SME
Piatok, 18. jún, 2021 | Meniny má VratislavKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Chalupa, ktorá neobmedzuje pohodlie

Pôvodne chceli rekonštruovať starý dedinský dom, bolo to však náročné. Tak vznikla moderná nízkoenergetická drevostavba na kopci.

Zdroj Knauf InsulationZdroj Knauf Insulation

Majitelia chalupy v malebnej dedinke v Štiavnických vrchoch pôvodne chceli rekonštruovať starý dedinský dom. Stavbári ich však od náročnej prestavby odhovorili a tak vznikla moderná nízkoenergetická drevostavba na kopci s výhľadom do údolia.

Mladá rodina z Bratislavy túžila po rekreačnom domčeku už dlhú dobu. Starý dedinský dom pod lesom si kúpili už pred rokmi, odborníci im po obhliadke však odporúčali radšej sa do jeho rekonštrukcie nepúšťať kvôli zložitosti a vysokým nákladom. Pozemok bol však dostatočne veľký, takže prišiel do úvahy nový dom. S myšlienkou, že to bude sendvičová drevostavba, prišiel majiteľ Andrej. Páčila sa mu hlavne preto, že mu prišlo prirodzené, že uprostred prírody by sa malo využiť drevo ako prírodný materiál. Druhý argument, ktorý ho absolútne presvedčil, bola rýchlosť stavby. Chalupu postavili na kopci kvôli výhľadu do doliny, ktorý si dodnes pochvaľujú.

Dlhé plánovanie prinieslo ovocie

Výhodou moderných drevostavieb je krátka doba výstavby, majiteľom sa však ich projekt predĺžil kvôli zmene realizačnej firmy i celkovej dispozície projektu domu. Finálna voľba nakoniec padla na stavebnú firmu Drevstav Slovakia kvôli blízkosti ich domovského sídla i znalosti lokálnych pomerov. Nakoniec im však pomohli aj svojimi dlhoročnými skúsenosťami a odborným poradenstvom. Potom to už išlo ako po masle. Po dlhej prípravnej fáze totiž už mali majitelia vopred jasno, kde budú zásuvky, aká bude kuchynská linka, mali vybraté už aj zariadenie a obklady. Základová doska sa položila v auguste 2017, do zimy bol dom zakrytý a v máji 2018 sa doňho sťahovali.

Pohodlie bez plytvania energiou

Vybrali si štandardný dom z katalógu stavebnej firmy, trochu si ho však prispôsobili svojim potrebám. Projekt doplnili príjemnou zastrešenou verandou, z ktorej je výhľad na celú malebnú dolinu a oproti pôvodnému modelu bungalovu mierne zvýšili svetlú výšku podkrovia, aby bolo komfortne obytné. Chalupa je nízkoenergetickou stavbou, v konštrukcii sa použili drevené okná s izolačnými trojsklami a celková hrúbka tepelnej izolácie v obvodovej stene je 220 mm. Domček chráni aj dôkladne izolovaná strecha s minerálnou izoláciou Ecose s hrúbkou 340 mm. Celý priestor efektívne vykúri podlahové vykurovanie, zdrojom je elektrický kotol, ktorý zabezpečuje aj teplú vodu. V zime viac využívajú kachľovú pec v obývačke a podlahovka priestor len temperuje. Vďaka svojej konštrukcii sa vždy po príchode majiteľov rýchlo vykúri a spoľahlivo udržiava príjemnú teplotu počas ich pobytu. „Už pri plánovaní sme si povedali, že chceme chalupu, na ktorej sa nebudeme musieť obmedzovať s pohodlím,“ vysvetľuje majiteľka Broňa. Ako ďalej dodáva, zariaďovať víkendový dom je beh na dlhú trať, keďže naň majú čas len cez víkendy, sviatky a prázdniny. Mladá rodina si však naplno užíva príjemnú klímu i prostredie.

Realizácia : Drevstav Slovakia

Tepelné izolácie : Knauf Insulation

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Anna Boleynová bola asi najznámejšia zo šiestich žien anglického kráľa Henricha VIII.


6 h

Odpovedá lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca.


7 h

Nemusíme dlho bádať, aby sme prišli na to, že strava postavená na čerstvých plodoch je tá najzdravšia.


12 h