SME
Štvrtok, 21. november, 2019 | Meniny má Elvíra
INZERCIA

Mileniáli chcú šperky ako nikto iný

Príležitosť dostanú svetielkujúce diamanty.

Jeden okamih sú číre a v druhý belasé. Predstavte si, že farba vášho diamantového šperku sa bude meniť v žiare slnečných lúčov alebo reflektorov. Obavy z falošných diamantov nie sú na mieste. Ide o pravé prírodné diamanty s fluorescenčnými vlastnosťami.

Ruská ťažobná spoločnosť Alrosa predstavila zámer priniesť na trh prírodné diamanty s fluorescenčnými vlastnosťami pod značkou Luminous Diamonds. Začiatok predaja očakáva už v priebehu jedného roka a cieľom je vytvoriť nový trh s fluorescenčnými diamantmi, ktorých modrá farba sa objaví pod vplyvom UV žiarenia. A ak bolo označenie fluorescenčné ťažké, stačí si pamätať – svetielkujúce diamanty.

S celosvetovým ročným predajom neopracovaných diamantov vo výške 15 miliárd amerických dolárov je každá nová ponuka pre trh zaujímavá. „Dopyt po diamantových šperkoch je celosvetovo na úrovni 85 miliárd amerických dolárov,“ hovorí Alojz Ryšavý zo spoločnosti ALO diamonds. „Generácie Y a Z často investujú do šperkov a od kúpy vyžadujú pridanú hodnotu aj v podobe nových a nezvyčajných zážitkov. Kvalitné šperky začínajú vytláčať bižutériu, čo je súčasťou agendy udržateľnosti. Trh šperkov sa tak napriek svojej konzervatívnosti otvára marginálnym a kreatívnym riešeniam.“

Fluorescenčné diamanty sa môžu stať výnimočným módnym doplnkom prinášajúcim odlišnosť vďaka ich meniacej sa farbe a najmä nízkemu výskytu, čo vždy zvyšuje hodnotu drahokamov. Cieľom je osloviť mileniálov a generáciu Z, ktorí sú považovaní za hnací motor rastu dopytu po luxusných šperkoch.

Prečo diamanty fluorescentujú?

Približne 3 až 10 percent fluorescenčných diamantov sa vyznačuje výnimočným modrým sfarbením, ktoré sa objavuje pod vplyvom UV žiarenia. Diamanty s výraznými fluorescenčnými vlastnosťami obchodníci označujú za kamene s nižšou kvalitou a obchodujú ich so zľavou 25 až 45 percent. Ťažobná spoločnosť vidí v kolekcii Luminous Diamonds, naopak, potenciál.

Diamant je kryštalicky uhlík vznikajúci hlboko pod povrchom zeme. Ak sa počas kryštalického procesu objaví v diamante stopový prvok bóru, diamant začne fluorescentovať. Podľa Amerického gemologického inštitútu (Gemological Institute of America – GIA) je fluorescencia charakteristická pre 25 až 35 percent prírodných diamantov. Fluorescencia nepatrí medzi 4 hlavné klasifikačné kritériá tzv. 4C – cut (výbrus), clarity (čistota), color (farba), carat weight (váha v karátoch).

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Zoznámte sa: Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě

Slezská univerzita v Opavě

Tlačové správy

EkF TUKE – výzva pre tvoju budúcnosť

EkF TUKE je známa dôrazom na kvalitu vzdelávania, priateľské prostredie a orientáciou na cudzie jazyky.

Tlačové správy

Zažite svoj vlastný úspech

Univerzita Komenského v Bratislave.