SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Rastie apetít po čoraz drahších drahokamoch

Aukcie nám ukazujú, do čoho investovať. A s potešením.

ALO diamondsALO diamonds

Newyorská aukčná sieň Bonhams vydražila v poslednom septembrovom týždni prsteň s modrým diamantom, ktorého finálna cena sa vyšplhala na 2,5 milióna amerických dolárov. Cena šperku je neklamným znakom, že medzi kupcami a investormi rastie túžba vlastniť výnimočné šperky. To potvrdzuje aj celková hodnota aukcie vo výške takmer 6,8 milióna amerických dolárov.

V aukčnej sieni Bonhams sa 26. septembra dražili šperky vo všetkých farebných škálach a kombináciách. Hlavným lákadlom pre kupcov bol modrý diamant s váhou 2,17 karátu osadený do prsteňa. Jeho finálna cena vo výške 1,17 milióna amerických dolárov za karát presiahla trojnásobok odhadovanej sumy. Odborníci z aukčnej siene potvrdzujú, že tento výnimočný predaj je neklamným znakom rastúcej túžby investorov vlastniť ikonické a unikátne šperky.

„Pre investorov predstavujú drahokamy výhodný spôsob, ako dlhodobo uložiť úspory. Hodnota drahokamov sa zvyšuje, ak ide o umeleckú prácu, výnimočný dizajnový kúsok alebo šperk má svoj príbeh,“ hodnotí trendy Alojz Ryšavý zo spoločnosti ALO diamonds. „A investičné šperky sú jedna z mála investícií, ktorá okrem majetku a strategického myslenia dokazuje aj dobrý vkus,“ dodáva s úsmevom.

Diamanty dosahovali pozoruhodné ceny

Rozruch v aukčnej sieni spôsobili najmä vzácne a farebné diamanty, ktoré počas aukcie dosahovali pozoruhodné ceny. Precízne vyrobený prsteň so žltým diamantom vážiacim 6,09 karátu bol predaný novému majiteľovi za 312-tisíc amerických dolárov. Prsteň s ružovým diamantom vážiacim 2,42 karátov vydražili za 250-tisíc amerických dolárov. Atraktívnym sa stal aj zafírový prsteň vážiaci 21,56 karátu, ktorý bol predaný za 306-tisíc amerických dolárov.

Záujem investorov a kupcov rastie aj pri rubínoch. Od roku 1988 ceny rubínov za karát v aukčných sieňach neustále rastú. V roku 2016 ich cena za karát dosiahla 1,2 milióna amerických dolárov. Pôvab rubína bol na newyorskej dražby zastúpený zlatou rubínovou brošňou v tvare motýľa. Brošňa pravdepodobne z roku 1940 s ikonickým tvarom z 18-karátového zlata bola vydražená za finálnu sumu 81-tisíc amerických dolárov.

Šperk má byť milovaný a nosený

Posledná septembrová dražba potvrdila každým dňom rastúci záujem o kúpu investičných šperkov. V prípade šperkov sa odborníci jednohlasne zhodujú, že ide o výnimočný druh investície. Vnímanie šperkov sa rokmi zmenilo. Kupujúci za nimi nevidia len možný zisk, ale aj potešenie či emóciu. Pri kúpe sa orientujú na čo najlepší možný výber za akúkoľvek cenu a na majstrovské spracovanie. Pretože aj investičný šperk môže jeho majiteľ nosiť.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

DOXX ako špecialista na stravné prináša stravovanie pre živnostníkov vo forme balíka s najžiadanejšími službami.

22. jan

Slovenská investičná skupina pôsobí na trhu od roku 2009.

22. jan

Tropické pláže, more, pamiatky, africké safari. Kde hľadať skvosty Zanzibaru?

22. jan