SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Môže nám hroziť nedostatok potravín, varujú farmári

Koronavírus môže tvrdo postihnúť poľnohospodárov. Následne aj spotrebiteľov.

Farmári zaviedli tvrdé opatrenia na všetkých družstvách.Farmári zaviedli tvrdé opatrenia na všetkých družstvách.

Aj preto slovenskí družstevníci apelujú na ľudí, aby sa správali zodpovedne, dodržiavali opatrenia, karanténu, či nosili ochranné pomôcky. Sami na družstvách prijali veľmi tvrdé obmedzenia, ktoré majú eliminovať prípadné šírenie nákazy. „Jar je pre nás jedno z najkľúčovejších období v roku. Začíname práce na poliach. V prípade, ak by došlo k ochoreniu alebo nútenej karanténe pracovníkov družstiev, nebude mať kto zasiať úrodu, prípadne sa postarať o zvieratá. A to môže mať fatálne následky na budúcu spotrebu poľnohospodárskych produktov,“ upozorňuje Tomáš Kohút, generálny riaditeľ skupiny SANAGRO. Tá združuje 10 fariem na západnom a strednom Slovensku a zamestnáva približne 300 ľudí.

SANAGRO: Reálny je nedostatok potravín

Napriek tomu, že dnes je potravín dostatok, postupne sa šíriaci koronavírus môže produkciu v agrosektore ovplyvniť z hľadiska nadchádzajúcich mesiacov. Ak poľnohospodári teraz nezasejú, prípadne nebude mať kto pracovať na poliach a zbierať úrodu, v budúcom roku môžu mať slovenskí spotrebitelia nedostatok farmárskych produktov. To môže následne ovplyvniť aj ich cenu na trhu.

Horšia situácia môže nastať v živočíšnej výrobe, pričom tento stav bude viditeľný okamžite. „SANAGRO, konkrétne hlohovecká spoločnosť Food Farm patriaca do našej skupiny, je jedným z najväčších producentov mlieka na Slovensku. Mesačne priamo z našich fariem dodáme spracovateľom 1,15 milióna litrov mlieka, pričom odbytová spoločnosť z nášho portfólia LUKRA Slovakia až 1,8 milióna litrov. Už dlhší čas bojujeme s nedostatkom ľudí v živočíšnej výrobe a s byrokraciou pri zamestnávaní ľudí zo zahraničia. Ak prídeme o dojičky, zvieratá nebude mať kto pripojiť na dojacie prístroje,“ opisuje Tomáš Kohút zo SANAGRA. Navyše, takáto situácia mô že podľa neho viesť k zápalovým procesom u zvierat a k ich následnému úhynu. „Pri dodávkach mlieka sa prioritne sústredíme na slovenských spracovateľov so slovenským vlastníkom v pozadí. Výpadok na zmenách či úhyn zvierat by mali fatálny dosah na chod fariem, zamestnanosť a sekundárne aj na chod a ekonomiku mliekarní.“

Zatvorené hranice spôsobia problém

Okrem problémov v samotnej výrobe môže nezodpovednosť ľudí spôsobiť tvrdšie reštrikcie zo strany štátu. Hoci dnes zostávajú hranice otvorené pre dovoz tovaru zo zahraničia, ďalšie šírenie nákazy by mohlo viesť k ich úplnému uzatvoreniu.„Jarné osivá sa vozia na náš trh priebežne, no tento stav sa môže zmeniť z hodiny na hodinu. Následne môže vzniknúť otázka včasnej dodávky hnojív a včasnej aplikácie ochrany plodín. Väčšina prípravkov sa totiž dováža zo zahraničia. Snažíme sa teda v tomto smere pripraviť na krízovú situáciu. V takom prípade by slovenskí poľnohospodári neboli schopní dopestovať dostatočnú úrodu,“ dodáva Tomáš Kohút, generálny riaditeľ skupiny SANAGRO.

Netýka sa to však len dovozu osív a hnojív. Poľnohospodári dnes na zber úrody využívajú prevažne služby externých firiem. To znamená, že v prípade úplnej uzávery hraníc by slovenské družstvá mali veľký problém aj so samotným zberom plodín.

Nedostatok ľudí

Už dnes trpí agrosektor nedostatkom ľudí, v celom odvetví pracujú len 4 percentá ľudí. V oblastiach, ktoré sú priemyselne silné, chýbajú domáci a prácu zväčša zastávajú pracovníci zo zahraničia. To je prípad hlohoveckej Food Farm, ktorá má vo svojom okolí silné podniky zamerané na automotive, kde si väčšina ľudí hľadá prácu. Zatvorenie hraníc tak môže ovplyvniť poľnohospodárov aj v tomto smere.

Tvrdé opatrenia

Skupina SANAGRO preto pripravila súhrn krízových opatrení pre rastlinnú i živočíšnu výrobu, aby eliminovala prípadné problémy. Pracovníkov rozdelila do mikrotímov a ľudí z dojární do malých skupín na jednotlivé zmeny, aby sa zamedzilo ich osobnému kontaktu. Dojičky zároveň nesmú prichádzať do kontaktu s ostatnými zamestnancami. Družstvá tiež zaistili špeciálne provizórne šatne na prezliekanie. Zmeny sa striedajú až po dlhšom časovom odstupe – zaistí sa tak riadne vyvetranie a vydezinfikovanie priestorov. „Musíme urobiť všetko pre to, aby sme ochránili našich zamestnancov. Na základe akútneho nedostatku ochranných pomôcok aj respirátorov si naši pracovníci z vlastnej iniciatívy ušili rúška,“ uzatvára Tomáš Kohút, generálny riaditeľ skupiny SANAGRO.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky

Stojí za ňou brandingová agentúra GALTON Brands

Tlačové správy

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon pre Slovensko a Českú republiku v segmente dioptrických skiel.

Tlačové správy

Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie

Nečakané rozšírenie koronavírusu postavilo populáciu a taktiež rôzne priemyselné odvetvia pred výzvy v mnohých oblastiach života.