Keď sa Orlando Bloom rozhodol požiadať o ruku Katy Perry, diamantový prsteň jej nastokol na vyhliadkovom lete helikoptérou. George Clooney zase vložil prstienok pre Amal do škatuľky od zápaliek a požiadal ju, aby zapálila sviečku. Speváčka Pink zase napísala otázku „Vezmeš si ma?“ na transparent počas motokrosových pretekov.
Hollywoodske hviezdy si na veľkolepých a originálnych zásnubách dajú záležať. Slováci však za nimi v ničom nezaostávajú. V pompéznosti ani originalite. I keď romantické lety helikoptérou sú u nás skôr raritou, diamantový snubný prsteň sa stal štandardom, o ktorom sa nediskutuje. O tom, ako žiadajú o ruku Slováci a aké snubné prstene sú najobľúbenejšie, sme sa zhovárali s Kristínou Bolješikovou, predajkyňou českej klenotníckej značky ALO diamonds.
Ako sa teda zasnubujú Slováci? Sú konzervatívni alebo sa neboja prísť s odvážnejšími nápadmi?
Jednoznačne sa neboja. Páni sú pri prípravách na zásnuby takí kreatívni, že by sa o tom dala napísať kniha. Pamätám si napríklad, ako istý zákazník ukryl snubný prsteň do prvého výtlačku knihy, ktorú sám napísal. Iný zase vložil svoj prsteň do kindervajíčka. Snubný prsteň už dokonca visel aj na obojku domáceho miláčika. A hoci požiadať dámu o ruku pokľaknutím pri romantickej večeri je klasika, ktorá bude mať stále svojich prívržencov, dá sa povedať, že Slováci si dávajú záležať na originalite. Chcú, aby žiadosť o ruku bola osobným vyznaním, ktoré má pre oboch špeciálny význam.
Aký najzvláštnejší snubný prsteň ste pre zákazníka vyrábali?
Asi to bol snubný prsteň v tvare žaby. Ale ani prstene už pri zásnubách nemajú monopol. Niektorí páni napríklad žiadajú o ruku so snubnými náušnicami. Fantázii sa medze nekladú. Čím originálnejšia žiadosť, tým viac dáma cíti, že si jej nastávajúci dal záležať. Výber odzrkadľuje aj to, ako muž svoju snúbenicu pozná a do akej miery dokáže vystihnúť jej vkus a osobnosť.
Ako dlho trvá výroba snubného prsteňa na mieru?
V ponuke ALO diamonds sú tisíce zásnubných prsteňov. Ak sa však nenájde ani jeden podľa predstáv, dokážeme ho vyrobiť na zákazku približne do 4 – 6 týždňov. Pravdaže, záleží na dostupnosti drahokamov, zložitosti dizajnu aj na tom, ako veľmi to súri. Už sme vyrobili prsteň aj do dvoch týždňov.
Kto prsteň vyberá? Muž alebo žena?
Kúpa snubného prsteňa je väčšinou pánska záležitosť. Občas však príde pán „na istotu“ aj s dámou, aby si vybrala sama. Predsa len, je to šperk, ktorý bude dáma nosiť celý život. Takže ak sú obaja skôr pragmatické povahy a ani jednému to neprekáža, je to vlastne veľmi praktické riešenie.
Podliehajú aj snubné prstene trendom?
Samozrejme. Kým v posledných rokoch boli najpredávanejšie prstene z bieleho zlata, v poslednom čase rastie záujem o ružové. Postupne sa vracajú aj prstene z tradičného žltého zlata. Aj pri výbere diamantov začínajú byť zákazníci odvážnejší. Už neplatí, že klenot na zásnubnom prsteni musí byť okrúhly a číry. „Muži čoraz častejšie vyhľadávajú bagetový brus, ovál alebo pôsobivý cushion – vankúšik. V kurze sú farebné diamanty: hnedé, žlté, ružové alebo zelené. Keďže sú oveľa vzácnejšie ako číre, klienti chápu ich kúpu aj ako investíciu do spoločnej budúcnosti.
Vyberte si aj vy prsteň, ktorému sa nedá povedať nie, na www.alo.sk