SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Sólymos: Najťažšie bolo prísť za ľuďmi, ktorých odpojili od vody

„Veľa dobrých vecí sa nám podarilo presadiť. No niektoré bohužiaľ nie a stále je čo dobiehať,“ hovorí László Sólymos.

Na poste ministra ste prvýkrát. Mali ste v niečom iné očakávania ako prieniesla realita?

V politike som od Radičovej vlády. Bol som poslanec, šéf poslaneckého klubu, až potom minister a podpredseda vlády. Takže určite som nenastúpil na rezort ako nováčik, ktorý je v politike prvýkrát. No najviac ma prekvapilo jedno. Rezort životného prostredia je zvonka veľmi podceňovaný, no ten dosah na životy ľudí je asi najvýznamnejší. A som rád, že si to aj široká verejnosť práve v týchto štyroch rokoch začala uvedomovať. Veľmi nám to pomohlo presadiť dôležité veci. Či už pri ochrane ovzdušia, vody, odpadovej politike alebo pri odstraňovaní envirozáťaží.

Aké najťažšie chvíle ste zažili počas vášho pôsobenia v kresle ministra?

Bolo ich viacero. Pustili sme sa do tém, od ktorých sa roky dávali ruky preč. Ochrana národných parkov, tam sa 17 rokov nepohlo nič. Dnes viem prečo. Ten tlak niektorých skupín som neočakával, ale podarilo sa nám presadiť novelu zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá začala meniť pravidlá hry. Do poslednej chvíle sme nevedeli, či novela prejde parlamentom. Strašne ma zas potešilo, že aktívne do vecí vstúpili aj naši ochranári, distribuovali napríklad pohľadnice s vyrúbanými národnými parkami poslancom.

To je ten politický pohľad, ale pre vás osobne ako človeka čo bolo najťažšie?

To viem presne. Pred dvomi rokmi krátko pred Vianocami na Žitnom ostrove odpojili niekoľko obcí od vodovodov, nakoľko sa tam našiel pesticíd. V zásade voda z kohútika patrila pod zdravotníctvo, teda trochu mimo môj rezort. Ale išiel som tam za starostami a občanmi. Úprimne, vypočul som si svoje, nikto nechce Vianoce bez vody. No pomohlo to zmeniť ochranu zásob vody na Slovensku. Pripravili sme zákon, kde sme si práve vzali na mušku ten „rezortizmus“. Jednoducho dnes máme Lex Žitný ostrov a ten absolútne prepája právomoci našich inšpektorov, zdravotníkov, obcí a podobne.

Nemali byť prepojené dávno?

Toto počúvam stále. Presadili sme zálohovanie a hneď sa všetci pýtajú, prečo to nie je už dávno. Malo to byť dávno. Pokusy tu určite boli, ale o to som radšej, že sa to podarilo teraz. Skutočne v niektorých oblastiach sme predbehli krajiny nášho regiónu, napríklad v boji proti plastom. V iných oblastiach sa nám ich podarilo dobehnúť. Napríklad pri ochrane vody. Takže áno, malo to byť dávno. Som rád, že sa to podarilo mne.

Vrátim sa k ochrane národných parkov. Hovorili ste, že ste presadili novú legislatívu. No kopce sú holé.

Opäť sme pri vete, malo to byť dávno. Od roku 2017 sme makali na posilnení ochrany prírody. Najprv sme chceli spoločné memorandum s lesníkmi a nájsť kompromis. To nikam neviedlo. Tak sme pritvrdili. Nevedeli sme, na aký ťažký odpor narazíme. Aj nás to zaskočilo. Ale podarilo sa. Od nového roka platí naša novela zákona o ochrane prírody a krajiny, no nie je to všeliek na roky neriešené problémy. Nakoniec 17 rokov sa tu snažili mnohí zmeniť pomery v národných parkoch, ale až nám sa to podarilo. Naša novela platí od januára 2020. A verím, že ju naši štátni ochranári využijú naplno.

Len nedávno ste sa vzdali miesta podpredsedu MOST–HÍD. Teraz kandidujete za MOST-HÍD v prvej trojke. Nie je to trochu zmätočné?

Bol som zástanca spolupráce s SMK a ďalšími. Táto cesta sa nepresadila, tak som uvoľnil miesto tým, ktorí presadzovali inú stratégiu. Urobil som dobre. Na druhej strane, MOST-HÍD som zakladal a ja nie som prelietavý typ človeka. Aj keď mal som ponuku skúsiť iné možnosti.

Akú ponuku?

Nebudem komentovať. Aj tak je to dnes irelevantné.

Za tie štyri roky, stihli ste všetko, čo ste chceli dosiahnuť?

Veľa dobrých vecí sa nám podarilo presadiť. No niektoré bohužiaľ nie, stále je čo dobiehať. Paradoxne som stihol presadiť veci, ktoré nikto nečakal, že presadíme. Nielen ochranu národných parkov, ale napríklad aj zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Slovensko bude prvá krajina v strednej Európe, ktorá zálohovanie zavedie. Na to som nesmierne hrdý. Na druhej strane, mrzí ma, že sme nedotiahli zonáciu TANAPu. Tam sme narazili. To si treba priznať.

Objednávateľ: MOST-HÍD, Trnavská cesta 37, 831 04 Bratislava, IČO: 42171229

Dodávateľ: i-Step communication, s.r.o., Pluhová 10/A, 831 03 Bratislava, IČO: 357 54 281

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Čučoriedky patria medzi naše obľúbené a vyhľadávané ovocie už po celé veky.


5 h

Slovensko sa od polovice septembra zaradilo medzi krajiny, ktoré môžu poskytnúť ľuďom so zdravotným znevýhodnením plnohodnotnú...


5 h

Odpadové hospodárstvo a recyklácia sú historicky najväčšou biznisovou príležitosťou. Nespime na vavrínoch.


INZERCIA 5 h
Skryť Zatvoriť reklamu