SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Leto pomaly končí: Výlety, ktoré ešte stihnete a takmer zadarmo

Prešov – Turistika, folklór či história? Všetko vás čaká za rohom, len pár kilometrov od domu.

Projekt Rozšírenie krojovej dielne FS Dúbrava realizuje OZ Prešovské kultúrne spoločenské združenieProjekt Rozšírenie krojovej dielne FS Dúbrava realizuje OZ Prešovské kultúrne spoločenské združenie

Ak máte letnú dovolenku už dávno za sebou, nezúfajte. Aj na Slovensku sú miesta, ktoré dýchajú históriou či ponúkajú krásne výhľady alebo spojenie s našimi predkami. Východ je v tom priam výkladnou skriňou. Možno ste ani netušili, že za dobrodružstvom nemusíte absolvovať siahodlhú cestu, užijete si ho aj v domovskom, prešovskom regióne.

Turistika pešo či na bicykli

Pre fanúšikov pešej turistiky ponúka priestor na nezabudnuteľné zážitky historické územie Kráľova studňa, tesne pri slovensko-poľskej hranici, známe aj ako studňa Troch kráľov. Okrem turistickej útulne tam nájdete aj rozhľadňu, z ktorej budete mať celé okolie ako na dlani. Z obce Lenartov vás k nej dovedie zelená turistická značka. Ak si radšej vychutnáte okolie zo sedadla bicykla, vašou voľbou by mal byť cesta k útulni v Minčole. Je súčasťou medzinárodného cyklochodníka Lipany-Kamenica-Muszyna a prístupovú cestu k nej už čoskoro čaká revitalizácia.

História na dotyk

Len pár kilometrov od krajského mesta sa vypína zrúcanina Kapušianskeho hradu, kde si vychutnáte nielen dychberúci výhľad na okolité obce, ale zároveň vás to pomyselne prenesie aj do dôb kráľov. Za pohľad určite stojí západná veža, ktorú čakajú reštaurátorské práce. Späť, do čias našich starých otcov, sa môžete vrátiť aj vďaka zachovaniu tradičného remesla Zadymovanej keramiky. Snažia sa oň v Skanzene v Bardejovských kúpeľoch s pomocou majstra ÚĽUV. Pribudne tam hrnčiarska pec s prístreškom na zadymovanú keramiku podľa starých technológií.

Ak vás z histórie najviac láka folklór, určite si prídete na svoje. A nie raz! Soľnobanský čipkársky cech v Múzeu Solivar v Prešove plánuje vytvoriť stálu expozíciu s názvom Čipkárstvo v Soľnej Bani. Oči budete môcť nechať aj na krásnych miestnych krojoch, ktoré pribudnú tanečníkom a hudobníkom z Folklórneho súboru Dúbrava.

Špecialita pre Prešovčanov

Ak namiesto výletov radšej uprednostňujete pomoc svojej komunite, v Prešove budete mať možnosť realizovať sa a vaša snaha pritom nezostane nepovšimnutá. Za odmenu si budete môcť následne krásy Prešova užiť zo sedadla špeciálne umelecky vymaľovaného bicykla. Polohu týchto bicyklov budete môcť navyše čoskoro sledovať aj cez GPS zámky.

Hlas za región plný krás

Za každým krásnym miestom, ktoré počas vašich potuliek regiónom navštívite, treba hľadať šikovné ruky ľudí. Práve im môžete vyjadriť podporu prostredníctvom hlasu vo verejnom hlasovaní grantového programu Šariš ľuďom, ktorý už vyše 15 rokov realizuje Pivovar Šariš. Za projekty, ktoré sa uchádzajú o špeciálnu prémiu vo výške tisíc eur, môžete zahlasovať na webe www.sarisludom.sk alebo počas festivalov My sme východ. Svoj hlas môžete udeliť už len do konca augusta. Víťaz bude slávnostne vyhlásený v sobotu
7. septembra na jednej z najväčších udalostí v prešovskom regióne – počas Dňa otvorených dverí v Pivovare Šariš.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


12 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 23 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 23 h
SkryťZatvoriť reklamu