSK pošle školám vyše 107-tisíc eur. „Považujeme to za niečo, čo ocenia všetci – učitelia sú náležite zaplatení za svoju prácu, študenti zmysluplne trávia čas a to isto ocenia aj ich rodičia,“ hovorí Gröhling.

Keďže Bratislavský kraj potrebuje do škôl dostať novú generáciu učiteľov, zaviedol 100eurový príplatok pre začínajúcich pedagógov. S cieľom podporiť generačnú výmenu župa navyšuje odchodné pre končiacich učiteľov. Všetci majú navyše možnosť bezplatne študovať cudzí jazyk na štátnej jazykovej škole – tieto kurzy využíva skoro 300 učiteľov.

Okrem motivácie učiteľov župa stále hľadá spôsoby, ako skvalitniť štúdium. Na odborných školách preto pomohli otvoriť nové odbory, pričom najväčší záujem je o IT. Na 4 gymnáziách postupne pripravili a zaviedli bilingválne gymnázium, ktoré je rovnako žiadané.

Kraj tiež začal školám pomáhať so získavaním grantov. V rámci Erasmus+ získali tento rok župné školy 471-tisíc eur na podporu mobility študentov, ktorí si budú môcť vyskúšať stáž v zahraničí. Ďalšie projekty za 112-tisíc eur sú zamerané na učiteľov a na nové metódy výučby. Bratislavský kraj v nasledovných rokoch chystá aj vlastné vzdelávacie kurzy pre učiteľov a riaditeľov.

Osobitnú pozornosť venuje bratislavská župa aj priestorom a vybaveniu škôl. „Zdedili sme obrovský modernizačný dlh a robíme všetko preto, aby sme ho dohnali,“ vysvetľuje Droba. Za prvých 5 mesiacov tohto roka investoval kraj do škôl až 3 milióny eur. Súčasťou balíka je aj paušálna platba vo výške 5-tisíc eur pre každú školu na drobné nákupy, revízie či opravy.

Výsledky na seba nenechali dlho čakať. Tento rok stúpol počet prihlášok na župné školy o 15 %. „O školstve všetci radi hovoria. My radšej konáme. Sme radi, že to vidia rodičia aj študenti“ hovorí župan Juraj Droba. „Chceme ukázať, že školstvo sa dá meniť, ak to naozaj chceme. Ak neprichádza reforma školstva zhora, musíme reformovať školstvo my, zdola“ uzatvára Branislav Gröhling.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Po rekonštrukcii pôvodnej obytnej budovy z roku 1937 pribudlo na Špitálskej ulici 8 bytov.


5 h

Jeden z najväčších folklórnych festivalov v regióne ostáva úrovňou kvality verný svojmu menu.


21 h

O dôvodoch kandidovať, o politike a prešovskom futbalovom štadióne.


21 h
SkryťZatvoriť reklamu