SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Čo znamená spomalenie hospodárskeho rastu pre Slovensko?

Slovensko, súčasť globálneho obchodu s proexportnou ekonomikou musí citlivo monitorovať predpovede a indikátory rastu či poklesu.

Zároveň by veľkosť krajiny mala umožniť Slovensku citlivo reagovať na zmeny a príležitosti. Svetová ekonomika vstupuje do dlhodobého obdobia nízkeho rastu. Hlavnými ohrozeniami pre slovenský priemysel je spomaľovanie rastu v Nemecku, potom nasleduje obchodná vojna medzi Čínou a USA a až na treťom mieste je brexit.

Politické rozhodnutia majú v súčasnosti rýchly a priamočiary dosah na svetovú ekonomiku a rozvoj národného hospodárstva. Hlavnou príčinou prepadu globálneho HDP v roku 2019 je rekordne vysoká miera politickej neistoty spolu s uvalenými obchodnými clami. „Veľké insolvencie a konkurzy zasahujú malé a stredné firmy ešte dramatickejšie ako v minulosti,“ hovorí Peter Mucina, regionálny riaditeľ spoločnosti Euler Hermes. Preto vo svete silnie dialóg na národnej úrovni medzi firmami a politickými autoritami.

Aktívnou komunikačnou platformou sa počas dvoch rokov stalo podujatie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pod názvom Spolu pre Slovensko. Z regiónov do sveta. „Úlohou ekonomickej diplomacie je vyhľadávať príležitosti v krajine pôsobenia a zároveň v tejto krajine vytvárať ekosystém podpory pre slovenských podnikateľov. Máme vo svete desiatky ekonomických diplomatov a vzťahy a dobré meno krajiny budované desaťročia,“ vysvetľuje ciele podujatia Lukáš Parízek, štátny tajomník rezortu.

Šesť krajských stretnutí rezortu zahraničných vzťahov, odborníkov a podnikateľov potvrdilo, že dialóg musí rešpektovať nielen regionálne špecifiká, ale dokáže spojiť skúsenosti a dispozície verejnej správy a súkromného sektora. Slovenský zahraničný obchod sa opiera o strojárstvo, obranný priemysel, energetiku, potravinárstvo a v ostatných desaťročiach o informačné technológie, bezpečnostné riešenia, manažment vodného hospodárstva a potenciál rastie v oblasti cirkulárnej ekonomiky.

Služby ekonomickej diplomacie pre podnikanie v zahraničí poskytuje Podnikateľské centrum MZVEZ SR. Formou hotline pre exportérov sprístupňuje informácie o zahraničných trhoch a tendroch, ekonomické aktuality, organizuje účasť na veľtrhoch a výstavách v zahraničí. Ročne zodpovie takmer dve tísícky dopytov zástupcov firiem a profesionálnych združení, ktorí môžu požiadať o podporu pri lokálnych kontaktoch a hodnotení zahraničných partnerov. V tomto roku začalo aktívne oslovovať malé a stredné firmy práve formou podujatí a cez sociálne siete.

Podľa prognóz spoločnosti Euler Hermes by mal rast HDP v roku 2020 zaznamenať globálny pokles na 2,4 percenta, pričom v roku 2019 bol 2,5 percenta. Politická neistota a vysoká miera insolvencie krajín sú najväčšími trvalými hrozbami svetového obchodu. V roku 2019 rástol o 1,5 percenta, čo je najpomalší rast zaznamenaný za posledných desať rokov od svetovej a hospodárskej krízy v rokoch 2008 – 2009.

Obchod s tovarom a službami bude podľa predikcií rásť v roku 2020 na úrovni 1,8 percenta. Objem importovaných tovarov bude klesať najmä pre problémy v automobilovom a elektrotechnickom priemysle. Spomaľovanie rastu globálneho obchodu sa očakáva takmer vo všetkých ekonomikách, globálne spomalenie rastu HDP bude mierne – poklesne na 2,4 percenta.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Ako rozoznať dobrú kávu? Poradí pražiarka
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  3. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  6. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  7. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  8. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 20 669
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 6 149
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 828
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 4 176
  5. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 4 173
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 495
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 308
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 273
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nové číslo magazínu SME ženy je v predaji aj s darčekom.


INZERCIA 10 h

V Tunisku sa natáčali scény z filmu o Angelike aj Gladiátor.


INZERCIA 8. júl
Ilustračné foto

Naše lesy, naše drevo – spravujeme ich zodpovedne a transparentne.


4. júl

V lete sú Maldivy lacnejšie a prázdnejšie. Stačí vedieť, do čoho idete.


INZERCIA 4. júl
SkryťZatvoriť reklamu