SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Hľadá sa Technická Superstar medzi študentmi

Porotcami sú Technická univerzita v Košiciach a spoločnosť U. S. Steel Košice.

KOŠICE. Voláme ich aj generácia Z. Deti narodené po roku 2000, ako aj tie narodené o pár rokov skôr, sú neustále prilepené k obrazovkám všetkého druhu. Knihy čítajú na elektronických čítačkách, priateľstvá si formujú na sociálnych sieťach, cédečká sú pre nich už dávno out,pretože hudbu počúvajú cez Spotify.

Ako u mladých ľudí, zvyknutých na konzum rôzneho druhu, ktorí majú technologickú výbavu, ako ešte nikto pred nimi, vyvolať záujem o to, aby boli prospešnými pre iných a pokúsili sa svojím pričinením ovplyvniťsvet v budúcnosti .

Spoločné dielo

Veda nemusí byť len veľkou neznámou, slovom z učebníc, ktoré vzbudzuje prílišný rešpekt. Zmeniť myslenie mladých, aktívne ich zapojiť, ukázať im, že objavovanie vedy a technických predmetov môže byť vzrušujúce.

Na to všetko môžu študenti stredných a vysokých škôl nadviazať vďaka novému vzdelávaciemu projektu Technické talenty 2020+.

Ten má ukázať, ako môžu škola a priemysel ponúknuť spoločné riešenia pre každodenné problémy i globálne výzvy. Úspešných záujemcov neminie atraktívna finančná odmena.

Program je spoločným dielom Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie (FMMR) Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) a jedným z najväčších zamestnávateľov na východnom Slovensku spoločnosti U. S. Steel Košice.

Päť možností výberu

Do programu sa môžu zapojiť predovšetkým tretiaci a štvrtáci stredných škôl a taktiež študenti TUKE.

Vybrať si môžu z kategórií: Obehová ekonomika - buď kreatívny v recyklácii, Materiály modernej doby – steelový svet technológií, Energetika – kde v pekle je energia, Environmentálne inžinierstvo – bráň zelenú hranicu. Poslednou z možností je špeciálna kategória: Každá úspešná cesta sa začína správnym rozhodnutím.

Každý z projektov má svojho lídra.Záujemcovia sa môžu prihlasovať pomocou online formulárahttps://fmmr.sk/projekt-vzdelavania/ .

Do prihlasovacieho formulára musia vložiť svoju prácu na jednu z vybraných tém v rozsahu minimálne jednej normostrany.

V závere každého mesiaca sa stretne trojčlenná odborná komisia zložená z odborníkov FMMR a priemyselnej sféry U. S. Steel Košice a vyberú 3 – 6 najlepších prác. Každého z úspešných uchádzačov čaká finančná odmena 200 eur.

Každý rok 50-tisíc eur

Spojenie FMMR a U. S. Steel Košice v tomto projekte nie je náhodné, úzko spolupracujú už 20 rokov, teda od času, kedy americká hutnícka firma prišla do Košíc.

U. S. Steel Košice je rozhodnutý pokračovať v prispievaní na rozvoj fakulty. „Plánovanú podporu fakulty sme sa rozhodli navýšiť o 50 000 eur ročne. Na podporu hľadania, udržania a rozvoj technických talentov, vrátane poskytovania štipendií vybraným študentom, tak alokujeme v priebehu nasledujúcich piatich rokov 250 000 eur,“povedal prezident U. S. Steel Košice James Bruno.

Pokračoval, že hlavným cieľom projektu je pritiahnuť k technickým štúdiám najtalentovanejších mladých ľudí zo Slovenska a zabezpečiť tak kvalitnú pracovnú silu aj pre hutnícky sektor.

„Sme svedkami náročnej pandémie, ale aj svedkami snahy Európskej únie znižovať karbonizáciu nášho priemyslu. Preto je dôležité prichádzať s novými nápadmi a byť úspešní nielen v oceliarenskom priemysle, ale zároveň prinášať nové myšlienky a nápady pre ochranu životného prostredia,“ doplnil prezident Bruno.

Dobre nastavená spolupráca

Rektor TUKE profesor Stanislav Kmeť verí, že projekt je tou správnou cestou, ako v mladých ľuďoch vzbudiť záujem o štúdium techniky na vysokých školách.

„V tomto úsilí nás nezastavila ani pandémia COVID-19, počas ktorej sme prešli na online vzdelávanie s využitím moderných komunikačných technológií,“ poukázal rektor Kmeť.

Príklad fungovania dobre nastavenej kooperácie medzi FMMR a U. S. Steelomfunguje, opísala dekanka fakulty, docentka Iveta Vasková.

Keď vypukla koronavírusová pandémia, FMMR sa so svojimi študentmi rozhodla pomôcť košickým zdravotníkom, vrátane tých z Univerzitnej nemocnice L. Pasteurav Košiciach .

Pre jej personál z I. stomatologickej kliniky vyrobili ochranné štíty, ktoré vznikli za výraznej podpory spoločnosti U. S. Steel Košice a prostredníctvom nich putovali aj do centier pre deti a rodiny.

Projekt končí v októbri

DekankaVasková vo svojom vyjadrení pokračuje : „U. S. Steel Košice podporuje v rôznych formách mnohé projekty fakulty, medzi ktoré patrí budovanie špičkových vedeckých laboratórií, modernizácia a rekonštrukcia učební“.

Spolupráca oboch partnerov je tiež dôkazom ako možno prepojiť štúdium s praxou. „Oceňujeme najmä, ževysoko kvalifikovaní odborníci z radov zamestnancov U. S. Steel Košice sa aktívne zapájajú do výučby našich študentov, ako aj študentov partnerských stredných škôl, a to formou populárno-náučných prednášok.“

Projekt trvá od 1. januára do 31. októbra 2020 . Doposiaľ bolo ocenených 37 prác, z toho 22prác prihlásili do projektu študenti stredných škôl a 15 prác študenti vysokých škôl.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon pre Slovensko a Českú republiku v segmente dioptrických skiel.

Tlačové správy

Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie

Nečakané rozšírenie koronavírusu postavilo populáciu a taktiež rôzne priemyselné odvetvia pred výzvy v mnohých oblastiach života.

Tlačové správy

SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov

Rok 2020 bol pre spravodajstvo SME.sk rekordný z hľadiska viacerých parametrov.