SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Vodárne reagujú

Na základe publikovaného článku v denníku Korzár dňa 25. 5. 2020 Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a. s. reaguje.

Medzi hlavné priority VVS, a. s. patrí zabezpečovať pitnú vodu pre obyvateľov mesta Košice. Jedným zo zdrojov, ktoré má VVS, a.s. k dispozícii, sú čermeľské vodné zdroje, ktoré sa nachádzajú v horách. Kedysi patrili medzi hlavné zdroje vody pre mesto Košice. Voda v potrubí preteká cez rekreačnú oblasť Alpinka od roku 1942. Na zabezpečenie účelov, aby bola voda pitná, dezinfikovaná a spĺňala všetky potrebné legislatívne normy, boli v 40.tych rokoch minulého storočia postavené budovy, ktoré zabezpečovali chod týchto vodárenských zariadení: chlórovňa, hospodárska budova, stodola a strážnica.

V roku 1973 bola strážnica zrekonštruovaná systémom okál pre potreby bývania a zabezpečovania prevádzky pracovníka vodární, ktorý sa staral o vodné zdroje a mechanickú chlórovňu. V roku 2015, teda po vyše štyridsiatich rokoch, bolo nevyhnutné zmodernizovať a zautomatizovať celý systém vodných zdrojov Alpinka.

Nová chlórovňa, aj s celou pridruženou technikou, sa po modernizácii zmestila do jedného kontajnera a všetko ostatné sa pre VVS, a.s. stalo nepotrebným. Objekty chátrali viac než 70 rokov, záťažou sa pre VVS, a.s. stali už od roku 1999, kedy ich VVS, a.s. začala prenajímať zamestnancovi vodární.

Je potrebné zdôrazniť, že pozemky pod týmito starými objektmi, neboli nikdy majetkom vodární, ale boli vlastníctvom Mesta Košice. Vedenie spoločnosti na základe týchto skutočností v roku 2015 rozhodlo o zbúraní a odovzdaní pozemkov Mestu Košice v pôvodnom stave, pretože VVS, a.s. za prenájom pozemkov platila nájomné.

Ponuka na búracie práce a návrat pozemku do pôvodného stavu bola ocenená na 80.000 eur. V cene bolo zahrnuté vypracovanie projektu na likvidáciu azbestu, na jeho odvoz a uloženie na skládku nebezpečného odpadu za prísnych hygienických podmienok. Ďalej boli v cene zahrnuté búracie práce a odvoz sutiny a triedeného materiálu na najbližšiu skládku, odstránenie stavebných základov a vyrovnanie terénu do pôvodného stavu.

Spoločnosť VVS, a.s. pripravovala výber dodávateľa likvidačných prác, keď dostala žiadosť od Golfového klubu Alpinka na odkúpenie. Žiadosť a znalecké ohodnotenie výrazne prekračovali zostatkovú hodnotu. Ponuka na odkúpenie v roku 2016 bola pre spoločnosť ekonomicky najvýhodnejšia. VVS, a.s. na základe vypracovaného znaleckého odhadu a pri spočítaní nákladov na búracie a likvidačné práce, v spojení s neplatením nájomného za prenájom pozemkov, zhodnotila, že predaj je najekonomickejšou voľbou.

S predajom súhlasili aj orgány spoločnosti. Spochybňovať tieto rozhodnutia po uplynutí niekoľkých rokov považuje VVS, a.s. za nekorektné a zavádzajúce voči obyvateľom Mesta Košice. Vodárenská spoločnosť, ani jej generálny riaditeľ, nemá nič spoločné s tým, čo sa na pozemkoch Mesta Košice od roku 2016 deje.

Členstvo osoby generálneho riaditeľa v Golfovom klube, ktorý je členom klubu na Alpinke od roku 2009, nezakladá osobe člena žiadne kompetencie. Ing. Stanislav Hreha nie je majiteľom ani štatutárnym orgánom klubu, je len radovým hráčom golfu, ktorých má klub niekoľko stoviek.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu