SME
Sobota, 12. jún, 2021 | Meniny má ZlatkoKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Aerodynamická optimalizácia pomocou superpočítača

Aerodynamická optimalizácia pomocou superpočítača

  • SEAT využíva najvýkonnejší počítač v Španielsku a siedmy najvýkonnejší v Európe na zlepšovanie aerodynamiky svojich vozidiel
  • Optimalizácia aerodynamiky zvyšuje bezpečnosť a prispieva k zníženiu spotreby paliva a emisií
  • Cieľom tohto výskumu je spojiť simuláciu s realitou
  • Vedci z celého sveta využívajú MareNostrum 4 na rozličné simulácie

40 000 osobných počítačov pracujúcich súčasne. To je výpočtová kapacita superpočítača MareNostrum 4. Tento počítač je najvýkonnejší v Španielsku a siedmy najvýkonnejší v Európe a je umiestnený v Barcelone v areáli Barcelona Supercomputing Center (BSC). Mimoriadne vysoký výpočtový výkon umožňuje robiť všetky možné druhy simulácií: od funkcie srdca alebo predpovedí počasia až po ekologické katastrofy. V prípade kooperačného projektu so značkou SEAT sa superpočítač MareNostrum 4 so 165 888 procesormi využíva na zdokonaľovanie automobilov.

6 912 čipov v kaplnke: Počítač MareNostrum 4 je nainštalovaný v odsvätenej kaplnke v severnom kampuse Katalánskej polytechnickej univerzity (Polytechnic University of Catalonia), kde panuje teplota 24 stupňov Celzia a relatívna vlhkosť vzduchu 36 %. Dr. Oriol Lehmkuhl, výskumný pracovník BSC pre fyzikálne a numerické modely je jedným zo stoviek špecialistov z celého sveta, ktorí využívajú tento superpočítač pri svojich projektoch. „Ja študujem spaľovacie komory leteckých prúdových motorov, robím simulácie veterných turbín a v rámci spolupráce so značkou SEAT skúmam vplyv geometrie náboja kolesa na celkovú aerodynamiku vozidla.“

Bezpečnejšie, pohodlnejšie a efektívnejšie automobily: Zlepšovanie aerodynamiky automobilu spočíva v znižovaní jeho koeficientu aerodynamického odporu. Výsledkom sú automobily, ktoré sú bezpečnejšie a efektívnejšie, majú menšiu spotrebu paliva a emisie CO2, ako aj lepšie jazdné výkony. Hlavnými analyzovanými oblasťami sú predná a zadná časť karosérie, spodná strana podlahy karosérie, kolesá a pneumatiky. Doteraz sa na optimalizáciu aerodynamiky využívali hlinené modely v skutočnej veľkosti pre kombinované simulácie a testy v aerodynamickom tuneli. „Pracovať v aerodynamickom tuneli je nákladné. Hlinený model sa postupne deformuje a je potrebné na ňom neustále robiť zmeny,“ hovorí María García-Navas, inžinierka oddelenia vývoja a aerodynamiky SEAT. „Okrem toho nám výpočtový výkon superpočítača v BSC umožňuje zahrnúť do simulácie viac parametrov a dovoľuje vidieť, ako sa správa prúdiaci vzduch vo vnútri disku pri otáčajúcich sa kolesách. Našou ideou je skrátiť rozdiel medzi simuláciou a realitou,“ dodáva.

Od mesiacov štúdia na hodiny: Výhodou 165 888 súčasne pracujúcich procesorov sú štúdie realizované v rekordnom čase. „Zadáme geometriu kolesa konvertovanú do bodov trojrozmernej siete a každý bod analyzuje sústava paralelne pracujúcich procesorov. Ak by sme to isté analyzovali individuálne, trvalo by to mesiace,“ hovorí Dr. Lehmkuhl .

Jednotkou budúcnosti je petaflop (jednotka výkonnosti počítača): Simulácie robené na superpočítači otvárajú nové oblasti pre výskum aerodynamiky: „V budúcnosti budeme schopní simulovať všetko naraz: prúdenie vzduchu, štruktúru karosérie, spaľovanie a dokonca aj osobu sediacu v kabíne. V súčasnosti to nie je možné ale o 15 rokov môžu byť počítače 1000-krát výkonnejšie ako v súčasnosti. Už si to začínam predstavovať,“ dodáva Dr. Oriol Lehmkuhl. BSC sa teraz uchádza o superpočítač MareNostrum 5, ktorý má vyše 20-násobnú kapacitu oproti súčasnému.

MareNostrum 4, technické údaje
Superpočítač
3 456 uzlov
6 912 čipov
165 888 procesorov
13.7 petaflopov
78 000 kilogramov hmotnosti

Miestnosť
180 štvorcových metrov
24 stupňov Celzia
36 % relatívna vlhkosť vzduchu
19 ton skla
26 ton ocele


SEAT je jedinou spoločnosťou v Španielsku, ktorá disponuje vlastnými kapacitami na konštrukciu, vývoj, výrobu a predaj automobilov. Nadnárodná spoločnosť, ktorá je súčasťou koncernu Volkswagen, má centrálu v meste Martorell (Barcelona) a exportuje 80 % svojej produkcie do vyše 80 štátov sveta. V roku 2018 spoločnosť SEAT celosvetovo predala 517.600 automobilov, čo je najväčší počet v jej 68-ročnej histórii. Spoločnosť dosiahla zisk po zdanení 294 miliónov EUR a rekordný obrat takmer 10 miliárd EUR.

SEAT Group zamestnáva približne 15.000 pracovníkov v troch výrobných centrách – Barcelona, El Prat de Llobregat a Martorell, kde sa vyrábajú veľmi úspešné modely Ibiza, Arona a Leon. Okrem toho spoločnosť vyrába modely Ateca a v Českej republike, Tarraco v Nemecku, Alhambra v Portugalsku a Mii na Slovensku.

Španielska multinacionálna značka má vlastné technické centrum, v ktorom pracuje približne 1000 inžinierov. Toto centrum je hnacou silou inovácií najväčšieho priemyselného investora v oblasti vývoja a výskumu v Španielsku. SEAT vo svojom modelovom programe už ponúka najnovšie technológie konektivity a výrazne sa angažuje v globálnom procese digitalizácie propagujúc mobilitu budúcnosti.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nepoznaná minulosť Trnavského, Račianskeho a Suchého mýta.


11. jún

O ktoré destinácie je najväčší záujem? Plánovanie dovolenky uľahčia naše tipy.


11. jún

Už dnes si môžete kúpiť denník SME so špeciálnou prílohou k ME vo futbale.


11. jún