SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Namiesto bývalého parkoviska dostane Bratislava nové námestie

Navyše, vďaka podpore partnerov v meste pribudlo aj moderné sedenie.

Priestor za budovou SND, kde bolo v minulosti parkovisko, už teraz prešiel prvými zmenami. Pribúda na ňom dočasná mobilná zeleň a nová výsadba v už existujúcich pevných kvetináčoch. Návštevníci si môžu oddýchnuť na červených stoličkách a pri stoloch z projektu Sadni si!, ktoré obohatili verejný priestor aj na iných miestach v meste.

„Pri pretváraní Komenského námestia sme sa inšpirovali tým, čo som pred mnohými rokmi videl na Manhattane. Aby vedenie mesta dalo ľuďom viac verejného priestoru, začali postupne formou experimentu mapovať, ako by si ľudia zvykli využívať priestory, kde predtým kraľovali autá. Fungovalo to a dnes je na Manhattane niekoľko verejných priestorov, ktoré takto vznikli,“ vysvetľuje iniciatívu mesta primátor Matúš Vallo.

Revitalizácia Komenského námestia je súčasťou projektu Živé námestie, v ktorom sa spájajú partneri z privátneho sektora, neziskové organizácie a samospráva. Cieľom je obnoviť a skultivovať verejné priestory v centre mesta. Ide napríklad o osvetlenie, zeleň, detské ihriská, čistotu a bezpečnosť.

„Ako rodený Bratislavčan som hrdý na to, že Slovenská sporiteľňa prispieva k tomu, aby sa naše hlavné mesto stalo priestorom pre všetkých a priblížilo sa tak k moderným svetovým metropolám, v ktorých sa dobre žije. Veríme, že moderné mesto potrebuje priestor, kde sa budú ľudia stretávať, oddychovať či diskutovať,“ hovorí Peter Krutil, generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne.

Na moderné sedenie v centre mesta prispela v rámci projektu Sadni si! aj Nadácia Slovenskej sporiteľne. Pribudlo tak približne 80 stolov a 240 stoličiek, ktoré sú na námestiach či v uličkách k dispozícii všetkým obyvateľom a návštevníkom centra Bratislavy. Na pláne je tiež zrušenie existujúceho parkoviska pred pobočkou Slovenskej sporiteľne na Námestí SNP, aby bol tento priestor pre ľudí na oddych či kultúrne podujatia.

Zlepšovanie verejného priestoru je dlhodobý proces

Sporiteľňa svoj záväzok zlepšovať verejný priestor deklarovala už minulý rok. Rozhodla sa v marketingovej komunikácií viac nevyužívať billboardy s cieľom očistiť verejné priestory od vizuálneho smogu. Banka aktuálnym projektom Živé námestie potvrdzuje, že to zlepšením verejného priestoru myslí vážne.

„No neostávame iba v hlavnom meste. Svoje aktivity naďalej rozvíjame aj v regiónoch, či už formou multifunkčných športovísk, cyklostojanov a mnohých ďalších projektov, ktoré menia Slovensko na modernú krajinu,“ pripomína P. Krutil.

Slovenská sporiteľňa tak spolu so svojou nadáciou dlhodobo podporujú šport vo všetkých regiónoch na Slovensku. Dokopy už postavili tridsať ihrísk v celkovej hodnote 1,5 milióna eur. Nedávno pribudlo ihrisko vo Svite. Každé z nich sa nachádza v blízkosti školy a slúži predovšetkým žiakom, mimo vyučovacích hodín je však celoročne prístupné pre všetky okolité komunity.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Po rekonštrukcii pôvodnej obytnej budovy z roku 1937 pribudlo na Špitálskej ulici 8 bytov.


5 h

Jeden z najväčších folklórnych festivalov v regióne ostáva úrovňou kvality verný svojmu menu.


20 h

O dôvodoch kandidovať, o politike a prešovskom futbalovom štadióne.


21 h
SkryťZatvoriť reklamu