SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Nadácia COOP Jednota už šiestykrát podporila martinskú nemocnicu

Nadácia pomáha slovenskému zdravotníctvu aj v roku 2020, tentokrát zakúpením lekárskych prístrojov v celkovej hodnote 6 044 eur.

Nadácia COOP Jednota pomáha slovenskému zdravotníctvu aj v roku 2020. Kliniku hematológie a transfuziológie Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine, Univerzity Komenského v Bratislave a Univerzitnej nemocnice Martin (KHaT JLF UK a UNM) podporila zakúpením lekárskych prístrojov v celkovej hodnote 6 044 eur.

„Mimoriadna situácia v čase pandémie potvrdila, ako sú lekárky a lekári pre naše životy dôležití. Nebojácne stáli v prvej línii, aby ochránili naše zdravie nehľadiac, že ohrozujú to svoje. V COOP Jednote sme si vždy nesmierne vážili ich obetavosť a preto už dlhodobo vyvíjame aktivity smerujúce k podpore zdravotníckych zariadení. Vzájomná pomoc a solidarita tvorili odnepamäti dôležitý pilier družstevníctva. Podporou nemocníc, ambulancií a liečebných ústavov zakúpením lekárskych prístrojov vraciame spoločnosti dôveru a investované peniaze,“ uviedol Ján Bilinský, generálny riaditeľ COOP Jednoty Slovensko a zároveň správca Nadácie COOP Jednota.

Darované lekárske prístroje budú slúžiť na zlepšenie a skvalitnenie zdravotnej starostlivosti o pacientov na posteľovej časti kliniky, ktorú tvoria predovšetkým onkologickí pacienti vyžadujúci špecializovanú starostlivosť. „Súčasťou starostlivosti sú rôzne konziliárne vyšetrenia mimo posteľovej časti a práve na tento účel sme vďačne prijali darovaný transportný vozík. Elektrickú odsávačku využije náš zdravotnícky personál najmä na odsávanie hlienov u pacientov v kritickom stave. Aj infúzna technika je počas intenzívnej starostlivosti o chorých veľmi dôležitá, slúžiť bude najmä na podávanie chemoterapie,“ vysvetlila použitie jednotlivých prístrojov od Nadácie COOP Jednota Ľubomíra Babinská, vedúca sestra KHaT JLF UK a UNM.

Zdravotníctvo je s Turcom spájané od nepamäti. Prvé písomné zmienky siahajú až do 13. storočia, kedy sa na liečebné účely využívali termálne pramene Teplica. S Turcom sú späté aj korene uhorského zemianskeho rodu, z ktorého pochádzal Ján Jessenius, humanistický vedec a priekopník slovenského lekárstva. „Nemocnica v Martine už od svojho vzniku koncom 19. storočia slúžila ľuďom, ktorí potrebovali pomoc, mali podlomené zdravie alebo ich úrazy vyraďovali z plnohodnotného života. Počas celej histórie rozvoja zdravotníctva je v nej cítiť sociálny podtext, ktorý je vnímaný ako jedna z priorít spotrebného družstevníctva, súčasťou ktorého je aj naše družstvo. Preto je prirodzené, že niektoré naše aktivity smerujú práve do podpory zdravotníctva a Univerzitnej nemocnice Martin,“ konštatoval Ján Koza, predseda predstavenstva spotrebného družstva COOP Jednota Martin.

Klinika hematológie a transfuziológie JLF UK a UNM je špecializovaným pracoviskom, ktoré sa zaoberá diagnostikou a liečbou všetkých typov chorôb krvotvorby, nádorových a nenádorových, porúch procesov zrážania krvi a výskumom v týchto oblastiach medicíny. Od svojho vzniku v roku 1992 je súčasťou pregraduálneho (výučba medikov a sestier) a postgraduálneho (špecializačná atestácia lekárov) vzdelávania v rámci JLF UK. Od roku 1995 je jej súčasťou aj Národné centrum hemostázy a trombózy. Klinika zabezpečuje komplexnú diagnostickú a liečebnopreventívnu starostlivosť pre pacientov všetkých vekových kategórií, vrátane ambulantných detských pacientov. Zároveň poskytuje špecializovanú lekársku a ošetrovateľskú starostlivosť ambulantnou formou vrátane konziliárnych služieb pre pacientov zo severného a stredného Slovenska, Trenčianskeho a Žilinského samosprávneho kraja, prípadne podľa potreby aj v širšom rozsahu. Je špecializovaným pracoviskom pre diagnostiku a liečbu pacientov s poruchami krvotvorného aparátu. Na posteľo vej časti kliniky je každoročne hospitalizovaných viac ako 1000 pacientov, 16 000 chorých je vyšetrených v odborných ambulanciách. Súčasťou kliniky je aj diagnostický úsek a krvná banka, ktorá zabezpečuje chod všetkých pracovísk Univerzitnej nemocnice Martin.

Za 19 rokov svojej činnosti zakúpila Nadácia COOP Jednota do slovenských nemocníc 181 lekárskych prístrojov v hodnote 1,3 milióna eur.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovensko sa od polovice septembra zaradilo medzi krajiny, ktoré môžu poskytnúť ľuďom so zdravotným znevýhodnením plnohodnotnú...


18. sep

Pokusy, diskusie aj 10 fascinujúcich nových objavov, ktoré môžu zachrániť život.


18. sep
Moderná vila z betónu

Máme pre vás tip na stavebný materiál, s ktorým to ľahko dosiahnete.


17. sep
Skryť Zatvoriť reklamu