SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

DM otvorila predajňu zloženú výlučne z absolventiek

​​​​​​​Historicky prvá prevádzka na Slovensku má mať ďalších nasledovníkov.

ĽUBOTICE. V novom obchodnom komplexe v Ľuboticiach pri Prešove otvorili v stredu novú predajňu dm drogerie markt. Špecifikom tejto prevádzky je, že je kompletne zverená do rúk absolventkám duálneho vzdelávania, ktoré si spoločnosť „vychovala“ sama. Ide o historicky prvú prevádzku tohto druhu na Slovensku.

Vedúca predajne i tri pracovníčky študovali na Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Prešove s podporou dm.

Denisa Horváthová bola jednou z prvých troch talentov dm pre obchod. Štúdium ukončila v roku 2016 a po ďalších štyroch rokoch sa stala vedúcou novej predajne.

Vedúca predajne: Vždy som tu rada nakupovala

„Začalo sa to tým, že som si prezerala letáky a informácie o školách. Učitelia mi vraveli, že sa začína takýto nejaký projekt. Vždy som s rodičmi rada nakupovala v dm-ke a pozerala som na predavačky, že tá práca by ma bavila. Zaujalo ma to, išla som do toho a som rada,“ povedala Denisa Horváthová a priznala, že je to pre ňu veľká zodpovednosť. Duálne vzdelávanie by odporučila aj iným, nielen preto, že si môžu popri škole privyrobiť.

„Výhoda je v tom, že poznáte svojich kolegov už od prvého ročníka. Je to super, nemusíte sa báť, do akého kolektívu po škole nastúpite, alebo že prácu mať nebudete,“ povedala.

Vstúpili na neprebádané územie

Idea začať s výchovou vlastných pracovníkov cez duál vznikla pred desiatimi rokmi. V tom čase ešte zákon takýto spôsob vzdelávania a odbornej praxe nepoznal. Po prvých peripetiách sa spoločnosti podarilo dohodnúť so školou, ktorá s nimi do toho išla. Našla ju v Prešove a prvá predajňa na Slovensku pod vedením absolventov odborného výcviku v rámci duálneho vzdelávania je toho výsledkom.

„Začal som veriť tomu projektu a som rád, že to tak úspešne skončilo,“ zdôraznil riaditeľ školy Peter Kakaščík.

Od začiatku tejto myšlienke veril Marcel Blaščák, koordinátor duálneho vzdelávania v dm drogerie markt.

Ako si to predstavoval pred desiatimi rokmi?

„Naša vízia bola totožná ako je dnes. Vychovať si absolventa, ktorý bude viesť filiálku. A mať filiálky zložené len z našich žiakov. Na tom sa nič nemení ani teraz. S tým sme do toho projektu išli. Bolo to v roku 2011, keď sme začali a trvalo to približne rok, kým sme našli vhodného partnera, konkrétne školu, s ktorou sme to rozbehli. A pripravili aj našich ľudí, že vôbec žiaci prídu,“ spomenul si na začiatku procesu.

Aktuálne má spoločnosť takto podchytených 91 žiakov. „Z toho 44 bolo prvákov, čo je o 57 percent viac ako rok predtým. Tiež to hovorí o tom, že sme pre mladých ľudí zaujímaví a teší nás to,“ povedal M. Blaščák, ktorý očakáva, že podobné filiálky ako v Ľuboticiach pribudnú aj inde.

„Výhodou je práve to, že počas štyroch rokov, ktoré žiaci absolvujú v škole, tak zároveň chodia k nám na odbornú prax. Čiže získavajú aj odborné vedomosti. Po štyroch rokoch sú po profesionálnej stránke pripravení, aby bez problémov mohli nastúpiť na všetky pozície na prevádzke. My máme štyri roky na to, aby sme si tých žiakov získali pre dm. Ak sa to podarí a oni naďalej pre nás pracujú, ako je to v tomto prípade, má to výhody - zníženie fluktuácie, máme ľudí, ktorí nás poznajú a sú pripravení,“ doplnil.

Prokuristka spoločnosti dm drogerie mart Zuzana Vinklerová pracuje v tejto firme 24 rokov. Podľa jej slov je duál výhodný nielen pre zamestnávateľa, ale je aj podporou mladých ľudí: „Od prvého dňa, kedy k nám nastúpia, sú to naše kolegyne a okrem odborného rastu sa im snažíme dať rast osobnostný.“

Výhody duálneho vzdelávania

Na duálne vzdelávanie pre dm, pozostávajúce pol na pol zo školy a praxe, sa dala i Prešovčanka Simona Cmorová. „Chcela som si aj trochu privyrobiť popri škole a aj skúsiť niečo nové. Myslela som si, že to budú stresy, ale je to v pohode,“ prezradila. So svojou voľbou je spokojná: „Mám zaručené miesto. Keď skončím štúdium, tu môžem začať pracovať. Je to výhoda, nemusím hľadať robotu. Je to super.“

Aktuálne je v Prešovskom kraji zapojených do duálneho vzdelávania vyše 620 žiakov na rôznych stredných odborných školách.

„Z pohľadu nás ako zriaďovateľa stredných škôl takáto predajňa môže byť príkladom pre ďalšie generácie žiakov, ktorí zvažujú voľbu štúdia možno budúceho povolania.

Toto je príkladom toho, že stredné odborné vzdelanie môže človeka kvalitne pripraviť a môže mu pomôcť rozbehnúť úspešnú kariéru,“ povedal Miroslav Vaško, vedúci oddelenia pre duálne vzdelávanie a praktické vyučovanie na Úrade Prešovského samosprávneho kraja.

Odborníci sa zhodli, že vhodne nastavené duálne vzdelávanie je prospešné pre zamestnávateľa, školu i samotného žiaka. Nová prevádzka dm drogerie markt je úspešným príbehom uplatnenia duálu v praxi.

TEXT A FOTO: MICHAL FRANK

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 58m

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 58m

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 58m
SkryťZatvoriť reklamu