SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Kto vyhrá súboj medzi prírodnými a syntetickými diamantmi?

Diamanty sú nepochybne jedným z najvzácnejších produktov našej Zeme. Vznikali miliardy rokov a ich súčasné množstvo je obmedzené.

Aj to je jedna z príčin, prečo sú diamanty medzi zákazníkmi luxusného segmentu neustále žiaduce. Vysoký dopyt po diamantoch logicky vyústil do pokusov o výrobu syntetických diamantov. V súčasnosti sa s nimi stretávame pod pojmom „Lab-Grown Diamonds“ (LGD), laboratórne vyrábané diamanty.

Laboratórne vyrábané diamanty sú dostupné na trhu už viac ako 60 rokov, konkrétne v roku 1953 bol laboratórny diamant vyrobený po prvýkrát. S prírodnými diamantmi majú rovnaké fyzikálne a chemické vlastnosti. V súčasnosti sa produkujú dvomi možnými spôsobmi. Za pomoci technológie HPHT sa vyrábajú diamanty pôsobením vysokého tlaku a vysokej teploty. Pri technológii CVD ide o chemické vylučovanie plynnej fázy. Diamanty vyrábané prostredníctvom CVD technológie sa stávajú súčasťou šperkov. V roku 2018 dosiahli laboratórne vyrábané diamanty podiel na trhu s drahokamami 2 percentá.

Nevytvárajú priestor pre investičnú kúpu

V roku 2018 sa pohybovali náklady na výrobu laboratórnych diamantov v rozpätí 300 až 500 amerických dolárov za karát oproti roku 2008, keď cena výroby za karát dosahovala 4 000 amerických dolárov. Avšak je nevyhnutné podotknúť, že najvyšší potenciál rastu a rovnako aj rastu marží predstavuje pre laboratórne vyrábané diamanty hi-tech segment. Takto vyrábané diamanty sa využívajú ako súčasť senzorov, medicínskych prístrojov, optík a laserov.

Prudký pokles cien laboratórne vyrábaných diamantov nastal v septembri 2018, keď spoločnosť De Beers začala predávať laboratórne vyrobené diamanty pod značkou LightBox s váhou 1 karátu za 800 amerických dolárov, pričom ich cena sa predtým pohybovala okolo 4 200 amerických dolárov. Na porovnanie uvádzame, že prírodný diamant s hodnotou 1 karátu bol predávaný za 6 000 amerických dolárov. Do roku 2030 sa odhaduje, že podiel laboratórne vyrábaných diamantov na trhu s drahokamami dosiahne maximálne 5 percent.

„Zákazníkov, ktorí očakávajú od laboratórnych diamantov investičný potenciál, musíme sklamať,“ hovorí Alojz Ryšavý zo spoločnosti ALO diamonds. S klesajúcou cenou laboratórne vyrábaných diamantov zákazník nemôže v prípade kúpy takéhoto diamantu očakávať investičný potenciál, pretože ich hodnota klesla v priebehu posledných rokov o 60 percent. Prírodné diamanty na svojej hodnote nestrácajú, ba naopak, sú zhodnocované časom.

Možná hrozba pre klenotníkov?

Podľa gemologických inštitútov predstavujú laboratórne vyrábané diamanty jeden z najaktuálnejších problémov v klenotníckom svete. Veľké množstvo laboratórne vyrábaných diamantov sa stáva súčasťou drahých šperkov, často, bohužiaľ, aj bez vedomia vlastníkov.

Mnohokrát sa klenotníci stretávajú s chýbajúcim povedomím zákazníkov o tomto type diamantov. A tak sa môže stať, že klient si zakúpi šperk bez certifikátu, ktorý ani neobsahuje prírodné diamanty. Preto je pri kúpe diamantov nevyhnutné dbať na to, aby mali certifikáty vydané renomovanými gemologickými inštitútmi, ktoré potvrdzujú ich pravosť a hodnotu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus na jar doslova ochromil celý svet a po prvotnom šoku sa všetci snažili čo najskôr spamätať.

4 h

To, čo sa ešte pred rokom mohlo zdať ako scéna zo sci-fi, je dnes realitou.

13 h

Aktuálna situácia môže viesť k demotivácii aj prokrastinácii v práci. Čo robiť, aby sa to nestalo vám alebo vašim zamestnancom?

21 h