SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Aj napriek koronavírusu vyrážajú farmári na polia

O problémy sa družstvám postaral nielen koronavírus, ale aj teplá zima a jej neobvykle rýchly koniec, tvrdí spoločnosť SANAGRO.

(Zdroj: Sanagro)

Tvrdia to vedúci fariem patriacich pod poľnohospodársku skupinu SANAGRO, ktorá združuje 10 podnikov na západnom a strednom Slovensku. „Zima bola veľmi mierna, takmer bez snehovej pokrývky a dlhodobejších mrazov. Aktuálne vyčísľujeme straty, ktoré sa môžu pohybovať v desiatkach tisícoch eur na každej farme,“ vraví Tomáš Kohút, generálny riaditeľ SANAGRO.

Úrodu ničia hraboše

Skupina podniká v troch regiónoch – Turiec, Senica a Hlohovec. Vo všetkých lokalitách bola situácia rovnaká. „V poľnohospodárstve pôsobím vyše 30 rokov, no takúto slabú zimu som ešte nezažil. Hoci stav ozimín je dobrý, ťažkosti nám spôsobila vysoká zver, ktorá sa celú zimu sústreďovala na poliach a vypásala predovšetkým porasty ozimnej repky, kde očakávame o 20 až 30 % menej repky olejnej ako v minulom roku,“ reaguje Ján Virteľ, hlavný agronóm družstiev spoločnosti SANAGRO nachádzajúcich sa v regióne Turiec.

Problémom aj podľa Ľuboša Iršu z regiónu Senica je práve vysoká zver, teda daniele a diviaky, ktoré sa bežne v zime v lese kŕmia bukvicami a žaluďmi, avšak počas teplých zimných mesiacov nájdu potravu aj na poliach, a preto ju hľadajú prioritne tam. „Úrodu však ničia aj hraboše, ktoré nemajú potrebu sťahovať sa z polí. Kým v minulosti ju ničili najmä v lete, v súčasných teplých zimách je tomu tak aj v zime. Potrebovali by sme pružnejšiu zmenu legislatívy. Tá súčasná neumožňuje plošnú aplikáciu prípravkov na ich elimináciu,“ dodáva Daniel Antalík, ktorý sa stará o farmy skupiny SANAGRO v hlohoveckom regióne.

Len na upresnenie: v súčasnosti je možná aplikácia prípravkov ručne – vkladaním do nôr. Podľa SANAGRA je však nepredstaviteľné, aby takýmto spôsobom aplikovali prípravky na ploche 14-tisíc hektárov ornej pôdy, ktorú skupina obhospodaruje.

SANAGRO: Nastáva radikalizácia počasia

To ale nie je jediný problém. V prípade, že v zime nevymrznú choroby a škodcovia ako nosáčiky, ligurčekovia či vošky, ich vajíčka žijú v pôde i na rastlinách. Poľnohospodári hovoria o akejsi radikalizácii počasia, striedajú sa časté obdobia sucha s obdobiami dažďov. Očakávajú preto, že rastliny budú po zime napadnuté hubovými chorobami, a to nielen pre jej teplý priebeh, no najmä v dôsledku výdatných zrážok. Musia sa preto pripraviť na zvýšené investície najmä do ochrany v objeme približne 40 EUR na jeden hektár poľnohospodárskej pôdy určenej na pestovanie plodín.

Ešte vyššie náklady môžu očakávať farmy nachádzajúce sa v ekologickom režime. „Zvíťaziť nad chorobami prírodnou cestou je vždy náročnejšie a nákladnejšie. Sme na to pripravení. Budeme robiť všetko preto, aby sme úrodu zachránili. V súčasnosti čakáme na ustálenie počasia, aby sme mohli začať siať. Technicky sme pripravení, no na každej farme potrebujeme aspoň jeden celý týždeň stabilného počasia bez dažďa na to, aby sme zasiali takzvané jariny,“ pripomína Ľuboš Irša, ktorý riadi eko farmu BOS-POR Agro skupiny SANAGRO pri Senici. Podotýka pritom, že viacerí poľnohospodári sa už v dôsledku počasia uchýlili aj k tomu, že niektoré jarné rastliny sejú už na jeseň, nakoľko im teplá zima neprekáža.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky

Stojí za ňou brandingová agentúra GALTON Brands

Tlačové správy

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon pre Slovensko a Českú republiku v segmente dioptrických skiel.

Tlačové správy

Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie

Nečakané rozšírenie koronavírusu postavilo populáciu a taktiež rôzne priemyselné odvetvia pred výzvy v mnohých oblastiach života.