SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Výnimočná učiteľka z Ružomberka

Chcela byť lekárkou, no už desať rokov učí.

Helena Drobúlová, učiteľka chémie, Gymnázium sv. Andreja, Ružomberok Helena Drobúlová, učiteľka chémie, Gymnázium sv. Andreja, Ružomberok

V práci rada využíva knihy, tradičné skúmavky, ale aj informačné technológie a moderné aplikácie, skvalitňuje materiálne vybavenie chemického laboratória, ale predovšetkým rada trávi čas rozhovormi so žiakmi v triede či v školskej záhrade, ktorá je jej srdcovou záležitosťou. Je ľudská, prirodzená, pracovitá a nesmierne skromná. Vedie v škole viacero krúžkov a aktuálne veľa energie venuje vytvoreniu Centra popularizácie chémie, kam si môžu prísť vyskúšať experimenty záujemcovia z bližšieho i širšieho okolia.

Máte v súčasnom systéme priestor podporovať vnútornú motiváciu a neučiť len kvôli testom či maturite?

Myslím, že je dobré učiť podľa seba tak, aby deti mohli získať vzťah k predmetu. Veď čo si pamätáme zo základnej alebo zo strednej školy, aké vedomosti? Pamätáme si najviac učiteľov a náš vzťah k jednotlivým predmetom. Myslím, že to je dôležitejšie ako poznatky. Kedysi som nemávala z učenia dobrý pocit. Niečo som si naplánovala, ale deti sa zabávali, tak som ich upozorňovala a riešila som výchovné problémy. Potom som nestíhala, zostávalo mi málo času a nemala som ani čas to zopakovať. Po absolvovaní Individuálneho rozvojového programu učiteľa, ktorý robí organizácia Leaf, som sa nastavila tak, že každú hodinu zisťujem rôznymi spôsobmi od študentov spätnú väzbu.

Aké vylepšenia ste na škole realizovali vďaka programu Výnimočné školy?

Som rada, že sme zvýšili bezpečnosť v chemickom laboratóriu zakúpením kovových skríň na chemikálie a zakúpením chemikálií a pomôcok sme zároveň poskytli žiakom lepšie materiálne vybavenie pre ich experimentovanie. Dokážeme u nás robiť všetky pokusy domáceho kola chemickej olympiády v kategóriách D, C a B. Zakúpili sme tablety a vieme tak efektívnejšie vytvárať záznamy o realizovaných pokusoch. Je toho viac – zakúpili sme knihy a materiály a vytvárame databázu nových, inovatívnych materiálov pre žiakov, ale aj odbornej literatúry a hier z chémie na individuálnu a skupinovú prácu. Celá práca sa tak stáva systematickejšia a súvisí aj s Centrom popularizácie chémie, ktoré zriaďujeme.

A ako to pokračuje?

Potvrdilo sa nám, že na mnohých školách nie je laboratórium, tak som pozvala učiteľov so žiakmi k nám, aby sa prišli pozrieť a vyskúšať si, čo potrebujú. Môžu sa mi kedykoľvek ozvať, dohodneme sa na termíne a na tom, čo budeme spoločne robiť. Je to v začiatkoch, ale mám radosť, ako sa to rozbieha.

Nadácia ZSE chce prispievať k tomu, aby sa proces vzdelávania na Slovensku mohol zlepšovať. V grantovom programe Výnimočné školy podporujeme učiteľov, ktorí majú motiváciu učiť zaujímavo a byť inšpiráciou nielen pre svojich žiakov, ale aj pre svojich kolegov. Viac informácií o programe získate na https://www.nadaciazse.sk/projekt/vynimocne-skoly

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 1 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 1 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 1 h
SkryťZatvoriť reklamu