SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Kvalitné Vianočné osvetlenie

Najlepšie obdobie na inštaláciu je práve teraz v októbri. Poradíme Vám ako spoznáte kvalitný výrobok.

Možno to bude znieť divne, ale ideálny čas na inštaláciu Vianočného osvetlenia je práve v období októbra. Nevravíme, že treba okamžite svietiť. Svetlá si zapnete podľa potreby, zvyčajne na Mikuláša. Zo skúseností vieme, že nechávať montáž Vianočného osvetlenia na poslednú chvíľu, je často nepríjemné a zároveň aj nebezpečné. Liezť v mrazoch na strechu domu nie je žiadna sranda. Naopak teraz je ten najlepší čas. Ani teplo ani zima, ale príjemne na túto činnosť.

Vyberať správne Vianočné osvetlenie na dom alebo na stromčeky, nie je úplne jednoduché. Pokiaľ ide človek po dobrej cene, zväčša kúpi nekvalitné, častokrát aj nebezpečné výrobky s nízkou estetickou hodnotou. A je úplne jedno, kde to človek kúpil, lebo nebezpečné výrobky sa vyskytli vo veľkých obchodných reťazcoch, hobbymarketoch, pofidérnych veľkoskladoch a na mnohých eshopoch. Ako teda rozoznať a vybrať kvalitné a bezpečné Vianočné osvetlenie?

Najdôležitejším rozoznávacím znakom kvality sú káble. Buď sú s plastovou izoláciou alebo s hrubou gumenou izoláciou. Zapamätajte si: plast NIE, guma ÁNO. Kvalitná gumená izolácia je to, čo chráni živé vodiče pred možným skratom. Ako vieme skrat spôsobil veľa požiarov, preto na vianočnom osvetlení nešetrite. Problém tenkej plastovej izolácie je taký, že v silných mrazoch prestáva byť pružná a pohybmi (napr. vetra), sa v nej môžu vytvoriť mikrotrhliny. Zamrznutá voda potom mení mikrotrhliny na otvorené živé miesta bez dostatočnej ochrany. Problém nastáva vtedy, keď sa niekto dotkne takejto neizolovanej časti. Hrozí vážny úraz elektrickým prúdom. Ešte horšie je, ak vzniknú trhliny vedľa seba, takmer určite dôjde k skratu a tým aj k riziku vzniku požiaru. Tento problém ale nehrozí pri masívnych gumených kábloch, ktoré ostávajú pružné aj v silných mrazoch, sú UV stabilnejšie a samovoľne nepraskajú.

Veľmi dôležitým faktorom je aj životnosť samotných LED. Je veľmi málo výrobcov, ktorí dokážu vyrobiť trvácne Vianočné osvetlenie so stálou farebnosťou bez viditeľnej straty svietivosti. Kým prvotriedne prémiové výrobky zvládnu svietiť aj 10tis. hodín bez viditeľnej straty svietivosti, bežné LED na vianočnom osvetlení zvládnu od 200 do maximálne 1000 hodín a potom ich životnosť prudko klesá. Nakoniec len slabučko žmúria. Výrobcov to však netrápi a na obale uvádzajú životnosť aj 20tis. hodín, čím silno zavádzajú spotrebiteľa. Skúsenosti nás naučili veriť len takým výrobcom, ktorých sme rokmi spolupráce preverili. Neraz sme sa sklamali. Z deklarovanej kvality, bol vo väčšine prípadov slabý článok práve samotné LEDky. Tieto okolnosti nás donútili odfiltrovať všetkých nepoctivých výrobcov a ponúkať len overené výrobky vysokého štandardu.

Kvalitné Vianočné osvetlenie by malo mať možnosť predĺženia. To znamená, že musí mať na začiatku i na konci vode-odolné konektory, ktorými pripojíte ďalšie kusy až do potrebnej celkovej dĺžky. Dôležité veci, ktoré si treba ešte všímať je mechanická ochrana LED, ktoré sú zaliate v epoxidovej živici, ešte dôležitejšie je aby pripojovací sieťový kábel bol dostatočne hrubý s dvojitou izoláciou. Kvalitné Vianočné osvetlenie kúpite na www.decorfactory.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu