Kníhkupectvo Martinus oslavuje svoje narodeniny pravidelne 31. augusta, keďže v tento deň v roku 2000 vznikla jeho internetová divízia. Zároveň sa rozhodli tento deň špeciálne venovať téme neprečítaných kníh. Reagovali tak na zistenie, že až 28% kníh ostáva v domácich knižniciach Slovákov neprečítaných.
Tohtoročný Deň neprečítaných kníh je venovaný deťom. Podľa Viki Marcinovej, projektovej manažérky iniciatívy Krajina čitateľov, sa na čítanie treba pozerať nielen ako na príjemnú formu trávenia voľného času, ale ako na významnú príležitosť získať zásadné výhody na celý život:
„Odporúčam rodičom, aby si spočítali, koľko slov deťom prečítajú v priebehu piatich minút. Vychádza to spravidla zhruba na päťsto slov. Je to jednoduchá úloha, ktorá ale rodičovi ukáže, že čítaním môže dieťaťu odovzdať slovnú zásobu, ktorú bežne nepoužíva. Okrem toho je v knihách aj iná štruktúra viet či iná štylistika než v každodennej komunikácii s dieťaťom.“
Čítanie však nie je len o rozširovaní slovnej zásoby. „Podporujete aj empatiu vďaka postávam z príbehov. Zároveň dieťaťu venujete stopercentnú pozornosť a tým budujete spoločný vzťah.“ pokračuje Marcinová.
Podľa nového prieskumu kníhkupectva z augusta tohto rokusi väčšina Slovákov a Sloveniek prečíta aspoň 1 knihu ročne a takmer každý tretí respondent sa stotožňuje s označením knihomoľ. Zároveň až 87% opýtaných by túžilo mať viac času na čítanie. Avšak až 51% sa priznalo, že si s deťmi do veku 1,5 roka vôbec nečíta.
Slováci však rozumejú významu čítania, keďže až97% opýtaných odpovedalo, že aj v dnešnej dobe je dôležité, aby deti a mládež čítali knižky. Ako tri najčastejšie dôvody uviedli respondenti:
1. rozvoj slovnej zásoby a gramatiky, porozumenie textu,
2. rozšírenie všeobecného prehľadu a vzdelávanie,
3. rozvoj myslenia, predstavivosti a fantázie.
Prieskum ďalej zmapoval aj čítanie detí po nástupe do základnej školy: asi tretina z nich si za polrok prečíta iba 1 až 2 knihy. Na stránkach kníhkupectva odporúčajú deťom navštevovať knižnice, keďže práve Slovensko patrí medzi krajiny s najväčším počtom knižníc na obyvateľa a teda požičiavanie kníh môže byť aj riešením finančnej záťaže pri nákupe väčšieho množstva titulov.
Výsledky prieskumu spolu s videorozhovorom s Viki Marcinovou si môžete podrobnejšie pozrieť od soboty 31.8. natejto stránke.