SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Celoštátne oslavy 75. výročia SNP

Tento ročník osláv SNP bude ešte výnimočnejší ako obyčajne.

Hlavní organizátori podujatia, medzi ktorých patrí Úrad vlády SR, Ministerstvo obrany SR a Ministerstvo kultúry SR v spolupráci s Múzeom SNP sa rozhodli prilákať do Banskej Bystrice návštevníkov z celého Slovenska a pripravili bohatý kultúrny program počas celého dňa 29. augusta 2019. Hlavným dejiskom programu je park pod Múzeom SNP, no oslavy sa tentokrát rozšíria aj do ulíc mesta Banská Bystrica.

Novinkou tohtoročných osláv bude multimediálna výstava o SNP, slávnostná vojenská prehliadka a večerný galaprogram s videomapingom. Organizátorom osláv budú pomáhať aj študenti zo stredných škôl, ktorých zastrešuje občianske združenie Future – budúcnosť pre mladých. K dispozícii bude tiež mobilná pošta s poštovou známkou k 75. výročiu SNP.

Oficiálny program začína už od 10:00 hod., a to preletom leteckej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky a pietnym aktom kladenia vencov. Doobedie vyplnia príhovory najvyšších štátnych predstaviteľov spolu s organizátormi a partnermi podujatia a oceňovanie priamych účastníkov odboja. Vzhľadom na dôležitosť tejto historickej udalosti sa očakáva aj účasť viacerých zahraničných hostí.

Príhovory budú popretkávané kultúrnym programom a mnohými vystúpeniami. Medzi účinkujúcimi nájdete Cantica Collegium Musicum, Detský spevácky zbor Vodopádik, Žilinský miešaný zbor, Komorný orchester Štátnej opery BB, spevácky zbor Lúčnica či známeho sólistu Miroslava Dvorského. Nevynechajte ani unikátny koncert orchestra Bratislava Hot Serenaders, ktorý sa špecializuje na autentickú interpretáciu jazzovej hudby 20. a 30. rokov.

V areáli Múzea SNP zas nájdete dobový vojenský tábor a historickú vojenskú techniku. Diaľkovo riadené modely historickej vojenskej techniky uvidíte aj v dynamických ukážkach. Po 14-tej hodine bude expozícia Múzea SNP otvorená pre verejnosť bezplatne.

Vojenská prehliadka sa uskutoční v poobedných hodinách, od 15:00 hod. do 16:30 hod., na Štefánikovom a Štadlerovom nábreží. Príležitosť vidieť zblízka vojenskú techniku v takomto rozsahu si určite nenechajte ujsť a pripomeňte si históriu spolu s nami. Vojaci chcú aj takýmto spôsobom vzdať hold hrdinom, ktorí bojovali za rovnaké princípy a idey, ktoré sú dnes piliermi vojenských tradícií Slovenskej republiky – boj za mier, demokraciu, rovnosť a predovšetkým boj proti fašizmu.

Rezort obrany v tejto súvislosti zdôrazňuje, že vojenská prehliadka nemá žiadnym spôsobom demonštrovať silu, či podporovať vojenské riešenia konfliktov. Zároveň však ide o vynikajúcu príležitosť, aby občania mohli vidieť pokrok v modernizácii ozbrojených síl.

Na prehliadke sa celkovo zúčastní viac ako 1500 vojakov, ktorí budú rozdelení do 35 celkov. Zastúpenie budú mať tak pozemné, ako aj vzdušné sily, príslušníci síl pre špeciálne operácie, Vojenskej polície, a samozrejme aj Akadémie ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši. Celkovo bude na prehliadke viac ako 200 kusov techniky vrátane 15 kusov leteckej techniky.

Súčasťou budú aj vojenské výsadky príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny, a tiež Vzdušných síl Ozbrojených síl SR. Pre nahlasovanie prípadných škôd spôsobených vojenskou technikou bude zriadená infolinka Vojenskej polície s číslom 0904 786 159, ktorá bude aktívna už od 27. augusta 18:00 hod. do 30. augusta 12:00 hod.

Vo večerných hodinách od 20:30 hod. nás čaká galaprogram s veľmi lákavým obsadením. Pod Pamätníkom SNP sa predstavia interpreti ako Kristína, Richard Müller či skupina Desmod. Rovnako sa môžete tešiť na umelecké súbory Lúčnica a SĽUK a mnoho iných. Vyvrcholením galaprogramu bude ohňostroj a špeciálny mapping premietaný na Pamätníku SNP.

V prípade akýchkoľvek otázok týkajúcich sa priebehu osláv, môžete kontaktovať aj priamo organizátorov, ktorí budú dostupní na špeciálne zriadenej infolinke na čísle 0800 242 000, a to už dňa 28. augusta od 10:00 hod. do 18:00 hod., a taktiež v deň podujatia 29. augusta od 8:00 hod. až do skončenia celého programu.

Návštevníci tohtoročných osláv sa môžu tešiť aj na výhodnejšie cestovanie vlakom. Z ktorejkoľvek stanice na Slovensku zaplatia len cestu do Banskej Bystrice a naspäť domov cestujú bezplatne. Oficiálny dopravca osláv SNP, Železničná spoločnosť Slovensko, takto poskytuje 50% zľavu pri spiatočnej ceste vlakom. Vlakový cestovný lístok musí byť označený pečiatkou organizátora na pokladni Múzea SNP v Banskej Bystrici alebo na železničnej stanici Banská Bystrica – mesto.

Ak sa však rozhodnete prísť na oslavy autom, dajte si pozor na dopravné obmedzenia, ktoré súvisia s prevedením vojenskej prehliadky a bezpečnostnými opatreniami. Uzávera cesty I/66 je plánovaná 27. augusta od 18:00 hod. do 28. augusta 7:00 hod. a v deň podujatia, 29. augusta, od 9:00 hod. do 22:00 hod. Pre jednoduchšiu orientáciu pripravili organizátori mapu záchytných parkovísk pre všetkých návštevníkov.

SNP ako významná historická udalosť spája nielen Slovákov, ale aj mnohé ďalšie krajiny, ktoré sa zúčastnili odboja. Pripomeňme si tak spolu tento významný deň a dôstojne oslávme 75. výročie Slovenského národného povstania.

Viac informácií o programe, zmenách a aktuálnych novinkách Osláv 75. výročia SNP nájdete na stránke http://www.muzeumsnp.sk a sociálnych sieťach.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?

Porovnali sme život v Bratislave na štyroch rôznych miestach.

Tlačové správy

Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA

Značka aj napriek pandémii trhala rekordy.

Predajom kraľovala FABIA, ŠKODA valcovala jednotlivé segmenty. Jednoznačné prvenstvo značky ŠKODA potvrdzujú aj celkové predaje jednotlivých modelov, ktoré suverénne vedie model FABIA – 4 607 ks.
Tlačové správy

PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj

V najrozšírenejšej sieti elektropredajní môžete stále POHODLNE NAKUPOVAŤ A TOVAR mať doma EŠTE DNES. Teraz dokonca ešte lacnejšie.