SME
Štvrtok, 28. september, 2023 | Meniny má Václav

Firmy potrebujú absolventov s technickým vzdelaním

Technická univerzita v Košiciach pripravuje študentov pre prax.

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Kým absolventi humanitných odborov často rozširujú štatistiky nezamestnaných na úradoch práce, čerství inžinieri bývajú na pracovnom trhu vyhľadávaným artiklom.

S nástupom do pracovnej sféry tak nemajú problém ani študenti z Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie (FMMR) Technickej univerzity v Košiciach (TUKE).

Zisťovali sme, aké majú uplatnenie u dvoch zamestnávateľov, s ktorými FMMR úzko spolupracuje.

Študujúci zamestnanci

Jedným z nich sú Železiarne Podbrezová a.s. (ŽP, a.s.) so 180 ročnou históriou, ktorá vyrába oceľ a oceľové rúry.

Fabrika dlhé roky zamestnáva absolventov nielen FMMR, ale aj jej priameho predchodcu Hutníckej fakulty. Po dobu existencie fakulty sa v železiarňach zamestnalo 120 jej absolventov.

„Momentálne je v spoločnosti ŽP, a.s. zamestnaných viac ako 50 absolventov fakulty. Za posledné desaťročie sme prijali do zamestnania ôsmich absolventov denného štúdia. Avšak potreby spoločnosti sú oveľa väčšie, preto sme oslovili našich zamestnancov s možnosťou zvýšenia si kvalifikácie externým štúdiom na fakulte. V roku 2010 a 2011 takto ukončilo štúdium našich 28 zamestnancov. Aj v súčasnosti na fakulte študuje 14 našich zamestnancov,“ vymenúva technický riaditeľ a člen predstavenstva Železiarní Podbrezová a.s. Ing. Milan Srnka, PhD. ktorý je tiež absolventom košickej Hutníckej fakulty.

Košickí študenti v manažmente

A nie je jediný. Na rovnakej fakulte totiž študoval predseda Predstavenstva a generálny riaditeľ ŽP, a.s. Ing. Vladimír Soták. Štúdium na tej istej fakulte v Košiciach absolvoval aj bývalý výrobný a technický riaditeľ.

„Absolventi fakulty sú zamestnaní na významných pracovných pozíciách od majstrov, technológov, technických zamestnancov, výskumných zamestnancov, vedúcich výroby, vedúcich prevádzok až po vrcholové vedenie,“ ozrejmuje Srnka.

Pokračuje, že Železiarne Podbrezová pre svoje fungovanie a technický rozvoj potrebujú, aby na významných pracovných pozíciách boli zamestnaní ľudia s technickým vysokoškolským vzdelaním hutníckeho alebo strojárskeho zamerania.

„Bez týchto absolventov technických vysokých škôl nie je možné zabezpečiť kontinuitu neustáleho rozvoja firmy. Novodobá vysokoškolská reforma dala možnosť vzniku vysokému počtu škôl humanitného a netechnického zamerania, ktoré spôsobujú nedostatok kvalitných študentov technického zamerania, ktoré je náročné. Bohužiaľ preto vysoké školy technického zamerania nie sú schopné poskytnúť na pracovný trh požadovaný počet kvalifikovaných odborných zamestnancov.“

Nepoľaviť v nárokoch

Podľa Srnku sú študenti fakulty dostatočne teoreticky pripravení, avšak skutočnými odborníkmi sa stanú až po získaní potrebnej praxe.

Technický riaditeľ hodnotí, že absolventi FMMR sú dostatočne zruční, tvoriví a majú požadované vedomosti.

„Nájdu sa absolventi s vynikajúcimi výsledkami, ale aj s priemernými. Je potrebné, aby fakulta nepoľavovala v nárokoch na študentov, a tým zabezpečila ich čo najvyššiu kvalitu.“

Od teórie do praktickej sféry

Železiarne Podbrezová majú ako člen Klubu 500 podpísané memorandum o spolupráci s vybranými technickými vysokými školami. Medzi nimi je i TUKE.

„Súčasťou memoranda je aj návrh tém diplomových prác, ktoré sú prínosom pre priemysel. Je veľmi dôležité a podporujeme možnosť študentom umožniť absolvovať praktickú stáž, kde na konkrétnych praktických úlohách môžu využiť svoje teoretické znalosti aj s pomocou skúsených kmeňových zamestnancov.“

Popri výchove študentov – potenciálnych budúcich zamestnancov železiarne - úzko spolupracujú s fakultou aj v oblasti vedy a výskumu.

