SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Nabijeme svet energiou

Clarios má v Bratislave globálne ambície, vsádza na batérie.

Juraj Barus - riaditeľ Clarios Global Business Services na SlovenskuJuraj Barus - riaditeľ Clarios Global Business Services na Slovensku

O NAJNOVŠOM CENTRE ZDIEĽANÝCH SLUŽIEB V BRATISLAVE ROZPRÁVA RIADITEĽ CLARIOS GLOBAL BUSINESS SERVICES NA SLOVENSKU JURAJ BARUS.

Donedávna ste boli súčasťou Johnson Controls, prečo ste sa osamostatnili?
Už v roku 2011 spoločnosť Johnson Controls vo svojom bratislavskom biznis centre otvorila divíziu automobilových batérii. V roku 2017 sa presťahovala do modernej budovy na Pribinovej ulici v Bratislave. Vlani, presne 1. mája sme sa osamostatnili pod značkou Clarios. Malo to dve výhody. Po prvé, odnášame si inovatívne DNA z Johnson Controls. To je 130 ročná história inovácií na celom svete a inštitucionálna pamäť fungovania na Slovensku. Po druhé, ťažíme z toho, že Slovensko je automobilová veľmoc a elektromobilita bude hlavnou témou najbližších rokov a desaťročí.

Takže spoločnosť bude riešiť najmä batérie do automobilov?
Presne tak, o tom je Clarios. Treba si uvedomiť, že to nie je malá operácia. Clarios má celosvetovo 56 výrobných, recyklačných a distribučných centier a spolu viac ako 16 tisíc zamestnancov, z toho na Slovensku dvesto. Clarios pracuje na batériách pre všetky typy vozidiel, ktoré poháňajú každé tretie auto na svete. Sme lídri na trhu, v oblasti technológií batérií pokrývame tretinu celosvetovej produkcie. Preto som hrdý, že centrum zdieľaných služieb rastie práve v Bratislave.

To vyzerá, že vás čaká dynamický rok.
Nepochybne sa nudiť nebudeme (smiech). Oproti ďalším centrám zdieľaných služieb pôjdeme na vyššiu rýchlosť. Čaká sa od nás veľa, latku sme si nastavili vysoko a nebudeme ju podliezať. To sa týka zamestnancov, aj ambícií. Najprv k tomu druhému. Clarios stavia na inovácie, autobatérie potrebujú vyššiu kapacitu, hlad po energií v autách je veľký. Niečo o tom vieme. Na našich batériách funguje BMW, Toyota, Wal-Mart a Sears, lítium-iónové články a kompletné batériové systémy na pohon hybridných a elektrických vozidiel nájdete napríklad v autách Ford Fusion alebo Daimler S-Class 400.

Kvalita a kapacita však nie je všetko, batérie nemajú dobrú povesť kvôli negatívnym dopadom na životné prostredie.
Áno, presne preto sme stavili na inovatívne riešenie a urobili z našich batérií azda najviac recyklovaný spotrebný výrobok na svete. Naše batérie sú vyrobené z 80 percent recyklovaných materiálov, ale to nie je všetko. Až 99 percent z nich je možné obnoviť, zrecyklovať a pretvoriť, takže sme o 90 percent znížili emisie energie a skleníkových plynov pri výrobe. Mnohí o obmedzovaní uhlíkovej stopy len roz-právajú, my máme výsledky. Napríklad v roku 2017 sme celosvetovo zrecyklovali viac ako 8000 batérií za hodinu. Sme v princípe jeden z najväčších recyklátorov na svete. Ak používate batérie značiek Varta, Optima, Mac, Delkor, LTH alebo Heliar, vďaka Clariosu máte svoju uhlíkovú stopu poznateľne tenšiu.

V Bratislave teda rastie centrum služieb, ktoré bude v niečom skutočne globálnou centrálou?
Nebojím sa to povedať, ale áno. Nesieme zodpovednosť, ktorá je v našich končinách vysoko nadštandardná. Z Bratislavy riadime všetky Clarios centrá po celom svete a vedieme projekty s vplyvom na celú spoločnosť.

Globálne ambície znamenajú, že bude záujem o talenty?
Určite ich budeme potrebovať viac, teraz viem hovoriť o náraste 80 ľudí. V Bratislave chceme mať špičkových odborníkov vo finančnej oblasti, ktorí sa neboja zahryznúť do projektov v regióne, aj globálne. Chceme vytvárať pracovné miesta s pridanou hodnotou, od IT architektov po seniorné finančné role.

Čím chcete talenty získať a udržať?
Každému, kto sa nebojí globálnych výziev a inovácií chceme pomáhať individuálne rásť a ochutnať si našu filozofiu. Chystáme celú sériu tréningov a vzdelávania, dokonca spúšťame vlastnú Clarios Finance Academy, ktorá našich ľudí pripraví na veľké výzvy vo finančníctve, účtovníctve, obchode, audite a v manažovaní interných procesov. Schopnosť rásť bude kľúčová, ale samozrejme, ponúkame aj benefity priamo na pracovnej ploche. Naša budova je moderná a v centre mesta. Máme tu materskú školu, fitness centrum, aj jedáleň.

Takže work-life balance?
Ako som povedal, v životnom prostredí Clarios udáva tempo, preto latku nepodlezieme ani na pracovisku. Ja sám pôjdem príkladom. Chceme, aby sa tu ľudia cítili dobre, pestovali tu zdravý životný štýl a mali aj voľný čas pre seba a rodinu. Poskytujeme flexibilný pracovný čas, trinásty plat a odmeny pri životných jubileách. Zároveň zavádzame najkomplexnejší systém celoročnej starostlivosti o zdravie našich zamestnancov. Tento balíček zahŕňa rôzne cvičenia, prednášky a workshopy, no najmä individuálne konzultácie a lekárske vyšetrenia priamo na pracovisku, ktoré sú ladené tematicky podľa ročného obdobia a potrieb zamestnancov. V práci máme jazykové kurzy, jógu, športové tréningy, veľa ovocia a nápojov zadarmo. Dokonca sa dá u nás aj zaparkovať, elektrické auto je samozrejme výhodou, ale zatiaľ nie podmienkou (smiech).

O SPOLOČNOSTI CLARIOS:

Clarios je svetovým lídrom v oblasti pokročilých riešení pre skladovanie energie. Máme radi batérie, dobíjame ich inováciami, staviame ich z recyklovaných materiálov a recyklujeme ekologicky. Naša spoločnosť vznikla 1. mája 2019 odčlenením od Johnson Controls, kde predtým fungovala ako divízia Johnson Controls Power Solutions. Clarios chce byť partnerom pre zákazníkov, ktorí majú zvýšený dopyt po inteligentných riešeniach, a to v globálnej mierke. Našich 16 tisíc zamestnancov vyvíja, vyrába a distribuuje portfólio rozvíjajúcich sa technológií autobatérií pre prakticky všetky druhy vozidiel, ktoré jazdia po svete. Naše technológie prinášajú jedinečne udržateľný výkon novej generácie a do každodenného života dávajú spoľahlivosť, bezpečnosť a pohodlie. Našou filozofiou je dodávať pridanú hodnotu na každom stupni dodávateľského reťazca, aby sme prispievali k rastu komunít, ktorým slúžime a chránili planétu, na ktorej všetci žijeme.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?

Januárové číslo biznisového mesačníka INDEX je už v predaji.

Tlačové správy

MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky

Stojí za ňou brandingová agentúra GALTON Brands

Tlačové správy

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon pre Slovensko a Českú republiku v segmente dioptrických skiel.