SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Našli sme budúcnosť hliníka. Je v Spišských Vlachoch

Za Spišským hradom je fabrika európskych parametrov na recykláciu hliníka. Kvalitou produkcie aj prístupom k životnému prostrediu.

Pozornosť odborníkov na nedávnej konferencii Inovácie pre zelenú budúcnosť vyvolala prezentácia Adriána Stolára, obchodného riaditeľa skupiny Heneken. Slovenský domáci priemysel objavil lokálneho lídra pre zelené technológie v jednom z najviac náročných odvetví – v recyklácii hliníka.

Lepšie 20-krát recyklovať, ako raz vyrobiť

Hliník má jedinečnú vlastnosť – môže byť donekonečna recyklovaný. Táto schopnosť výrazne začleňuje hliník do cirkulárnej ekonomiky. Vyhodené a nefunkčné predmety z hliníka vrátime späť do životného cyklu produktov a vďaka recyklácii sa z rovnakej hmoty stane iný produkt. Bez nutnosti výroby nového materiálu. Ďalším dôležitým faktorom pre energetickú udržateľnosť je porovnanie – 20-krát recyklovaný hliník predstavuje rovnaký energetický náklad ako jedna jeho výroba.

Európska únia obmedzuje plastové výrobky a snahou je ich úplne eliminovať. Do popredia sa dostávajú udržateľné materiály. Z drevených a kovových materiálov sa začnú vyrábať aj také výrobky, ktoré dnes poznáme výhradne ako plastové.

Hliník zo Spišských Vlachov nájdete v celom svete

Hlinikáreň Heneken Melts v Spišských Vlachoch je súčasťou spoločnosti Heneken a zároveň najväčším lokálnym zamestnávateľom. Hliník sa tu spracováva od kvalitného triedenia vstupného materiálu s vlastným know-how, precíznym mikroskopickým meraním kvality až po tavenie s dodržiavaním environmentálnych zásad. Recyklácia zelenými technológiami kontroluje odpad a produkcia fabriky smeruje predovšetkým do automobilového priemyslu. Takmer 70 zamestnancov sa v chránenom a bezpečnom pracovnom prostredí strieda v troch zmenách.

„Za ostatné tri roky sme preinvestovali viac ako 5 miliónov eur na zabezpečenie efektívnejšej a ekologickejšej výroby. Medzi najpodstatnejšie zmeny je možné zaradiť výmenu pecí a ich technologickú optimalizáciu.“ Taviace pece vo fabrike Heneken Melts dnes používajú zemný plyn a vďaka investícii klesne jeho spotreba o viac ako 20 percent. Technologické zlepšenie procesov umožní dosiahnuť vyššiu výťažnosť kovu aj napriek nižšiemu výkonu horákov. Pec disponuje technológiou dospaľovania organických zlúčenín, t. j. využíva vzniknuté plyny ako zdroj energie a produkuje minimum organických emisií.

Zodpovedný k prírode aj ľuďom

Na zabezpečenie efektívnej a pre okolie šetrnej výroby bolo potrebné vykonať niekoľko zásadných zmien. Nielen vo výrobnom programe, ale aj identifikáciu a zabezpečenie vhodných vstupných surovín a vybudovanie obchodného reťazca, ktorý zabezpečuje materiál a potom predaj recyklovaných hliníkových zliatin. Tak sa pôvodná fabrika, kedysi environmentálny postrach okolia, zmenila za ostatné roky na pýchu regiónu.
Adrián Stolár zdôrazňuje zmeny aj vo vzťahu so zamestnancami: „Dôležitou súčasťou našich zámerov boli opatrenia na ochranu životného prostredia a nová personálna politika. Zaviedli sme nielen najmodernejšie filtre a pece, ale aj dochádzkové turnikety, solárne lampy v areáli, LED svietidlá v skladoch a termokamery. Okrem optimalizácie výrobných procesov sme zvýšili aj počet zamestnancov.“

Nižšie emisie všetkými možnými spôsobmi

Recyklácia hliníka už dnes šetrí CO2 emisie v automobilovom priemysle, stavebníctve, pri výrobe obalov, spotrebiteľského tovaru a v technológiách obnoviteľnej energie. Podpora a zvýšenie recyklácie hliníka môže podľa Európskej asociácie hliníkových výrobcov zmenšiť produkciu CO2 emisií až do 70 % do roku 2050 a ušetriť tak 1,5 miliardy ton CO2 emisií* . Zvýšenou recykláciou hliníka sa výrazne podporia ciele, ktoré si Európska únia stanovuje v Európskej zelenej dohode. Najväčšou ambíciou je dosiahnutie 100-percentnej recyklácie kovov.

*European Aluminium, European Aluminium Industry is ready to Support Green Deal "

*****
Spoločnosť HENEKEN, s. r. o., vznikla v roku 2007, pôsobí najmä na európskom trhu a jej portfólio tvoria komodity pre metalurgický priemysel. Neželezné kovy ako hliník, horčík, magnézium, zinok, olovo a predzliatiny na báze hliníka vo forme ingotov v objeme tisícok ton mesačne dodáva obchodným partnerom po celom svete. Na Slovensku zamestnáva 120 ľudí, z toho 70 vo výrobnom závode v Spišských Vlachoch.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu