SME
Sobota, 20. august, 2022 | Meniny má Anabela

Viete aký dôchodok budete mať? Radšej si ho vypočítajte

Na Slovensku funguje 3 pilierový dôchodkový systém už 16 rokov. Väčšina z nás mu však nerozumie.

Podľa prieskumu nadácie Partners z roku 2019, ktorý realizovali pri príležitosti dňa finančnej gramotnosti, je najväčším snom nás, Slovákov, práve lepší dôchodok. Až 2/3 Slovákov si pod tým predstavujú dôchodok vyšší ako 900 € mesačne. Aká je však realita? Priemerný dôchodok je dnes zhruba v polovičnej výške. Aby sme si mohli na dôchodku užívať, musíme sa o to pričiniť sami. Mnohí však nechápu, ako im v tom pomôže sporenie v 2. alebo 3. pilieri.

Vďaka novej 3-pilierovej kalkulačke z dielne DDS Tatra banky a výskumného tímu Univerzity Mateja Bela si môžete vypočítať svoj budúci dôchodok jednoducho na pár klikov. Kľúčovým benefitom kalkulačky je prehľadnosť a jednoduchosť odhadu celkového dôchodku zo všetkých troch dôchodkových pilierov. A to aj napriek tomu, že sa opiera o komplikované výpočty zohľadňujúcom vzdelanie, príjem, vek, ale aj demografický vývoj, odhadovaný vývoj inflácie, trhu práce, a podobne.

Ako správne pracovať s kalkulačkou?

Základným parametrom, ktorý zadávate, je váš aktuálny vek, ukončené vzdelanie a hrubý mesačný príjem. Na základe toho sa vypočíta váš predpokladaný budúci dôchodok. Ďalšou otázkou je, či si sporíte do 2. piliera a ak áno, odkedy? Ak si nie ste istí, informáciu o tom, či máte DSS, by ste mali nájsť aj vo svojej výplatnej páske.

Ak si sporíte v 2. pilieri, máte možnosť získať lepší dôchodok, ako pri klasickom modeli starobného dôchodku. Časť odvodov, ktoré idú štandardne do sociálnej poisťovne, sa totiž odvádza na váš osobný účet v DSS, s ktorou ste uzatvorili zmluvu. Pred dôchodkom teda ani nepocítite, že ste do piliera vstúpili a z výplaty vám neodchádza nič navyše. Peniaze na vašom osobnom účte môžu vďaka zaujímavému zhodnoteniu rásť rýchlejšie, ako narastú starobné dôchodky.

Bez individuálneho sporenia to nepôjde

Na to, aby ste si zabezpečili lepší dôchodok, vám zvyčajne prvé 2. piliere nestačia. Vo väčšine prípadov vám zabezpečia dôchodok vo výške 40-50% vášho aktuálneho príjmu. To by pre vás znamenalo, že na dôchodku musíte znížiť svoj životný štandard na polovicu. A práve preto je tu aj 3. pilier. Otvorením doplnkového sporenia na dôchodok sa vám zriadi váš osobný účet, kde platí že všetky úspory sú predmetom dedenia. Príspevky do 3. piliera si však posielate sami. Nová dôchodková kalkulačka vám pomôže vypočítať, koľko si vzhľadom na váš vek máte odkladať, aby ste si zabezpečili vami preferovaný celkový príjem na dôchodku.

Niektorí zamestnávatelia poskytujú ako benefit zamestnancom aj príspevok do DDS. Ak naň máte nárok, máte veľkú výhodu. Nasporíte si viac. Zabezpečiť si lepší príjem na dôchodku potrebuje každý, lebo budúcnosť sa nedá odložiť.

Ak už si v 3. pilier sporíte, v kalkulačke kliknite na „Vypočítať lepší dôchodok s III. pilierom“ a zadajte výšku svojho príspevku, príspevku zamestnávateľa a aktuálny stav konta. V DDS Tatra banky sa všetky informácie o sporení a odhadovaný doplnkový dôchodok dozviete z mobilnej aplikácie alebo internet bankingu. Tretí pilier si môžete do výpočtu zahrnúť, aj keď ho ešte nemáte, ale plánujete si ho zriadiť. Vtedy uvediete stav konta 0 € a nastavíte len výšku budúcich príspevkov.

Pokiaľ sa vám výsledná výška budúceho dôchodku nepozdáva, môžete si ju upraviť na vami preferovanú sumu posunutím slidera umiestneného pri zobrazenej výške dôchodku. Následne sa vám upraví výška príspevku v 3. pilieri na sumu, akú by ste si mali odkladať, ak chcete mať dôchodok podľa svojich predstáv.

Za prvý týždeň si komplexný dôchodok cez novú dôchodkovú kalkulačku vypočítalo viac ako 25 000 ľudí. A ako ste na tom vy?

Vypočítajte si, aký bude váš budúci dôchodok.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pripravené sú hodnotné ceny, tombola aj bohatý sprievodný program.


INZERCIA 13 h

50 percent áut, ktoré boli registrované pred embargom, je stále funkčných.


INZERCIA 19. aug

Hyundai chce spojiť ľudí v záujme trvalej udržateľnosti.


INZERCIA 19. aug
SkryťZatvoriť reklamu