KOŠICE. Týždne plné rozhodovania prežívajú žiaci deviatych ročníkov, práve v týchto dňoch sa rozhodujú, akú strednú školu si vyberú. Stredná odborná škola Košice-Šaca pre nich vo štvrtok pripravila deň otvorených dverí. „Študoval som odbor mechanik-elektrotechnik, ak by som sa mal ešte raz rozhodovať, kam pôjdem na strednú školu, vybral by som si rovnako,“ hovorí minuloročný absolvent Vladislav Vavrák. Dnes študuje na Technickej univerzite. „Veľkou výhodou je množstvo praxe, využíval som ju na súťažiach a teraz aj pri štúdiu. Nemusím sa učiť toľko nového,“ vysvetľuje. Vo štvrtom ročníku s ním firma U. S. Steel podpísala zmluvu o budúcej zmluve, tá mu v prípade dobrých známok na maturitnom vysvedčení garantovala miesto vo fabrike. „Zmaturoval som na jednotky a jednu dvojku, no pred podpisom zmluvy som sa rozhodol ešte študovať, chcel by som si raz založiť vlastnú firmu.“

Majsterka Slovenska
Vladislav sa stretol aj s názorom, že gymnázium je lepšie ako odborná škola, ale s predsudkami nesúhlasí. „Som na rovnakej úrovni s gymnazistami, dokonca na mojom odbore na vysokej škole som voči nim vo výhode, pretože mám technický základ. Keď sa človek snaží a túto školu nefláka, má tie najlepšie predpoklady mať v budúcnosti uplatnenie.“ Bývalému študentovi dáva za pravdu aj Lucia Bobáková, ktorá je tiež absolventkou školy a rozhodla sa využiť ponuku U. S. Steelu. „Po maturite som tam nastúpila ako brigádnička, od septembra som dostala pracovnú zmluvu. Na SOŠ v Šaci som študovala odbor programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení,“ hovorí útla blondínka, ktorá sa stala majsterkou Slovenska v CNC programovaní. „Muži majú voči mne predsudky, aj na škole si ma doberali, ale bola to pre mňa tá najlepšia motivácia. Pracovala som dvakrát toľko, aby som bola dobrá.“

Prihliadajú na monitor
SOŠ Košice-Šaca ponúka študentom šesť študijných a dva učebné odbory. Prijímacie pohovory na študijné odbory pozostávajú z testu z matematiky a slovenského jazyka. Naplánované sú na 11. a 14. mája. „Prihliadame aj na výsledky Testovania 9 u deviatackeho monitoru. Žiak, ktorý dosiahol 90 percent z uvedených predmetov nemusí robiť príjímačky,“ vysvetľuje riaditeľ školy Peter Smolnický. Šikovnosťou svojich študentov sa pýši: „Nezamestnaného absolventa neevidujeme, sú to nedostatkové odbory. Naši absolventi sú kvalitní a v pracovnom procese použiteľní.“

Snaha je finančne odmenená
Úspech ale neprichádza sám, je na ňom potrebné pracovať, škola s takmer šesťdesiatročnou tradíciou vie ako na to. „Kľúčom k úspechu je duálne vzdelávanie. Prváci vo väčšine odborov študujú duálne. V praxi to znamená, že týždeň majú teoretickú výučbu a týždeň prax. V treťom a štvrtom ročníku sa prax vykonáva priamo u zamestnávateľa. Okrem U. S. Steelu máme podpísanú zmluvu s ďalšími firmami, napríklad aj Magnou, ale aj s Technickou univerzitou, kde si študenti rozširujú vedomosti na CNC strojoch.“ Košická hutnícka fabrika poskytuje študentom aj podnikové štipendium. „Všetci naši študenti sú finančne motivovaní. V odbore hutník operátor dostáva každý študent pri nástupe do prvého ročníka náborový príspevok 100 eur, každý mesiac potom dostáva 70 eur. Študenti ostatných odborov dostávajú mesačne 40 eur. Toto štipendium je prehodnocované každý polrok, od druhého ročníka je jeho suma v rukách samotného študenta. Ak nemá dobrý prospech, má neospravedlnené hodiny alebo sa nevhodne správa, suma sa znižuje,“ dopĺňa riaditeľ.
Vzdelanie a výchova
Študenti majú k dispozícii internát, bazén, telocvičňu, posilňovňu, kariérne poradenstvo, medzinárodné certifikáty. Môžu sa zúčastňovať súťaží a predmetových olympiád. „Pod pojmom výchovno-vzdelávací proces u nás nemyslíme len sedenie nad knihami. Študenti vydávajú vlastný školský časopis, ale aj pravidelne darujú krv. Počas dňa otvorených dverí sa ich v mobilnej transfúznej jednotke zastavilo päťdesiat,“ uzatvára riaditeľ.