Už je to jedenásť rokov, čo sa dá na Slovensku platiť kartou bezkontaktne, čiže bez zadávania PIN kódu. Prvá bezkontaktná transakcia prebehla v bratislavskom klube v roku 2008; išlo o sumu desať korún. Slovensko je jednou z prvých krajín strednej a východnej Európy, v ktorých bola zavedená technológia bezkontaktných platieb. Odvtedy si Slováci tento druh platenia doslova zamilovali. Podľa Mastercard využíva mobilné platby už viac ako polovica Slovákov, ďaleko najviac spomedzi okolitých krajín. V obehu je vyše päť miliónov bezkontaktných platobných kariet. Dostali však zdatného konkurenta - mobilné telefóny.
„Smartfóny sa stávajú súčasťou každodenného života pre väčšinu z nás a napríklad sledovanie bankového účtu cez mobil je dnes automatické pre mnoho ľudí. Platba pomocou mobilného telefónu je len ďalší logický krok,“ povedal Miroslav Lukeš, generálny riaditeľ MasterCard Europe pre Českú republiku a Slovensko.
Ponáhľate sa?
Vďaka aplikácii Masterpass™ by Mastercard® môžete zaplatiť mobilom aj za palivo na väčšine čerpacích staníc Shell, stačí ju mať nainštalovanú v telefóne. „Vodiči potom môžu platiť za palivo priamo z auta a vďaka nádvornej obsluhe nemusia ani vystúpiť z vozidla. Vyhnú sa tak čakaniu pri pokladni, ak na stanicu napríklad zavíta autobus s turistami,“ vysvetľuje riaditeľ prevádzky čerpacích staníc Shell na Slovensku a v Česku Jan Čapský. Služby ako platba mobilom za tankovanie ocenia najmä tí, ktorí sa ponáhľajú alebo sa nechcú od vozidla vzdialiť kvôli tomu, že v ňom majú deti alebo domáce zvieratko. Výhodou je aj v prípade škaredého počasia a uľahčuje život ľuďom na vozíčku.
Postup je jednoduchý. Z auta spustíte aplikáciu Masterpass, zvolíte položku Platba, naskenujete QR kód pri stojane, zvolíte, za koľko peňazí chcete natankovať, a sumu potvrdíte PIN kódom alebo odtlačkom prsta. Po prijatí potvrdenia o úspešnej predautorizácii stlačíte OK a máte 90 sekúnd na to, aby ste začali tankovať. Čerpanie sa automaticky zastaví na sume, ktorú ste určili, prípadne skôr, ak už budete mať plnú nádrž. Z účtu vám odíde čiastka, za ktorú ste skutočne natankovali. V mobile sa zobrazí váš nákup aj s elektronickou účtenkou, ktorú si môžete preposlať do e-mailu.
Ako sa zo zariadenia na telefonovanie stalo zariadenie na platenie?
Prvá generácia platieb cez mobily sa uskutočňovala prostredníctvom krátkych textových správ, ďalší vývojový stupeň predstavovalo rozhranie WAP, nasledovala optimalizácia webových stránok pre mobilné zariadenia a dnes na seba túto rolu prevzali samostatné mobilné aplikácie. Práve appky zjednodušili mobilné platby a priblížili ich komfortu, ktorý poskytujú bezkontaktné platobné karty. Dôležitým krokom pre plošné prijatie mobilných platieb bolo spustenie platobnej služby Google Pay vlani vo februári, ku ktorej sa tento rok v júni pridal aj ďalší globálny hráč, Apple Pay.
Platby mobilom postupne zavádza čoraz viac bánk. Považujú ich za budúcnosť platenia. Niektoré využívajú vlastné aplikácie, iné sa spoliehajú na univerzálne služby. Výhodou je, že vyše 97 percent platobných terminálov na Slovensku je prispôsobených na bezkontaktné platby a dokážu komunikovať aj so smartfónmi.
Pri mobiloch sa to však nekončí. Prostredníctvom služieb Fitbit Pay a Garmin Pay je možné platiť bezkontaktne už aj pomocou smart hodiniek a náramkov. Je totiž úplne jedno, či k platobnému terminálu priložíme kartu, mobil alebo iné zariadenie, ktoré je „nositeľom“ karty. Aby sme mohli platiť smartfónom, musíme ho mať spárovaný s platobnou kartou. Platba mobilom v princípe funguje rovnako ako platenie bezkontaktnou kartou, ibaže komunikáciu s platobným terminálom nezabezpečuje čip na karte, ale bezdrôtová technológia NFC, ktorou sú dnes vybavené prakticky všetky smartfóny.