SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Farmári bijú na poplach. Koronavírus ohrozuje prvý zber

Prvá žatva má prísť začiatkom júla, a teda v čase kulminácie koronavírusu. Poľnohospodári žiadajú výnimku pre príchod kombajnov.

Spoločnosť SANAGRO, ako aj ďalší farmári upozorňujú, že je nutné pustiť bez problémov na naše územie kombajnistov z okolitých krajín. Spoločnosť SANAGRO, ako aj ďalší farmári upozorňujú, že je nutné pustiť bez problémov na naše územie kombajnistov z okolitých krajín. (Zdroj: SANAGRO)

Slovenskí poľnohospodári vyzývajú vládu na urýchlené riešenie problému so zberom prvej úrody. Začať sa má v priebehu júla, teda v čase očakávanej kulminácie pandémie koronavírusu. Aby sa však s prácami mohlo vôbec začať, je nutné umožniť bezproblémový príchod pracovníkov a techniky zo zahraničia, bez ich okamžitého umiestnenia v štátnej karanténe. „Rovnako ako my, tak aj veľa ďalších slovenských farmárov realizuje zberové práce prostredníctvom českých či maďarských firiem, ktoré disponujú dostatkom fuknčných kombajnov i obslužného personálu, a s ktorými už roky takto spolupracujeme. Na začiatku leta, teda počas kulminácie koronavírusu, však môže byť presun techniky z Českej republiky na Slovensko výrazne obmedzený až nemožný, čo môže vážne ohroziť zberové práce,“ varuje Tomáš Kohút, generálny riaditeľ poľnohospodárskej skupiny SANAGRO. Ide o skupinu, ktorá združuje 10 fariem na západnom a strednom Slovensku a obhospodaruje 14-tisíc hektárov ornej pôdy.

SANAGRO: Vláda musí urýchlene konať

V súvislosti s potrebou riešenia tejto situácie, ktorá môže v júli a auguste nastať, vyzvali slovenskí poľnohospodári Vládu SR na jej urýchlené riešenie. Už koncom marca predložili farmári krízovému štábu ministra pôdohospodárstva požiadavku súvisiacu so zabezpečením zberu úrody. Doposiaľ však nedostali žiadnu konkrétnu odpoveď. Majitelia družstiev preto žiadajú, aby sa tejto téme začal venovať aj permanentný krízový štáb, ktorý okrem iného rieši aj otázky týkajúce sa zabezpečenia potravín na našom území. Hrozí, že ak naša vláda nezabezpečí príchod kombajnistov a ich technik z Českej republiky, či Maďarska, veľká časť úrody zostane na poliach alebo sa zozbiera neskoro, čo zas bude mať zásadný vplyv na kvalitu.

„Podľa môjho názoru veľká časť slovenských fariem nedisponuje takým objemom techniky a v takom technickom stave, ktorý by postačoval na kompletný zber úrody v potrebnom čase a požadovanej kvalite ,“ tvrdí generálny riaditeľ skupinySANAGRO. Podľa SANAGRO to súvisí s efektivitou, ktorú prináša nákup takejto techniky. „Kombajn je jednoúčelový stroj, ktorý na efektívne ekonomické využitie musí byť plne využitý minimálne 2 mesiace v roku, čo spoločnostiam umožňuje len vzájomná kooperácia v rámci V4. Technika je využitá pri „postupnej žatve“, kedy kombajny začínajú na juhu a presúvajú sa celou našou republikou až skončia na severe Čiech, takže sa tento problém týka aj našich maďarských a českých kolegov,“ objasňuje Tomáš Kohút zo SANAGRA.

Zapožičiavanie u farmárov funguje dlhodobo

Poľnohospodárska spoločnosť vyratúva, že nasvojich farmách disponujú 12 funkčnými kombajnami, pričom na rozlohu pôdy, ktorú obhospodarujú, by ich mali mať aspoň 40 . Zapožičiavanie techniky, prevažne z Českej republiky, funguje už dlhodobo, pričom kontrakty sa uzatvárajú ďaleko pred samotnou žatvou. Avšak pri súčasnej situácii čakáme, aké kroky vláda podnikne a ako umožní dodávateľským firmám vstup na naše územie. Toto rozhodnutie by však malo prísť čím skôr ,“ vyzýva Tomáš Kohút, generálny riaditeľSANAGRO.

Ako dodáva, ak sa rozhodnutie neprijme, nebude mať kto realizovať zberové práce, nakoľko ak sa opatrenia neuvoľnia, českí a maďarskí dodávatelia na Slovensko odmietnu prísť a zazmluvnia si iné spoločnosti na území svojej krajiny. Zároveň už môže byť neskoro na riešenie situácie výhradne so slovenskými dodávateľmi.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Úprava osobného motorového vozidla

Zníženie podlahy v osobnom automobile je ideálnou úpravou pre prepravu telesne postihnutých osôb sediacich na invalidnom vozíku.

Bezbariérové vozidlo pre vozičkára Fiat Doblo
Tlačové správy

Important information for Brazilians living in Slovakia

Take action to receive information about the elections in Brazil and the Embassy of Brazil's activities.

Tlačové správy

Prečo sú dnes ryby také dôležité?

Vitamín D je pre ľudský organizmus prospešný na viacerých frontoch.