SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Liek na Parkinsonovu chorobu sa možno bude skúšať na Slovensku

Rozhovor s neurológom MUDr. JÁNOM NECPÁLOM, lekárom oddelenia neurológie Nemocnice Zvolen.

Aká je z Vášho pohľadu aktuálna situácia vo výskyte Parkinsonovej choroby na Slovensku čo sa týka frekvencie výskytu, vekového priemeru, pohlavia pacientov?

Počet pacientov na Slovensku, ktorí trpia Parkinsonovou chorobou, môžeme iba odhadnúť. Pravdepodobne nie je väčší alebo menší ako v okolitých európskych krajinách. Odhaduje sa, že na Slovensku žije okolo 15 tisíc pacientov s Parkinsonovou chorobou. Začína typicky okolo 60-tky a jej incidencia sa zvyšuje s vekom. Zriedkavo však môže začať aj v pomerne mladom veku, a to pred 40-tkou, alebo i skôr. Choroba postihuje rovnako mužov ako aj ženy, snáď s miernou prevahou mužov.

Čo presne sa vie o príčinách výskytu Parkinsonovej choroby?

Parkinsonova choroba je neurodegeneratívna choroba a ,bohužiaľ, vo veľkej väčšine prípadov nevieme, čo ju skutočne spôsobuje. Pravdepodobne ide o komplex viacerých faktorov na biochemickej a bunkovej úrovni, ktoré vedú k spusteniu neurodegeneratívneho procesu. Tieto zmeny môžu urýchliť niektoré situácie, ako je úraz alebo operácia s celkovou anestéziou. Takýchto prípadov je ale málo. Iba v malom percente dokážeme vystopovať dedičný faktor. Tento sa však na Slovensku zatiaľ veľmi ťažko testuje.

Zúčastňujete sa viacerých medzinárodných výskumov Parkinsonovej choroby. Čoho presne sa týkajú?

Väčšinou pracujem na niekoľkých projektoch súčasne. Z tých, ktoré sa týkajú Parkinsonovej choroby, spomeniem americkú a európsku medzinárodnú štúdiu ohľadne klinických škál venujúcich sa mimovoľným pohybom pri Parkinsonovej chorobe (tzv. dyskinézy). Vrátane niektorých ďalších centier zo Slovenska a okolitých krajín som zapojený do rozsiahleho Londýnskeho projektu ohľadne genetických analýz pacientov s Parkinsonovou chorobou a inými typmi parkinsonizmu. V blízkej dobe sa u nás pravdepodobne bude črtať klinické skúšanie nového lieku na Parkinsonovu chorobu pod vedením spoločnosti zo Spojených štátov.

Ako sa ste sa stali súčasťou týchto medzinárodných tímov?

Do medzinárodných projektov som často „namočený“ po nejakej dobrej referencii od našich slovenských kolegov, alebo si ma spoločnosti vyhľadajú. Podobne je tomu aj ohľadne slovenských štúdií. V tomto čase organizujem paralelne dve multicentrické slovenské štúdie ohľadne parkinsonizmu. Jedna z nich sa bude týkať aktívneho vyhľadávania pacientov s Parkinsonovou chorobou v spolupráci so sieťou praktických lekárov v rôznych regiónoch Slovenska.

Dá sa robiť seriózny výskum teda aj na Slovensku?

Myslím, že sa u nás nájde niekoľko vynikajúcich lekárov, ktorí majú srdce pre túto oblasť neurológie, a ktorých výsledky sú hodné celosvetového merítka. V našej oblasti nechýba kreativita a entuziazmus. V porovnaní s mnohými zahraničnými krajinami sú naše finančné a materiálne-technické možnosti obmedzenejšie, čo však neznamená, že sa seriózny výskum u nás nerobí.

Ako prebieha vo všeobecnosti prebieha klinický výskum?

Existuje viacero typov klinického výskumu. V prípade, že sa študuje napríklad nové liečivo na danú chorobu, hovoríme o intervenčnom výskume. Neintervenčný výskum zase študuje rôzne prejavy a charakteristicky ochorenia za istých podmienok (napríklad vplyv depresie na kvalitu života u pacientov s Parkinsonovou chorobou a pod.). Klinické štúdie so zameraním skúmať nový liek pre dané ochorenie pozostávajú z viacerých fáz, počas ktorých sa testuje jednak efekt, jednak bezpečnosť lieku. Iba menšia časť nových liečiv sa v skutočnosti dostane na trh a stane sa z nich liečivo, ktoré môžu pacienti užívať. Od prvej fázy výskumu až po registráciu liečiva a uvedenie na trh prebehne často vyše desať rokov. Výskum môže prebiehať iba v jednom centre, alebo vo viacerých, často medzinárodne (multicentrický výskum). Pacienti musia byť oboznámení so všetkými podrobnosťami ohľadne výskumu a musia s ním písomne súhlasiť. Vedeckí pracovníci sa musia počas celého výskumu držať prísnych pravidiel vypracovaného klinického protokolu.

Akú budúcnosť odhadujete čo sa týka liečby Parkinsonovej choroby?

Za posledné dve desaťročia sa pohľad na liečbu Parkinsonovej choroby v mnohom zmenil, a to k lepšiemu. Ide najmä o invazívne liečebné možnosti, ktoré pacienti s pokročilou formou tejto choroby nemali k dispozícii. V tejto sfére sa vyvíjajú vo svete nové technológie (napríklad MR navigovaná liečba ultrazvukom a iné) a skúšajú sa nové lieky. Tieto možnosti sa pravdepodobne časom dostanú na všedný trh a budú raz slúžiť pacientom aj u nás na Slovensku. Každý pokrok však vyžaduje dostatok času na jeho preskúšanie, a tak musíme byť trochu trpezliví.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu