SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Priláka Bratislava prestížne kongresy?

Vstup Bratislavy na mapu svetového kongresu by mohol byť čoskoro reálny. JTRE začala s povoľovaním Eurovea City Congress.

Eurovea City Congress prinesie do hlavného mesta reprezentatívny priestor pre organizovanie rôznych podujatí od menších kultúrnych a spoločenských akcií až po konferencie pre takmer 2000 účastníkov. Kongresová turistika tvorí vo vyspelých štátoch pomerne veľkú časť príjmov z cestovného ruchu. Kongresové priestory zvyšujú prestíž každej krajiny a mesta, keďže lákajú napríklad politické podujatia na najvyššej úrovni. Bratislava bola v európskom rebríčku Medzinárodnej kongresovej asociácie ICCA v roku 2017 podľa počtu usporiadaných kongresov na 95. mieste. Susedná Viedeň sa pravidelne umiestňuje v top 3.

„Kongresový biznis ponúka veľké príležitosti, ktoré Bratislavu doteraz obchádzali. V našich zámeroch sme spočiatku uvažovali len o multifunkčnom projekte respektíve o kongrese, ktorý bude mať lokálny význam. Vzhľadom na hlbšie pochopenie samotnej funkcie kongresového centra a jeho možného využitia sme však dospeli k záveru, že navrhovaný projekt Eurovea City Congress má potenciál byť významným európskym kongresovým centrom. Je v záujme nás všetkých, aby sa Bratislava dostala na európsku kongresovú mapu,“ hovorí výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán.

„Dopyt v kongresovej turistike je pomerne veľký a nové lokality nevznikajú často. Najmä konferencie, ktoré majú svoju históriu a konajú sa s určitou pravidelnosťou, majú už navštívenú väčšinu tradičných destinácií, kde má kongresová turistika minulosť. Preto, ak by sa na trhu objavilo patrične vybavené a zaujímavé kongresové centrum v novej lokalite, dovolím si tvrdiť, že sa dá očakávať dopyt po termínoch,“ hovorí odborník na kongresovú turistiku Peter Petrovič, ktorý má 25 ročné skúsenosti s organizáciou kongresov.

Administratívno-kongresové centrum, z dielne architektonickej kancelárie GFI, budú tvoriť dva navzájom prepojené funkčné celky. Dvojpodlažné kongresové centrum a signifikantná administratívna veža, ktorá bude s 26-timi podlažiami vizuálnou dominantou. Celková plocha kongresového centra je takmer 10 tisíc m2. K dispozícii bude 975 parkovacích miest. Budúce kongresové centrum bude spĺňať najvyššie medzinárodné štandardy so špičkovým zázemím a technológiou s potenciálom pritiahnuť skutočne veľké nadnárodné podujatia.

„V Bratislave je dnes možné uskutočniť menšie podujatia do približne 500 ľudí. Pre väčšie udalosti nemá naše hlavné mesto kvalitné a dostačujúce priestory. Kongresov do 500 ľudí je pomerne dosť, takže dopyt po priestoroch je, ale Bratislave dnes chýba centrum, kde by sa mohli konať naozaj vlajkové kongresy, tzv. emblematické podujatia, ktoré rezonujú po celom svete,“ dodáva Peter Petrovič.

V interiéri návštevníkov privíta veľkorysý priestor vstupnej lobby s impozantným schodiskom. Na prízemí bude situovaná veľká variabilná kongresová sála s kapacitou 1200 miest na sedenie a reštaurácia. Ponuku priestorov doplnia menšie sály, ktoré umožnia spájanie podľa potreby, čo umožní organizáciu rôznorodých podujatí, od komorných súkromných akcií až po medzinárodné konferencie, plesy či koncerty pre viac ako 2000 účastníkov. V priestoroch sa bude môcť konať viacero akcií súbežne bez toho, aby sa navzájom rušili. Celá budova je navrhnutá ako bezbariérová a bude ašpirovať na medzinárodný certifikát zelenej budovy BREEAM OUTSTANDING.

„Kongresoví „turisti“ sú spravidla bonitní ľudia ako lekári, podnikatelia, manažéri, vedúci pracovníci. Je to úplne iná skupina ako napríklad študenti, ktorí prenocujú v hosteli alebo cez AirBnB a naobedujú sa vo fast foode. Účastník kongresu spravidla využíva služby s najvyššou pridanou hodnotou, spí v lepšom hoteli, večeria v lepšej reštaurácii a minie viac na suveníry. V istých prípadoch mu časť nákladov prepláca firma, čo spôsobuje, že je ešte náchylnejší utrácať tu ďalšie peniaze. Toto prospieva celému mestu a jeho ekonomike,“ vysvetľuje Peter Petrovič.

Verejný priestor v okolí budovy bude niesť rukopis španielskej architektky a urbanistky Beth Galí, ktorá sa podieľala na riešení verejných priestranstiev a parkov v mnohých svetových metropolách a navrhuje verejné priestory v celej štvrti Eurovea City. Spoločnosť JTRE predložila nedávno projekt na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA). Predpokladaný termín ukončenia výstavby je rok 2024. Odhadované náklady na výstavbu predstavujú sumu viac ako 100 miliónov Eur.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky

Stojí za ňou brandingová agentúra GALTON Brands

Tlačové správy

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon pre Slovensko a Českú republiku v segmente dioptrických skiel.

Tlačové správy

Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie

Nečakané rozšírenie koronavírusu postavilo populáciu a taktiež rôzne priemyselné odvetvia pred výzvy v mnohých oblastiach života.