SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Hot dog, ktorý jazdí s dobou

Od Homéra až po čerpačky. Hot dog má za sebou bohatú cestu k podobe ako ho poznáte dnes.

Hot dog kedysi býval jedlom pre nižšie vrstvy. V posledných rokoch sa stal pochúťkou kulinárskych nadšencov a vyznávačov streetfoodu. Kvalitný hot dog však nájdete aj na čerpacích staniciach. Napríklad na čerpacích staniciach Shell majú v ponuke párok s až 98 % obsahom mäsa. Ako sa z „horúceho psa” stal symbol dnešnej doby? V tomto článku sa vyberieme po jeho stopách.

Srdcom hot dogu je Wurst

Párok v rožku by bol bez párku len obyčajný rožok. Vznik suroviny, bez ktorej by sme inak jedli len „suché pečivo“ siaha podľa niektorých historikov až do obdobia Homérovej Odyssei.V priebehu storočí klobása cestovala po celej Európe a smerovala do Nemecka, krajiny, ktorá si ju privlastnila. Existujú rovno dve verzie o tom, v ktorom z nemecky hovoriacich miest mala vzniknúť. Jedna z nich tvrdí, že pôvod má vo Frankfurte, tá druhá sa spája s Viedňou.

Ako Nemci naučili Američanov jesť „horúceho psa“

V devätnástom storočí bola Európa v pohybe - milióny prisťahovalcov prúdili zo starého kontinentu za oceán. Medzi nimi nemeckí prisťahovalci a - klobásy.

Ako to bolo s úplne prvým párkom v rožku nie je isté napriek tomu, že tejto téme sa venovalo niekoľko vedcov, historikov a akademikov. Podľa jedného z príbehov, úplne prvý hot dog - vtedy ešte nazývaný „klobása jazvečíka“, predal niekedy v 60. rokoch 19. storočia nemecký prisťahovalec z nákupného vozíka v New Yorku.

Podľa inej verzie to bol ďalší nemecký prisťahovalec menom Charles Feltman, ktorý si okolo roku 1870 otvoril prvý stánok s párkami v rožku na ostrove Coney Island.

A nakoniec, za neoficiálneho otca zakladateľa hotdogovej kultúry sa považuje nemecký imigrant Chris Von de Ahe (hoci aj jeho rolu niektorí spochybňujú). Tento podnikavý majiteľ baru a bejzbalového klubu St. Louis Browns vraj priniesol hot dogy na bejzbalové štadióny. A obľúbená pochúťka mala o slávu postarané.

Jedlo prisťahovalcov je aj dnes symbolom pocestných

Rovnako ako v minulosti aj dnes je hot dog najmä masovým pokrmom. Môžete si ho, samozrejme, vychutnať aj v luxusnej verzii. Údajne najdrahší hot dog (podľa záznamu v Guinessovej knihe rekordov) má meno Juuni Ban a stojí 169 dolárov alebo v prepočte 153 eur. Servíruje ho stánok v americkom Seattli a okrem samotného rožku a párku v ňom nájdete kaviár, foie gras alebo hľuzovku. Stánok prijíma rezervácie najneskôr dva týždne vopred.

Ak dávate prednosť klasike no potrpíte si na kvalitu, nemusíte čakať až do najbližšieho streetfoodového festivalu. Hot dog je predsa jedlom pocestných a preto ho nájdete kde? Na cestách. Napríklad čerpacie stanice Shell ponúkajú chutné a kvalitné hot dogy s vysokým obsahom mäsa a bez pridaných konzervantov a glutamátov.

Hot dog klasik s 86 % podielom mäsa nesie dokonca ocenenie Česká chuťovka 2018.

Tak čo? S kečupom alebo horčicou? A aby nebolo málo, tak zákazníci Shell majú na výber ďalšie chutné dresingy: cibuľový, cesnakový, korenistý či chilli...

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za architektonickým unikátom Apúlie cestujte do mestečka Alberobello.


INZERCIA 12. aug

Západoslovenská distribučná prinavráti koridoru pod VVN vedení v Pečnianskom lese prírodný charakter


INZERCIA 11. aug

Aký je rozdiel medzi palivami na čerpacích staniciach a tými, ktoré poháňajú monoposty F1?


11. aug
SkryťZatvoriť reklamu