SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Keď ide o kožu

Bronz patrí k letu, ak však zo slnečného kúpeľa chcete vyviaznuť so zdravou kožou, vyzbrojte sa správnymi číslami.

Opaľovať sa, či nie?
Hoci v posledných rokoch sa o slnečnom žiarení často hovorí ako o „nepriateľovi“, niektoré benefity mu jednoducho uprieť nemožno. Slnko je v prvom rade prirodzeným zdrojom vitamínu D, nevyhnutným pre stavbu kostí. Pobyt na slnku má tiež za následok zvýšenú produkciu hormónu šťastia, ktorý zlepšuje náladu a uvoľňuje stres. Prímorské pláže prospievajú aj ľuďom trpiacim atopickým ekzémom, psoriázou či ochoreniami dýchacích ciest. Ako sa však hovorí, každá minca má dve strany. „Účinky UVA a UVB lúčov možno rozdeliť na včasné a neskoré. Spomínaná tvorba vitamínu D či opálenie kože patria do skupiny včasných zmien. K neskorým, a najmä neželaným, zmenám v našej koži sa zaraďuje fotoageing a fotokarcinogenéza,“ vysvetľuje MUDr. Iveta Hasová z centra MEDISKIN. Kým prvý z výrazov znamená predčasné starnutie kože spojené s tvorbou vrások či vznikom pigmentových fľakov, druhý termín označuje stav vedúci k vzniku kožných nádorov. „Pokiaľ sa slníte s mierou, rešpektujete zásady zdravého opaľovania a pravidelne si nechávate kontrolovať znamienka, z pobytu na slnku môžete naozaj benefitovať,“ hovorí dermatologička.

Poznaj svoj fototyp
Pri nákupe tzv. slnečnej kozmetiky treba v prvom rade prihliadať na ochranný faktor (SPF). Teda číslo, ktoré vyjadruje, ako dlho sa môžete opaľovať s naneseným krémom bez toho, aby ste sa spálili. Ak je na obale uvedené SPF 10, znamená to, že na slnku môžete pobudnúť desaťkrát dlhšie, ako je prirodzená doba ochrany vašej kože. Tá je individuálna a závisí predovšetkým od vášho fototypu. V Európe rozoznávame štyri kožné fototypy. Ľudia s prvým a druhým fototypom sú extrémne citliví a ich koža sa na slnku môže spáliť už po 5 až 15 minútach. Najrozšírenejší je fototyp III, ide o ľudí so svetlou až svetlohnedou pleťou, ktorí vydržia na slnku bez spálenia 20 až 30 minút. Ľudia s kožným fototypom IV sa spália len zriedka a ich koža bez ochrany na slnku môže vydržať až 40 minút. „Ak u vás dochádza k začervenaniu kože po 15 minútach strávených na slnku, krém s ochranným faktorom 20 by mal tento čas oddialiť o 5 hodín (20 x 15 minút), “ vysvetľuje lekárka.

Sledujte zloženie
Pokiaľ ide o dávkovanie, šetriť sa nevypláca. „Odporúčaná dávka opaľovacieho krému je 2 mg/cm2, čo u dospelého predstavuje približne 2 polievkové lyžice krému. Prípravok nanášajte minimálne 20 minút pred opaľovaním a aplikáciu pravidelne opakujte v intervale 2-3 hodín. Samozrejme, nezabudnite ani na ošetrenie kože po opaľovaní,“ uzatvára lekárka. Okrem ochranného faktoru je dobré si „preštudovať“ aj zloženie prípravkov a hľadať látky, ktoré sú pre ochranu a regeneráciu kože doslova nevyhnutné. Medzi najdôležitejšie patria tzv. antioxidanty, ktoré neutralizujú voľné radikály vznikajúce pri chemických reakciách prebiehajúcich v koži. Za jeden z najsilnejších antioxidantov je považovaný vitamín E, pri študovaní etikety ho nájdete pod názvom tokoferol. Blahodarne pôsobia tiež panthenol a alantoín, ktoré majú silné regeneračné a upokojujúce účinky.

Vedeli ste, že ...

  • Až 80 % celoživotnej dávky slnečného žiarenia získavame v detstve, preto je ochrana detskej pokožky pred slnkom mimoriadne dôležitá. Ideálnou voľbou sú vodoodolné mlieka na opaľovanie s SPF50, ktoré poskytujú jemnej detskej pokožke účinnú a spoľahlivú ochranu pred UVA a UVB žiarením. Veľkým plus je zloženie plné výživných látok ako vitamín E, panthenol, alantoín, bisabolol a glycerín.
  • Pleť na tvári by ste pred slnkom mali chrániť bez ohľadu na to, či ste pri mori alebo v meste. Nezabudnite si preto v lete pribaliť do kabelky aj pleťový krém na opaľovanie, veľmi praktické je balenie s balzamom na pery.
  • Ak chcete, aby vám opálenie vydržalo čo najdlhšie, kožu hydratujte po každej sprche. Regeneračný a hydratačný balzam po opaľovaní pôsobí proti vysušovaniu pokožky, navracia jej pružnosť a hebkosť. Vitamín E, beta-karotén, panthenol, mandľový olej a glycerín jej poskytnú potrebné upokojenie a regeneráciu, ktoré si po celom dni na slniečku jednoznačne zaslúži.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Po rekonštrukcii pôvodnej obytnej budovy z roku 1937 pribudlo na Špitálskej ulici 8 bytov.


6 h

Jeden z najväčších folklórnych festivalov v regióne ostáva úrovňou kvality verný svojmu menu.


21 h

O dôvodoch kandidovať, o politike a prešovskom futbalovom štadióne.


22 h
SkryťZatvoriť reklamu