SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy

Záhreb, Ostrava či Hévíz. Skvelé cestovateľské zážitky vás nebudú stáť veľa času.

Máte povinností nad hlavu a potrebujete prísť na iné myšlienky? Alebo plánujete s rodinou príjemný predĺžený víkend a hľadáte inšpiráciu? Vyskúšajte naše tipy, vďaka ktorým spoznáte krásne miesta, ktoré sú od Slovenska vzdialené maximálne pár hodín cesty. A ak vám nebude stačiť, naplánujte si na 23. – 26. januára cestu aj na obľúbený veľtrh cestovania ITF Slovakiatour v bratislavskej Inchebe.

Víkend v Záhrebe

Do Chorvátska nemusíte cestovať len za morom. Staré mesto s mladým srdcom – aj tak Chorváti volajú svoje hlavné mesto Záhreb, ktoré láka živou pouličnou atmosférou, kaviarňami, reštauráciami a nákupnými možnosťami. Obzvlášť živo býva na tržniciach, ktorých v tomto meste nájdete viac ako dvadsať. Tá centrálna, Dolac, leží blízko Záhrebskej katedrály, a ochutnať tu môžete skvelé domáce špeciality. Napríklad pôvodný „zagrebački sir“. Nájdete tu tiež čerstvé ryby a plody mora, množstvá zeleniny a ovocia, výborné vína...a aj lahodné pivo. Z Dolaca je to totiž len na skok na Tkalčićevu ulicu plnú útulných aj štýlových barov, pivární a reštaurácií, kde čas plynie pomalšie.

Kúpanie v rádioaktívnom jazere

Či to myslíme vážne? Samozrejme! Jazero Hévíz, obkolesené lesom, sa nachádza pri severozápadnom cípe Balatonu neďaleko mesta Keszthely aje najväčším biologicky aktívnym prírodným jazerom s liečivou termálnou vodou na svete. Voda je navyše jemne rádioaktívna, vďaka čomu zmierňuje bolesť, podporuje regeneráciu buniek a látkovú výmenu. Jazero je geologická rarita, jeho dno je totiž rašelinové, a vyrastajú z neho nádherné lekná. Zaplávať si v ňom môžete celoročne, v lete dosahuje teplota vody 33 – 35 stupňov Celzia, v zime zhruba 26 – 28 stupňov.

Už ste videli ľudskú rybu?

Opäť, žiadny vtip. „Čovječja ribca“, alebo po našom – jaskyniar vodný, je druh obojživelníka, ktorý žije v jaskyni s názvomPostojnska jama v juhozápadnej časti Slovinska. Veľkolepá sieť podzemných tunelov a hál má vyše 24 kilometrov, vďaka čomu je táto jaskyňa druhou najväčšou v Slovinsku. Sprístupnených je síce len 5 kilometrov, no aj tak mnohí Postojnsku jamu považujú za tú najkrajšiu. Pre dokonalý zážitok nevynechajte návštevu blízkeho hradu Predjama, ktorý je ako vystrihnutý z rozprávky o princoch a drakoch.

Trochu industriálu nezaškodí

Trochu z iného súdka. Kúsok za hranicami Slovenska je bývalý priemyselný areál Dolné Vítkovice. Z bývalých železiarní je dnes jedno z najväčších turistických lákadiel Česka. Táto národná kultúrna pamiatka je zapísaná aj v zozname Európskeho kultúrneho dedičstva. V areáli sa nachádza Veľký svet techniky, ale aj kultúrna štvrť Hlubina, ktorá sem láka hudobníkov, grafikov, maliarov a milovníkov umenia a kultúry. Miesto je známe aj vďaka populárnym festivalom Colours of Ostrava či Beats for Love.Moravskoslezský kraj, v ktorom sa areál nachádza, je dokonca partnerom obľúbeného veľtrhu cestovania ITF Slovakiatour v bratislavskej Inchebe, kde na vás od 23. do 26. januára čaká množstvo inšpirácie na jednodňové výlety, ale aj viacdňové zimné či letné dovolenky.

Z bohatej ponuky si budú môcť vybrať exotickí dobrodruhovia, rovnako ako tí, ktorých viac láka slnko, voda a pláž. Tipy na výlety či dovolenky doplnia praktické informácie o doprave, vízach, stravovaní, zdravotnej starostlivosti či poistení.

Atmosféru veľtrhu dotvorí tradičný a veľmi obľúbený festival cestovateľských filmov Bubo bál - Camera Slovakia, ktorý prinesie do Bratislavy najnovšie ulovené zážitky z celého sveta. Nevynechajte ani súbežný veľtrh gastronómie Danubius Gastro a nechajte sa unášať vôňami, chuťami, farbami a zážitkami.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na jeho budúcnosť sme sa opýtali Mareka Mičienku, obsahového manažéra Seduo.sk

5 h

Paneurópska VŠ sa môže pochváliť ďalším úspechom. Absolventi jej fakúlt patria medzi najlepšie zarábajúcich vo svojom odbore.

5 h

Kvôli kríze spojenej s ochorením COVID-19 čelia mnohí naši podnikatelia skutočne ťažkej situácii.

16 h