SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Vyberte si tú správnu dezinfekciu šetrnú k pokožke

Ešte pred pár mesiacmi ju používali najmä zdravotníci či pracovníci v priemysle, dnes ju máme po ruke všetci.

Vďaka dezinfekcii už celé týždne bojujeme s neviditeľným nepriateľom. Čo by však mala obsahovať, aby nám pomohla a nespôsobila kožné problémy? Poradí zástupca slovenského výrobcu dezinfekčných prostriedkov St. Crux Pharma Mgr. Milan Smižanský.

Na trhu je viacero druhov dezinfekčných prostriedkov. Ako si vybrať ten správny?

Existujú dva druhy dezinfekcie, a to buď na čistenie plôch, alebo rúk. Každá z nich spĺňa svoj účel zložením a látkami určenými pre konkrétne použitie. Výrobca preto musí byť veľmi opatrný pri tvorbe receptúry. Neodmysliteľnou súčasťou výrobkov je denaturovaný, čiže určitým spôsobom znehodnotený alkohol. Niektorí producenti ho upravujú benzínom, ajatínom či chlorínom, ktoré môžu mať na pokožku devastačné účinky.

V čom sa váš výrobok líši od konkurencie?

Pri tvorbe receptúry sa držíme odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie. Obsahuje napríklad denaturačné činidlo mentol a aktívnu látku - potravinársky lieh, ktorý je vyrobený rafináciou vo vysokej kvalite. Ďalej pridávame peroxid vodíka, ktorý eliminuje nebezpečné bunky. Nemenej podstatnou zložkou je tiež glycerol, ktorý pokožku zvlhčuje. Nehrozí jej teda vysúšanie, praskanie či iné kožné problémy.

Na trhu sa najčastejšie stretávame s dezinfekciou v tekutej prípadne gélovej forme. Aký je medzi nimi rozdiel?

V zdravotníckej praxi určite odporúčame roztoky. Neobsahujú polyméry na zahustenie a po odparení bezpečne dezinfikujú ruky. Tie ostanú čisté a bez povlaku, aby zdravotnícky personál mohol ihneď vykonávať potrebné zákroky s pacientmi. Prax ale ukazuje, že zákazníci v obchodoch preferujú skôr gély. A to najmä z dôvodu, že sa vyhnú rozliatiu alebo pokvapkaniu oblečenia či osobných vecí.

Dá sa dezinfekciou takpovediac predávkovať pokožku?

Čím viac agresívnejších látok produkt obsahuje, tým viac naše ruky trpia. Preto preferujeme látky s dlhoročnou existenciou, ktorých účinok je preverený a znášanlivosť jedna z najlepších. Netreba sa však báť jej používania pri každom riziku. Teda pri strete na verejných priestranstvách či dotyku s iným človekom.

Mnohí po dezinfikovaní rúk siahame hneď po kréme. Nestráca tým prípravok svoj účinok?

Po aplikácii nastáva takzvaný expozičný čas, teda čas, počas ktorého dezinfekcia eliminuje vírusy aj baktérie. Je to minimálne desať sekúnd. Odporúča sa však nechať ruky voľne uschnúť. Následne je vhodné aj krémovanie. Ak však dezinfekciu použijeme ako náhradu mydla, v tom prípade je dobré na krém zabudnúť. Mohlo by sa totiž stať, že naše ruky nebudú dôkladne zbavené všetkých baktérií a následne kontaminovanými rukami sa chytíme napríklad tašky či iných plôch.

Ako si teda správne dezinfikovať ruky?

Ideálne je umyť si ruky mydlom pod tečúcou vodou minimálne po dobu dvadsiatich sekúnd. Následne aplikujeme dezinfekciu, ktorú necháme voľne zaschnúť. Nakoniec použijeme výživný krém. Ak sme mimo domova a na verejnosti nie je možné použiť vodu, dezinfekčný roztok vtierame priamo na pokožku rúk. Dôležité je, aby sa prostriedok dostal na každé miesto vrátane palcov, pretože i tie sú stále v kontakte s rizikovou plochou.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 1 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 1 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 1 h
SkryťZatvoriť reklamu