SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Moderné technológie do škôl patria

Deti a učitelia ich však musia používať správne.

Väčšina učiteľov donedávna vo svojej triede zakazovala technologické novinkyso slovami „odložte mobily“. Dnes ich nahradila modernejšia verzia „vyberte si tablety, budeme na nich pracovať“. Technológie si nachádzajú svoje miesto v triedach základných a stredných škôl.Mnohí rodičia a učitelia považujú digitálne technológie za kľúčový trend moderného vzdelávania. Je preto dôležité, aby sa ich deti a vyučujúci naučili používať správnym spôsobom. Ambíciou grantového programu Nadácie Orange e-Školy pre budúcnosť je pomôcť vzdelávať ďalšie generácie k zodpovednému používaniu mobilných zariadení a internetu.

Vedia v škole pracovať s technológiami?

Deti 21.storočia sú často viac technicky zdatné ako dospelí. Stretávajú sa s nimi od malička. Pedagógovia a rodičia sa musia vzdelávať, aby držali krok s deťmi: „Ak rodičia či pedagógovia nemajú základné znalosti s počítačom, tak sa s deťmi nemôžu rozprávať o tom, aké nástrahy ich na internete čakajú. Ak majú deti viac poznatkov o technológiách, je tam riziko, že dospelí nevedia určiť, čo robia ich deti, a teda vhodne reagovať na vzniknuté situácie. Nie je správne, aby sme deťom technológie zakazovali, ale musíme sa snažiť držať s nimi krok,“ vysvetľuje členka hodnotiacej komisie grantového programu e-Školy pre budúcnosť, zároveň učiteľka na ZŠ a doktorandka na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, Nika Klimová.

Učitelia chcú dať svojim žiakom čo najviac

Väčšina detí si dnes už nevie predstaviť, aké je to fungovať bez internetu, mobilu či tabletu. Zvyknú na nich tráviť svoj školský aj voľný čas. Deti a rodičia si uvedomujú, že technológie im poskytujú veľa priestoru na učenie a zábavu. Mnohí pedagógoviachcúdať deťom výnimočný pocit z hodiny a posunúť ju na vyšší level. Práve pre nich je určený grantový program e-Školy pre budúcnosť: „Stáva sa, že učiteľ má nápad, ako svoju hodinu vylepšiť, ale chýbajú mu financie. Nadácii Orange záleží na tom, aby boli projekty edukatívne a aby žiakov naučili čo najviac. Preto sa program zaoberá najmä zodpovedným využívaním technológií a bezpečným internetom,“ dodáva Klimová.

Program e-Školy pre budúcnosť dáva už po šiestykrát príležitosť učiteľom základných a stredných škôl a mimovládnym organizáciám podporiť ich inovatívne nápady v oblasti prístupu k vzdelaniu a využívaniu digitálnych technológií vo vyučovacom procese. Môžu sa zamerať na zručnosti v práci s digitálnymi technológiami skrz programovania, rozvoj informačného myslenia či mediálnu výchovu.Cieľom je, aby sa žiacispolu s učiteľmi naučili kritickej práci s mediálnym obsahom a zodpovednému a bezpečnému využívaniu technológií. Najzaujímavejším projektom bude prerozdelená celková suma 50 000 eur. Projekty je potrebné prihlásiť do 9. októbra 2019 v elektronickej podobe na webovej stránke grantu. Víťazi budú zverejnení koncom októbra 2019 a aktivity budú realizované od novembra do polovice júna 2020.

Všetky potrebné informácie o grantovom programe nájdete na www.nadaciaorange.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

MiVue 886 – vůbec první 4K UHD autokamera od Mio

Má tiež 1,7x väčší snímač a ULTRA nočné snímanie. Rýchlejší prenos záberov do telefónu zabezpečuje 5 GHz WiFi


19 h

Tankujeme približne o 10 – 50 centov lacnejšie ako v západnej Európe.


INZERCIA 1. júl

Letná kupónová a SMS súťaž o 3 letecké zájazdy v celkovej hodnote 10 000 €.


INZERCIA 1. júl
SkryťZatvoriť reklamu