SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Mária Tóthová Šimčáková: Internet môže byť nebezpečným miestom

Deti trávia viac času v online svete. Naučte ich používať internet zodpovedne.

Celý svet je kvôli pandémii koronavírusu hore nohami. Najmä pre rodičov nemusí byť táto situácia vôbec jednoduchá. Svoje pracovné aktivity musia skĺbiť so starostlivosťou o zábavu aj vzdelávanie svojich detí. Školy prešli na systém domácej výučby, ktorý si aj od rodičov vyžaduje nemalý podiel angažovanosti. Deti sú väčšinu času zatvorené doma a tak ich to prirodzene ťahá tráviť v digitálnom svete viac času. Okrem nevyhnutného času vyhradeného na školské a vzdelávacie aktivity tu hľadajú zábavu a kontakt s rovesníkmi či členmi rodiny, s ktorými sa momentálne nemôžu stretnúť osobne. Efektívnou pomôckou pre rodičov, ktorí chcú ich pobyt v online svete regulovať a nastaviť pravidlá čo najbezpečnejšie, môže byť stránka www.detinanete.sk, ktorá je plná tipov, ako deti v tejto oblasti ochrániť a zaujať ich okrem hier aj edukačnými aktivitami.

Vyše 30 % detí sa stalo obeťou nenávisti na internete

V súčasných podmienkach trávia deti v digitálnom svete porovnateľné množstvo času ako počas prázdnin. Podľa prieskumu Centra pre podporu neformálneho vzdelávania počas voľných dní, ako sú víkendy a sviatky, trávi na internete 38,64 % respondentov 2-5 hodín. Najčastejšou aktivitou je chatovanie a po nej pozeranie videí. Až 1 208 dotazovaných uviedlo, že pozná riziká a ohrozenia spojené s používaním internetu. Z toho 275 respondentov to však neberie pri používaní internetu do úvahy. Aj napriek tomu, že väčšina opýtaných pozná nástrahy a riziká internetu, 30,43 % dotazovaných uviedlo, že sa niekedy stali obeťou nenávistných prejavov. Podľa ďalšieho prieskumu Rady mládeže Slovenska o mediálnej gramotnosti až 93 % mladých ľudí vo veku 15 až 24 rokov čerpá informácie z blogov a 83 % zase z príspevkov na sociálnych sieťach.

Ako zvládnuť karanténu s deťmi

Karanténa a s ňou súvisiace obmedzenia nie sú náročné iba pre dospelých. Veľmi intenzívne ich vnímajú aj deti. Nebojte sa s nimi o tom rozprávať. Platí pravidlo, že čím viac budú rodičia v pohode, tým viac pomôžu deťom toto obdobie zvládnuť. „Dávajte im informácie, ktoré sú potrebné a nevyhnutné podľa veku. Malým deťom skôr popisujeme správanie, ktoré od nich potrebujeme, keďže oni potrebujú napodobňovať a opierať sa o náš vzor. Starším deťom do 10 rokov popíšeme primerane veku situáciu a snažíme sa im dať informácie, ktoré pochopia vzhľadom na svoje vedomosti. Tínedžeri si veľa informácií zháňajú už sami a hlavne na internete. Tam len veďte dialóg o ochrane a správnych zásadách správania,“ vysvetľuje psychologička a garantka programu Deti na nete, Mária Tóthová Šimčáková.

Digitálne rodičovstvo a preventívna ochrana detí

Úlohou rodičov je pripraviť deťom harmonogram domáceho fungovania. Koľko času majú venovať školským povinnostiam a ako dlho sa môžu venovať oddychu či zábave na internete. „V dnešnej dobe sa deti pasujú s tým, čo sa deje. Potrebujú podporu emočne dostupných rodičov, jasne definované hranice a vedenie, zodpovednosť a povinnosti, vyváženú stravu a dostatok spánku. Samozrejmosťou je tiež pohyb vo vnútri a v rámci možností aj pobyt vonku, aj keď minimalizovaný. Dôležitá je tiež sociálna interakcia s rodičmi a inými ľuďmi okolo seba aspoň cez obrazovky a sociálne siete,“ vysvetľuje psychologička. Zaujímavé a obohacujúce aktivity, ako deti zabaviť a zároveň poučiť, nájdete na stránke www.detinanete.sk. Slúži rodičom, pedagógom či širokej verejnosti ako zdroj informácií zameraných na preventívnu ochranu detí a mládeže pred nástrahami internetu a pripomína dôležitosť témy digitálneho rodičovstva. Veľkou pomocou môže byť aj 10 zásad, ktoré by mal poznať každý rodič, aby bol pre svoje dieťa dobrým príkladom v pracovaní s technológiami. V prehľadnej brožúre zase nájdete kľúčové informácie na základe odporúčaní detskej psychologičky.

Online aktivity, ktoré zabavia aj poučia

Zaujať menšie či školopovinné deti je niekedy ťažkou úlohou. Pomocníkom môžu byť kooperatívne hry, pri ktorých sa zabavíte vy aj vaše deti a zároveň rozvíjate vzájomnú komunikáciu. Zaujímavou činnosťou sú aj testy, ktoré u detí preveria, či na internete netrávia príliš veľa času a otestujú ich digitálnu gramotnosť. Vzdelávacie komixy školopovinným deťom ukážu, že internet nie je iba o chatovaní, video rozhovoroch či hraní počítačových hier. Vysvetlia im, ako zaobchádzať s internetom, aby neublížili svojim neuváženým správaním sebe, ani ostatným.

Nájsť spoločnú reč s tínedžermi je často ťažkým orieškom. Neraz majú záujem iba o chatovanie na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi. Dosah rodičov na násťročné deti sa zmenšuje a môžu si iba domýšľať, čo sa deje za zatvorenými dverami detských izieb. Rozprúdiť debatu o nebezpečenstve technológií môžu rodičia začať aj prostredníctvom videí etického hackera Wizarda. Ten pomáha mladým dospievajúcim zorientovať sa v digitálnom svete. Na základe bežných príbehov, s ktorými sa stretáva každý tínedžer v škole alebo v spoločnosti priateľov, ukazuje príklady hrozieb, ktoré striehnu na internete. Sú nimi napríklad kyberšikana, zneužitie telefónu či fotografií, závislosť na internete alebo falošné profily.

Ďalšie dobré tipy na ohľaduplnosť aj vo využívaní telekomunikačnej siete, benefity pre zákazníkov, ktoré umožnia zostať v spojení s blízkymi a všetky opatrenia a formy pomoci Orangeu a Nadácie Orange v súvislosti s aktuálnou situáciou nájdete na www.orange.sk/spoluazodpovedne .

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  2. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  3. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  7. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 571
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 377
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 972
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 670
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 299
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 2 133
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 052
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 037
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

LESY SR úspešne ukončili kompletnú rekonštrukciu lesnej cesty na Poľane.


6 h

Viete že vitamín Cg* je stabilnejší a šetrnejší k pokožke než bežný vitamín C?


INZERCIA 17 h

Hypotéku môžete žiadať už aj digitálne. Ušetríte čas aj peniaze


INZERCIA 17 h

Viete, kde sa liahnu čajky, ktoré vidíte na prechádzke či cyklotúre pri Dunaji?


INZERCIA 17 h
SkryťZatvoriť reklamu