SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Väčšina rodičov mladším deťom nečíta

Až 51% rodičov s deťmi do veku 1,5 roku nezvykne čítať. Deň neprečítaných kníh preto Martinus venuje čítaniu deťom.

Kníhkupectvo Martinus oslavuje svoje narodeniny pravidelne 31. augusta, keďže v tento deň v roku 2000 vznikla jeho internetová divízia. Zároveň sa rozhodli tento deň špeciálne venovať téme neprečítaných kníh. Reagovali tak na zistenie, že až 28% kníh ostáva v domácich knižniciach Slovákov neprečítaných.

Tohtoročný Deň neprečítaných kníh je venovaný deťom. Podľa Viki Marcinovej, projektovej manažérky iniciatívy Krajina čitateľov, sa na čítanie treba pozerať nielen ako na príjemnú formu trávenia voľného času, ale ako na významnú príležitosť získať zásadné výhody na celý život:

„Odporúčam rodičom, aby si spočítali, koľko slov deťom prečítajú v priebehu piatich minút. Vychádza to spravidla zhruba na päťsto slov. Je to jednoduchá úloha, ktorá ale rodičovi ukáže, že čítaním môže dieťaťu odovzdať slovnú zásobu, ktorú bežne nepoužíva. Okrem toho je v knihách aj iná štruktúra viet či iná štylistika než v každodennej komunikácii s dieťaťom.“

Čítanie však nie je len o rozširovaní slovnej zásoby. „Podporujete aj empatiu vďaka postávam z príbehov. Zároveň dieťaťu venujete stopercentnú pozornosť a tým budujete spoločný vzťah.“ pokračuje Marcinová.

Podľa nového prieskumu kníhkupectva z augusta tohto rokusi väčšina Slovákov a Sloveniek prečíta aspoň 1 knihu ročne a takmer každý tretí respondent sa stotožňuje s označením knihomoľ. Zároveň 87% opýtaných by túžilo mať viac času na čítanie. Avšak až 51% sa priznalo, že si s deťmi do veku 1,5 roka vôbec nečíta.

Slováci však rozumejú významu čítania, keďže až97% opýtaných odpovedalo, že aj v dnešnej dobe je dôležité, aby deti a mládež čítali knižky. Ako tri najčastejšie dôvody uviedli respondenti:

1. rozvoj slovnej zásoby a gramatiky, porozumenie textu,
2. rozšírenie všeobecného prehľadu a vzdelávanie,
3. rozvoj myslenia, predstavivosti a fantázie.

Prieskum ďalej zmapoval aj čítanie detí po nástupe do základnej školy: asi tretina z nich si za polrok prečíta iba 1 až 2 knihy. Na stránkach kníhkupectva odporúčajú deťom navštevovať knižnice, keďže práve Slovensko patrí medzi krajiny s najväčším počtom knižníc na obyvateľa a teda požičiavanie kníh môže byť aj riešením finančnej záťaže pri nákupe väčšieho množstva titulov.

Výsledky prieskumu spolu s videorozhovorom s Viki Marcinovou si môžete podrobnejšie pozrieť od soboty 31.8. natejto stránke.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov vďaka MIO problémom

Vodiči budú upozornení pred úsekom, počas a na to, koľko metrov a sekúnd im zostáva a či majú spomaliť alebo ísť rýchlejšie.


8 h
MiVue 886 – vůbec první 4K UHD autokamera od Mio

Má tiež 1,7x väčší snímač a ULTRA nočné snímanie. Rýchlejší prenos záberov do telefónu zabezpečuje 5 GHz WiFi


1. júl

Tankujeme približne o 10 – 50 centov lacnejšie ako v západnej Európe.


INZERCIA 1. júl
SkryťZatvoriť reklamu