SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Slováci túžia po vlastnom bývaní. Cesta k nemu je zložitejšia

Cestu za vlastným bývaním podporí roadshow NARKS „Reality vo Vašom meste“ od 9. 9. do 20. 9. 2019 v 9 slovenských mestách

V porovnaní so štátmi Európskej únie je na Slovensku stále veľmi málo bytov a dopyt po kúpe, ale aj nájme je enormný, čo spôsobuje neustále zvyšovanie cien. Môže za to aj slabšia ponuka dostupného nájomného bývania na jednej strane, vysoké komerčné nájmy na druhej, ktorým zase úspešne konkurujú úvery na vlastné bývanie od bánk s pomerne nízkou mesačou splátkou úveru (pri aktuálne nízkych úrokových sadzbách a viacročnej dobe splácania). Podľa posledného prieskumu Eurostatu v roku 2014 až 90,3% obyvateľstva na Slovensku býva vo vlastnom, pričom pomer bývania v bytoch (49,4%) a v domoch (50,3%) je pomerovo vyrovnaný. Najbližší detailný prieskum bývania sa plánuje v roku 2021.

Nielen mladí ľudia potrebujú poradiť

Nielen mladí ľudia potrebujú poradiť, ako si zaobstarať bývanie. Možnosti bývania zvažujú rodiny, samoživitelia, seniori, podnikatelia, aj živnostníci. Dôležitosť úrovne bývania sa v niektorých segmentoch zdvihla a v stredobode záujmu sú novostavby s moderným dizajnom a funkčným prepojením bezprostredného okolia bydliska so životným štýlom.

Všetko o realitách v krajských mestách

Osvetová akcia NARKS v krajských mestách dáva možnosť interaktívneho poradenstva, okamžitej podpory v otázkach bývania, financovania bývania, výberu, kúpy a predaja nehnuteľností, bezpečného prevodu v katastri či ochrany záujmov účastníkov realitného obchodu. Ako si prenajať nehnuteľnosť, aké sú férové podmienky pre nájomcu a pre prenajímateľa – to sú časté biele miesta v skúsenostiach a vedomostiach Slovákov. Hľadanie prenájmu s malými deťmi, či s domácimi miláčikmi môže byť hororovým zážitkom či zdanlivo „nemožnou“ misiou. Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS) pripravila projekt, ktorý podporí povedomie verejnosti a znalosti o realitách a vo všetkom, čo s nimi súvisí.

(zdroj: NARKS)

Prečo si vybrať podnikanie v realitách

Pre tých, ktorí hľadajú svoje uplatnenie na trhu práce v realitách budú vyhradené informácie z oblasti realitného podnikania, založenia živnosti k realitnej činnosti, potrebného vzdelania alebo praxe, komerčných realít na podnikanie a pod. Realitné sprostredkovanie je zaujímavá, i keď náročná práca. Tak ako každá služba, je veľmi závislé od výkonu a komunikačných a obchodných zručností konkrétneho sprostredkovateľa. Táto činnosť spája dve strany záujemcov o realitný obchod a ako každá práca s ľudmi, vyžaduje veľa trpezlivosti a profesionality. Atraktívnou a aktuálne žiadanou službou je aj správa nehnuteľností, ktorá súvisí s ďalšími možno menej viditeľnými realitnými službami.

Informačné video s pozvánkou

Načítavam video...

Youtube kanál NARKS – ďalšie videá.

Bývanie je dôležitým faktorom života, nepokaziť to hneď na začiatku je dôležité

Bývanie je jednou zo základných potrieb ľudí. NARKS vníma, že je preto veľmi potrebné šíriť osvetu medzi ľuďmi, poskytnúť všetkým záujemcom čo najdetailnejšie informácie o procese zabezpečenia bývania, aby sa všetkým záujemcom uľahčila cesta k ich domovu.

Internet plný odporúčaní a zaručených postupov nezohľadňuje najväčšie riziká

Zvykli sme si často hľadať odpovede na otázky na internete. Situácie môžu byť však rôzne a špecifické, a to treba brať do úvahy najmä pri vysporiadavaní vlastníckych vzťahov a nehnuteľností. To, na čo si treba dať pozor, je zásadné. Niektorý obchod môže byť jednoduchý, iný príliš komplexný. Riešia sa ťarchy, exekúcie, súdne opatrenia, vysporiadanie spoluvlastníkov, predkupné právo, často nedoriešené právne náležitosti, stavy majetku a opomenutia osobitných zákonov. Nejde tu o malé sumy, ale o prevažnú časť osobného majetku. Nič preto netreba ponechať na náhodu a už vôbec nie na rady z internetu. Lákavé ponuky aj v súčasnosti pripravili viacero ľudí o peniaze, zaslané dôverčivo na účet podvodníkov. Aktuálne na to upozorňujú policajní hovorcovia. Informácie podávané na roadshow budú vysvetľovať aké sú správne a štandardné postupy realitných kancelárií, aké sú náležitosti realitného sprostredkovania. Záujemcovia sa môžu dozvedieť o najčastejších chybách klientov a o tom, čo rozhodne nie je obvyklé a čo je doslova signálom na zvýšenie obozretnosti. Cieľom roadshow NARKS a jej poradenstva je pôsobiť preventívne proti nekalým praktikám a realitným podvodom.

Ak potrebujete poradiť v oblasti realitného trhu – teraz je tu jedinečná príležitosť. Poradenstvo v rámci roadshow je poskytované bezplatne .

Kde a kedy bude NARKS roadshow „Reality vo vašom meste“ prebiehať:

09.09. KOMÁRNO

Námestie generála Klapku

11.09. BRATISLAVA

Eurovea, Námestie M. R. Štefánika

12.09. NITRA

Štefánikova trieda, pod Priorom

13.09. TRNAVA

Trojičné námestie

16.09. ŽILINA

Nám. Andreja Hlinku

17.09. TRENČÍN

Nám. sv. Anny

18.09. BANSKÁ BYSTRICA

Europa SC, Na Troskách 25

19.09. PREŠOV

Hlavná ulica

20.09. KOŠICE

OC Galéria, Toryská 5

Vždy v čase od 10,00 do 18,00 hod. na danom mieste.

Okrem odborníkov na nehnuteľnosti z daného regiónu bude mať verejnosť príležitosť rozprávať sa osobne s prezidentom NARKS Jánom Palenčárom, členom predsedníctva Richardom Stanislavským, generálnou sekretárkou Zuzanou Jakabíkovou, koordinátorkou pre vzdelávanie Ingrid Škriňovou, analytikom NARKS Martinom Lazíkom a ďalšími.

Všetko o akcii NARKS roadshow „Reality vo vašom meste“ nájdete tu.

Ďalšie informácie o činnosti a projektoch NARKS:

www.narks.sk/garancny-fond-narks/

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie

Lukratívna lokalita je nepochybne dôležitá indícia prémiovej kvality bývania, ale adresa úspechu by toho mala ponúknuť viac.

Tlačové správy

Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje

O životnej profesii nerozhodujú len peniaze.

Tlačové správy

LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.