Riešia spoločné vedecko – výskumné projekty. Majú tiež vybudované dve spoločné výskumné pracoviská, tretie laboratórium sa v súčasnosti pripravuje.

Najväčšia hodnota

Absolventi FMMR si môžu nájsť svoje pracovné uplatnenie aj na Orave, konkrétne v okolí Dolného Kubína. Sídli tam totiž akciová spoločnosť OFZ s viac ako 60-ročnou históriou.

Firma produkuje širokú paletu mangánových a kremíkatých ferozliatin, plnené profily a kovový kremík.

V OFZ, a.s. má približne 10 percent z administratívnych pracovníkov diplom z FMMR, prípadne jej predchodcu Hutníckej fakulty.

Výkonný riaditeľ spoločnosti Ing. Branislav Klocok vidí hlavný prínos týchto absolventov v ich nových vedomostiach a prístupoch pri riešení pracovných úloh.

„Toto je najväčšie očakávanie z našej strany. Výskum, vývoj, miera zapájania IT riešení a nové metódy pri ich uplatňovaní v praxi sa rok čo rok posúvajú dopredu. Prinášanie týchto trendov do firmy je podľa môjho názoru ich najväčšou hodnotou.“

Práca popri štúdiu

Výkonný riaditeľ podotýka, že samozrejme, nie je možné od čerstvého absolventa očakávať stopercentný výkon od prvého dňa. Z tohto dôvodu sa spolupráca s potenciálnymi zamestnancami začína už skôr, a to počas štúdia.

Firma OFZ preto ponúka študentom možnosť pracovať pre ňu ešte v čase, keď navštevujú univerzitu.

„V závislosti od toho ako využívali túto možnosť sa líši aj ich pripravenosť,“ dopĺňa výkonný riaditeľ Klocok.

Za dôležité preto považuje, aby absolventi mali praktické znalosti, prípadne absolvovali praktickú stáž alebo riešili diplomové práce v prevádzke spoločnosti.

„Ako som už spomínal, v našej firme je to dôležitý predpoklad pre budúce zamestnanie. Je to spôsob ako sa navzájom spoznať, a najmä je to príležitosť pre študentov už počas štúdia konfrontovať teóriu s praxou. Všetci naši súčasní pracovníci, ktorí absolvovali FMMR sa úspešne etablovali vo firme a veľká väčšina z nich je dnes na vedúcich pozíciách.“


Žiadaní ľudia

Spoločnosť aktívne pracuje s FMMR najmä v oblasti materiálového výskumu.

„Neustále sa snažíme hľadať lepšie spôsoby ako ich využívať. Najväčší význam pre nás má práca docenta Jaroslava Legemzu ohľadne merania reaktivity kremencov.“

Ing. Branislav Klocok nádejným uchádzačom o štúdium na FMMR odkazuje, že sa na pracovnom trhu nestratia.

Zdôrazňuje totiž, že materiály a hlavne základné materiály je niečo, na čom je náš svet vybudovaný.

„Bez materiálov nie je možná existencia ktoréhokoľvek moderného odvetvia. Ľudia, ktorí sú odborníci v tomto odvetví, budú pre spoločnosť vždy uplatniteľní a ich služby vysoko žiadané,“ uzatvára výkonný riaditeľ.

Laboratórium SimConT bolo vybudované v spoluprácis Výskumno-vývojovým centrom, s.r.o. a Železiarní Podbrezová a.s.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

 1. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
 2. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
 3. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
 4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 6. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Medzinárodný jazzový festival vstúpi do 27. ročníka
 2. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 3. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 5. Zvonenie v ušiach?!
 6. Významné holandské firmy pôsobiace na Slovensku spojili sily
 7. Toto je dokonalosť! Objavte výhody tepelných čerpadiel
 8. Všetkým lepí pred voľbami
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 306
 2. Všetkým lepí pred voľbami 10 028
 3. Hladinka smeruje do Košíc! 7 817
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 734
 5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 6 599
 6. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 127
 7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 448
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 943
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

T. Szabados: „Pokračovať v tradícii nie je v dnešnej dobe jednoduché.“


2 h

Dozviete sa v 9 časti komiksu Posledný follower.


INZERCIA 10 h

Treba sa báť?


INZERCIA 10 h
SkryťZatvoriť reklamu